هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نگرانی بخش خصوصی از تعویق پرداخت مطالبات پیمانکاران

کد مطلب: 3011
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: کاهش بودجه عمرانی کشور به ۲۵ درصد در لایحه بودجه سال ۹۵ نگرانی عمیقی را در بین فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایجاد کرده است که احتمالاً دولت نتواند بدهی خود را به پیمانکاران و سرمایه‌گذاران پرداخت کند.
به گزارش پیام ساختمان مهندس مسعود خوانساری در ششمین جلسه هیئت نمایندگان این تشکل بزرگ اقتصادی با اظهار این مطلب، حضور هیئت‌های تجاری پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات ۱+۵ در تهران را مورد توجه قرارداد و گفت: تاکنون ۸ هیئت اقتصادی در این مدت کوتاه وارد کشور شده‌اند و ۱۰ هیئت دیگر هم در راه هستند، اما این مسئله فقط یک روی سکه است و در روی دیگر آن، دولت باید به توانایی فعالان اقتصادی بخش خصوصی بیشتر توجه کند و در برنامه‌ریزی‌های دوران پسا تحریم مخاطب اصلی‌اش اتاق بازرگانی باشد نه اینکه به دنبال بزرگ‌تر کردن شرکت‌های دولتی برود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به سند اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد،باید دوران انتقال از پساتحریم را پشت سر بگذاریم. یعنی دسترسی به منابع مالی آسان‌تر، قانون مالکیت معنوی و رعایت تجارت آزاد بر کشور باید حاکم شود.
رئیس اتاق تهران در بخش دیگری از سخنان خود به بخشنامه بودجه سال ۹۵ که به‌تازگی توسط رئیس‌جمهوری ابلاغ شد، اشاره کرد و گفت: بودجه عمرانی کشور در سال ۹۵ به نسبت سال ۹۴ حدود ۲۵ درصد کاهش‌یافته و این نگرانی وجود دارد که دولت نتواند بدهی خود را به پیمانکاران و سرمایه‌گذاران پرداخت کند، دراین‌باره علاوه بر انتشار اوراق صکوک، دولت باید تمهیداتی فراهم کند که بدهی خود را به بخش خصوصی پرداخت کند.
وی به مسئولیت جدید اتاق بازرگانی تهران در حمایت از جوانان و مبتکرانی که دارای طرح و ایده هستند، اشاره کرد و گفت: این مسئله می‌تواند بسیاری از مشکلات را به‌ویژه در حوزه بهبود فضای کسب‌وکار حل کند و در اتاق تهران در تلاشیم تا فضایی ایجاد شود که اینگونه افراد شروع به کار کنند. در همین راستا جشنواره‌ای آبان‌ در تهران برگزار خواهد شد.