بـازار مصـــالح ساختمانی هفتـــه آخر شهریــــورماه

شمار نشریه : 222

کارشناسان تحلیل‌های متفاوتی از  قیمت مصالح ساختمانی ارائه می‌کنند. عده‌ای معتقدند به دلیل کاهش اشتیاق برای ساختمان‌سازی در مقایسه با سال گذشته و کم بودن تقاضا برای خرید، فروشندگان مصالح ساختمانی قیمت‌ها را پایین آورده‌اند، اما در مقابل برخی وضعیت بازار مصالح داخلی را متاثراز بازار جهانی می‌دانند. به‌عنوان‌مثال در بازار فلزات گفته می‌شود کاهش مصرف آهن و فولاد در چین و همچنین کاهش قیمت نفت باعث کاهش تقاضا و هزینه‌های تولید فولاد شده که درنتیجه قیمت جهانی این محصول نیز پایین آمده است.
البته به نظر می‌رسد همان‌طور که مسئولان وزارت راه و شهرسازی و کارشناسان این حوزه از گران نشدن قیمت مسکن تا پایان سال صحبت می‌کنند می‌توان علت اصلی تثبیت و حتی کاهش قیمت برخی اقلام اساسی در بخش مصالح ساختمانی را کم شدن میزان تولید مسکن در کشور دانست. در ادامه بازار مصالح ساختمانی نیمه دوم شهریورماه را بررسی می‌کنیم.لازم به ذکر است؛ قیمت‌های ارائه‌شده توسط تولیدکنندگان و فروشندگان مصالح ساختمانی گردیده است.
در نیمه نخست امسال به دلیل رکود اقتصادی و ساخت‌وساز، میزان عرضه و حجم تولید صنعت سیمان کشور نسبت به سه سال گذشته 18 درصد کاهش داشت. این روزها کارخانه‌های سیمان به دلیل کاهش ساخت‌وساز با مازاد تولید روبه‌رو هستند. به‌طوری‌که برای تأمین نقدینگی، تولیدات خود را کمتر از قیمت تمام‌شده به فروش می‌رسانند.
پیش‌ازاین بزرگ‌ترین دغدغه تولیدکنندگان سیمان تعیین تکلیف قیمت‌ها مبنی بر افزایش قیمت با توجه به بالا رفتن نرخ حامل‌های انرژی ‌، حقوق ، دستمزد ، قیمت آب و برق بود که بر اساس مصوبه‌ ستاد هدفمندی یارانه‌ها، از اواخر مردادماه امسال قیمت سیمان آزاد شد .بر اساس این ابلاغیه مقرر گردید؛ تعیین قیمت سیمان به‌صورت کارخانه‌ای ، شرایط منطقه‌ای و بر اساس عرضه و تقاضا مشخص ‌شود و دیگر کارخانه‌ها نیازی به اخذ مجوز برای افزایش قیمت نداشته باشند. ولی با وجود ابلاغ‌ این مصوبه تاکنون شرایط بازار تغییری نکرده و تعدیل قیمت هم نداشته‌ایم. این روزها هم اگر سری به بازار مصالح ساختمانی زده باشید، به‌طور ملموس این موضوع را می‌توانید حس ‌کنید.
بر اساس گزارش‌های میدانی، در حال حاضر هر کیسه 50کیلویی سیمان تیپ2 تهران 57 هزار ریال، سیمان 50 کیلویی تیپ ۲ ساوه 59هزار ریال و سیمان تیپ2 آبیک 59 هزار ریال قیمت دارد. این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که روند تغییرات قیمت مصالح ساختمانی تقریباً به ثبات رسیده است.
بعد از اجرای هدفمند‌سازی یارانه‌ها واحد‌های تولیدی آجر در هر استان قیمت‌های آجر خود را بر اساس مکانیسم عرضه و تقاضا تعیین می‌کردند و با توجه به اینکه آنها به‌صورت سنتی کار کرده و از سوخت مازوت استفاده می‌کنند، مصوبه‌ای را از دولت گرفته‌اند که این واحدها متناسب با تغییرات نرخ قیمت گاز مجاز شدند تغییراتی را در قیمت آجر داشته باشند.
در حال حاضر با توجه به رکود بازار مصالح ساختمانی ازجمله آجر عرضه با تقاضا برابری می‌کند به همین دلیل رقابت تنگاتنگی بین واحدهای صنفی وجود دارد که به بعد مشتری مداری بیشتر توجه می‌شود.چون زمانی که عرضه کالا بر تقاضا غالب باشد متقاضی این اختیار را دارد که بهترین کالا و محصول را انتخاب کند. قیمت آجر با گذشت 6 ماه از سال در اواخر شهریورماه تقریباً در مقایسه با ماه‌های گذشته تغییری نکرده و تقریباً ثابت بوده است.
در حال حاضر هر عدد آجر سایز ۵٫۵×۱۰×۲۱٫۵ بهمنی اصفهان با مبلغ صد و پانزده تومان معامله می‌شود و هر مترمربع پلاک نسوز شاموتی 27 سایز ×60×55با مبلغ 701 هزار ریال به فروش می‌رسد.
آهن و قطعات فلزی به‌عنوان پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی طی هفته گذشته با کاهش قیمت همراه بود. به دلیل رکودی که در بازار فولاد حکمفرماست، اغلب تولید‌کنندگان در قیمت‌های اعلامی تغییری ندادند. فعالان بازار می‌گویند حجم فروش بسیار پایین بوده و وضعیت در بازار فولاد بحرانی است و باید سریع‌تر برای برون‌رفت از وضعیت فعلی اقدامی صورت گیرد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد ؛ قیمت میلگرد هم در چند وقت اخیر روند نزولی داشته و با کاهش چشمگیری مواجه شده است.کارشناسان بر این باورند که تعطیلی برخی پروژه‌های بزرگ عمرانی در کشور و رکود در ساخت‌وسازها سبب شده تا تقاضا برای مصرف این محصول کاهش یابد و قیمت آن را در بازار بشکند.   این روزها مبادلات همچنان بدون رونق ادامه دارد و با توجه به کاهش قیمت‌ها خریداران نیز به دنبال به کف رسیدن سطح قیمت‌ها برای ورود به بازار خرید هستند.  در حال حاضر تیرآهن سایز 12 ذوب‌آهن اصفهان تحویل در کارخانه به قیمت دو میلیون و چهارصد هزار ریال و سایز 24 ذوب‌آهن اصفهان تحویل در انبار اصفهان هشت میلیون و نهصد هزار ریال به فروش می‌رسد.همچنین هر کیلو میلگرد 10 شرکت آریان فولاد به قیمت13770ریال و میلگرد 28 شاخه آجدارA3 14280به قیمت ریال فروخته می‌شود و هر کیلو پروفیل در و پنجره سایز 507 - 508 - 509 با وزن هر مترمربع   2.44 به قیمت 1,665 تومان در بازار خریدوفروش می‌شود.