هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دبیر انجمن در و پنجره پی.وی.سی تشریح کرد: مزایای در و پنجره پی.وی.سی

کورش شرفشاهی
 برای آنکه ساختمان به‌عنوان یک سرپناه در اختیار انسان قرار گیرد، باید اجزای مختلف و متنوعی در کنار هم به‌صورت کاملاً هماهنگ چیده شود تا مفهوم ساختمان عینیت پیدا کند. علاوه بر این لازم است که زیبایی، استحکام، کارایی و تنوع نیز به صفات این اجزا اضافه شود. یکی از اجزای ساختمان‌ها را در و پنجره تشکیل می‌دهد که انواع گوناگون آهنی، آلومینیومی، چوبی و پی.وی.سی دارد. امروزه در و پنجره‌های پی.وی.سی توانسته است جای دیگر رقبای دیرینه خود را بگیرد اما سؤالات فراوانی در ذهن مردم باقی‌مانده که شاید اگر به آنها پاسخ داده شود، میزان استفاده از این نوع بیشتر شود. در این رابطه با وحید جلالی‌پور، عضو هیئت‌مدیره و دبیر انجمن تولیدکنندگان در و پنجره یو.پی.وی.سی گفت‌وگو کردیم. وی فعالیت حرفه‌ای خود را از سال 80 شروع کرد و الان حدود 14سال است که به‌صورت حرفه‌ای در این زمینه مشغول به‌کار است. آنچه در ادامه آمده، نتیجه گفت‌وگوی پیام ساختمان با عضو هیئت‌مدیره و دبیر انجمن تولیدکنندگان در و پنجره یو.پی.وی.سی است:

= در و پنجره PVC چه اهمیت و جایگاهی در ساختمان دارد و تفاوت آن با انواع آلومینیومی و آهنی چیست؟
نباید پنجره PVC را با آهنی، آلومینیومی یا چوبی مقایسه کرد. هر کدام موقعیت‌های مکانی و زمانی خود را در محل اجرا دارد. ولی مهم سیستم‌پذیر بودن و کیفیت بیشتر در عایق‌سازی ساختمان است که در 2دهه اخیر در ایران بسیار راجع به آن گفته شده است. در جهان حدود 50 سال است بحث عایق‌سازی ساختمان‌ها مطرح شده و ساختمان‌ها را عایق‌بندی کرده تا مصرف انرژی را بهینه کنند.
بعد از جنگ جهانی دوم که شهرهای اروپا احتیاج به بازسازی کامل داشت، مقوله در و پنجره اهمیت خاصی یافت. پیش از آن، از پنجره‌های چوبی، آهنی و آلومینیومی استفاده می‌شد ولی با دستیابی به فناوری صنایع نفتی و پتروشیمی، به این نتیجه رسیدند که پروفیل‌های پلاستیک و پروفیل‌های PVC می‌تواند جایگزین مناسبی برای در و پنجره آهنی، آلومینیومی و چوبی باشد. آنها دریافتند استفاده از چوب باعث تخریب محیط‌زیست می‌شود. آهن و آلومینیوم نیز به‌واسطه هادی بودن، سرما و گرمای داخل ساختمان را به هدر می‌داد و این معضلات بهترین موقعیت برای صنعت PVC بود. چندین مرتبه در دنیا مشکلات بحران سوخت و شوک‌های قیمت در نفت به وجود آمد و همین امر باعث شد تا کشورهای اروپایی به‌خصوص آلمان که به‌عنوان قطب صنعتی و اقتصادی دنیا مطرح بوده و هست، تمام انرژی و اولویت خود را بر این گذاشتند که صنعت در و پنجره‌های پی.وی.سی را به تکامل و بلوغ برسانند؛ بنابراین تغییر و تحولی که اکنون در صنعت در و پنجره از نوع PVC در دنیا می‌بینیم، مدیون کشور آلمان است. به طبع آن، ایران هم در دهه 50 این شیوه را دنبال کرد. ولی به‌واسطه نو بودن این صنعت و در ادامه به‌واسطه انقلاب و جنگ، به آن صورت به صنعت در و پنجره پی.وی.سی پرداخته نشد. اوایل دهه 70 برای بار دیگر نگاه کوچکی به این صنعت شد، ولی فرهنگ ساخت‌وساز کشور آماده پذیرش آن نبود. تا آنکه در سال 80 اتفاقاتی در صنعت ساخت‌وساز رخ داد و با ورود مدرنیته و سیستم‌پذیری مهندسین ساختمان، این بحث در ایران مطرح شد که ساختمان با در و پنجره پروفیل PVC هم امکان‌پذیر است. در این رابطه زحمات بسیاری کشیده شد. در وهله اول تعاملاتی با سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت داشتیم. ازآنجاکه شروع جدی فعالیت انجمن پی.وی.سی با شروع کار سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت همزمان شد، با تبادل اطلاعاتی، سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت یکی از متولیان فرهنگ‌سازی استفاده از صنعت در و پنجره پی.وی.سی شد.
