هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رمز سکـونت در بـرج های افسانه ای

کد مطلب:  2766
درحالی معاملات و چانه‌زنی بر سر خرید مناسب‌ترین و ارزان‌ترین خانه‌ها در کشور ادامه دارد که در گوشه‌ای دیگر معاملات میلیاردی پنت‌هاوس‌های گران‌قیمتی با قیمت‌های نجومی انجام می‌شود. آپارتمان‌های لوکس در آخرین طبقه از برج‌ها یا مجموعه‌های مسکونی با امکانات خاصی که فقط در نقاط خاص برخی شهرهای بزرگ کشور از جمله تهران، شیراز، اصفهان و تبریز به چشم می‌خورند و البته با قیمت‌هایی خاص‌تر خریدوفروش یا اجاره داده می‌شوند.
به گزارش پیام ساختمان، در محله‌های شمال شهر تهران، برج‌هایی در فرمانیه، زعفرانیه، کامرانیه و سایر مناطق شمالی شهر می‌بینید که متراژ واحد‌های آپارتمان آنها از ۳۰۰ متر شروع و تا ۱۲۰۰ متر افزایش می‌یابد. سازندگان این برج‌ها تلاش کرده‌اند که از مصالح و منابع استثنایی کم نگذارند. از بهترین شیرآلات خارجی و دستگیره‌های آب طلا داده‌شده گرفته تا تجهیزات سونا، جکوزی، استخر، زباله، آسانسور، حمل ماشین، در کددار، شیرآلات طلا و روف گاردن، با قیمت هر مترمربع از 23 میلیون تا ۴۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان!
خطه‌های سرسبز زیرپای برج‌ نشینان
نقاط خوش آب‌وهوای کشور هم دست‌کمی از این شرایط پایتخت ندارند، استان گیلان از جمله استان‌هایی است که به دلیل آب‌وهوای مناسب، در شهرهای مختلف آن ویلاسازی و مجتمع‌سازی شده و به‌تازگی در بندر انزلی نیز که از پرجمعیت‌ترین شهرهای این استان محسوب می‌شود، مجتمع‌هایی ساخته‌شده که برخی این مجتمع‌ها به‌صورت پیش‌فروش در اختیار مردم قرار گرفته است. مجتمع‌هایی که از یک‌طرف به دریا و از طرف دیگر به شالیزارهای سبز گیلان منتهی می‌شود.
یکی از این مجتمع‌ها با ارتفاع 60 متر دارای 1072 واحد آپارتمان مسکونی است که متراژ آنها بین 78 تا 246 مترمربع است، این مجتمع مسکونی به‌عنوان مرتفع‌ترین و بزرگ‌ترین مجتمع مسکونی استان گیلان چهار بلوک 20 و 22 طبقه دارد که شامل دو طبقه پارکینگ و انباری، 18 طبقه مسکونی و چهار واحد پنت‌هاوس در مرکزیت مجتمع است.
گفته می‌شود قیمت هر مترمربع از واحدهای موجود در بلوکی که به‌صورت نقد فروخته می‌شود، پنج میلیون و 690 هزار تومان است، همچنین قیمت هر مترمربع از واحدهای بلوک‌هایی که شش ماه و دو سال دیگر آماده تحویل هستند و به‌صورت پیش‌فروش فروخته می‌شوند به ترتیب پنج میلیون و 290 هزار و 4.5 میلیون تومان است که این قیمت هر مترمربع از واحدهای روبه شالیزار است و قیمت هر مترمربع از واحدهای رو به دریا حدود یک میلیون تومان افزایش می‌یابد، ارزان‌ترین واحد پیش‌فروش با قیمت 351 میلیون تومان در طبقه سوم و رو به شالیزار است که گران‌ترین آن با قیمت 1 میلیارد و 891 میلیون تومان در بالاترین طبقه برج و روبه دریا به‌صورت نقد فروخته می‌شود.
فاصله زیاد قیمت ‌برج‌های مسکونی
نکته اینجاست که رکورد گران‌قیمت‌ترین برج‌های مسکونی ایران فاصله زیادی با متوسط قیمت مسکن در پایتخت دارد، چنانچه در کنار بازار راکد مسکن ولع خریدوفروش خانه‌های لوکس در سکوت و پنهان ادامه دارد. به‌عنوان‌مثال برای خرید یک واحد ۱۷۰ متری در طبقات بالا در یکی از این برج‌های معروف متری 8 میلیون و در برخی دیگر قیمت هر مترمربع از پنت‌هاوس‌ها که تریبلکس است ۱۲‌میلیون تومان تعیین‌شده، درحالی‌که متوسط قیمت ساخت یک متر مربع در پایتخت بین 5/1 تا ۲‌میلیون تومان است. در این میان شارژ ماهانه هر واحد مسکونی که در واحدهای متوسط از 25 هزار تومان تعیین شده برای ساکنین این نوع برج‌ها ماهیانه ۴۲ تا ۵۰۰ هزار تومان تعیین می‌شود.
اما رمز ورود به این خانه‌های برج تهران «پول» است. هر کسی با هر نوع ویژگی و خصوصیتی که دارد  کافی است پول کافی برای خرید یکی از واحدهای این برج را داشته باشد. مجردها یا سالمندان می‌توانند واحدهای ۴۰ متری را صاحب شوند. خانوارهای تعداد بالا می‌توانند در واحدهای ۲۰۰ تا ۳۰۰ متری اقامت دائمی داشته باشند. برای سرمایه‌دارها هم پنت‌‌هاوس در نظر گرفته شده است. به‌عنوان نمونه ارزان‌ترین واحد در طبقه اول یکی از این برج‌ها چیزی حدود پنج میلیارد تومان و بهترین واحد برج یک پنت‌هاوس 1400 متری دوبلکس حدود 23 میلیارد تومان قیمت دارد.
بر اساس این گزارش، وجود خریداران ثابت، هزینه بالا و سرمایه‌گذاری کلان در زمینه ساخت برج‌ها و آمار واحد‌های فروخته‌شده حاکی از استقبال خریدارانی است که حاضرند در قبال آرامش و امنیت و امکانات بالا چندین برابر قیمت رایج در بازار مسکن هزینه کنند تا در یکی از واحدهای این برج سکونت داشته باشند. امکاناتی همچون سالن سینمای سه‌بعدی با سیستم صوتی دالبی ساراند، سالن بیلیارد با میز اسنوکر، دو فضای مجزا با مساحت بالغ بر 500 مترمربع جهت استخر، سالن Gym با دستگاه ورزشی، کنترلرهای هوشمند ABB با امکان تنظیم دما، نور، صدا یا موسیقی تنها بخشی از امکانات سوپر رؤیایی برج هستند. در آشپزخانه‌ها هم از تجهیزات اجاق‌گاز، فر، مایکروویو، قهوه‌ساز و ماشین ظرف‌شویی استفاده‌شده که همگی توسط یک برند آلمانی معروف ساخته‌شده‌اند.
سازندگان برج می‌گویند این سازه تا 8/6 درجه در مقیاس ریشتر در برابر زلزله مقاوم است!