= فرهنگ‌سازی به زمینه‌سازی نیاز دارد. چگونه یک‌باره این فرهنگ‌سازی اتفاق افتاد؟
فرهنگ‌سازی زمان می‌برد و شاید در برخی مواقع اجبار تأثیر بهتری دارد. باید بپذیریم که هنوز مردم مزایای در و پنجره پی.وی.سی را نمی‌دانند. زمانی جا افتادن در و پنجره پی.وی.سی، کلید خورد که کلنگ مسکن مهر زده شد و نقطه آغاز الزام استفاده این نوع در و پنجره برای آن ساختمان‌ها شد. اگرچه سیستم‌پذیری تولید در و پنجره پی.وی.سی، تولید انبوه را راحت‌تر می‌کند و قیمت را پایین می‌آورد، ولی متأسفانه در آن زمان مدیریت نشد و از این فرصت طلایی که برای صنعت در و پنجره PVC به وجود آمد، درست استفاده نشد. نتیجه آنکه وضعیت این صنعت چند سالی نزول کرد و کیفیت نامرغوب مسکن مهر، باعث شد مردم نسبت به مسکن مهر ازجمله در و پنجره پی.وی.سی بدبین شوند و جایگاه آن مقداری متزلزل شد.
= تولیدکنندگان بزرگ در تولید مشکل داشتند، یا کارگاه‌های زیر پله‌ای کار را گرفتند، یارانتی اتفاقی افتاد؟ دلیل چه بود؟
متأسفانه در مسکن مهر کیفیت فدای کمیت شد. آنچه در مسکن مهر به‌عنوان اولویت مطرح می‌شد، این بود که هرکسی با پایین‌ترین قیمت، ساختمان را بسازد و تحویل بدهد، برنده اول است. اما بعد از مدتی شرکت‌های تراز اول به‌عنوان پیشکسوت صنعت ساخت‌وساز وارد مسکن مهر شدند و با شعار ساخت‌وساز کیفی پیش آمدند. ولی این مهم ادامه نداشت و رفته‌رفته به‌واسطه مسائل تورمی و مشکلات حکومتی، آن شرکت‌ها عقب کشیدند و به جای آنها، شرکت‌های متوسط‌تر و پایین‌تری متولی ساخت‌وساز شدند. شرکت‌هایی که فقط دنبال سود و منافع خاص خودشان بودند و به کیفیت ساخت‌وساز اهمیتی نمی‌دادند و دیدیم که سرانجام مسکن مهر چه شد!
= قیمت در ساخت‌وساز حرف اول را می‌زند. آیا کسانی که با قیمت‌های پایین‌تر کار را انجام می‌دهند، کیفیت ندارند و آیا پروفیل و یراق‌آلات بی‌کیفیت داریم؟ چرا کار شرکت‌های بزرگ گران‌تر تمام می‌شود؟
این اشتباه است که بگوییم قیمت شرکت‌های بزرگ بالاتر است. امروزه جای شرکت‌های بزرگ و کوچک تغییر کرده است. اگر کسی کار درست انجام بدهد، قیمت در و پنجره پی.وی.سی تولید شرکت‌های بزرگ پایین‌تر و قیمت کارگاه‌های کوچک باید بالاتر باشد. شرکت‌های بزرگ سیستم و مدیریت دارند و ماشین‌آلات آنها برای تولید انبوه ساخته‌شده است. همین عوامل باعث می‌شود که راندمان تولید بالا برود و قیمت تمام‌شده را کاهش بدهد. اما در کارگاه‌های کوچک که به اسم زیرپله‌ای می‌شناسند این امکانات و ماشین‌آلات وجود ندارند که بتوانند کار ارزان‌تر تولید کنند. بنابراین جای شرکت‌های بزرگ و کوچک با یکدیگر عوض شده است. نکته دیگر دقت و کیفیت است. در صنعت ساختمان، کارخانه‌های بزرگ، تولیداتشان را با توجه به تمامی عوامل و فرایندهای تولید قیمت‌گذاری می‌کنند. به همین دلیل قیمت تمام‌شده به‌ظاهر بالاتر است. کارگاه‌های کوچک فرایند تولید را به درستی طی نمی‌کنند و فقط سفارش می‌گیرند و مشخص می‌کنند که در این مقطع سود حاصل از این پنجره‌ها چه میزان است. سپس از قطعات ارزان‌تر استفاده می‌کنند. دنبال پروفیل‌ساز و یراق‌ساز ارزان‌تر می‌گردد. در نتیجه به‌جای استفاده از آهنی با ضخامت 1.5 در داخل پروفیل‌های پی.وی.سی، سراغ آهنی با ضخامت 1.25 می‌رود. اما گاه پا را فراتر می‌گذارد و پنجره‌ای بدون پروفیل می‌سازد و به سمت تولید در و پنجره بی‌کیفیت می‌رود.
= آیا محصولاتی تا بدین اندازه بی‌کیفیت در بازار وجود دارد؟
کسی که ارزان‌تر بفروشد، دلیل آن بی‌کیفیتی است. می‌دانیم که وزن مخصوص یک متر پروفیل PVC مرغوب حداقل باید چه میزان باشد. بنابراین وقتی وزن مخصوص را بدانیم، یعنی می‌توانیم قیمت آن پروفیل را به دست بیاوریم. مورد دیگر لاستیک‌های آب‌بندی پنجره، آهن‌های گالوانیزه، یراق‌آلات و دانش تولید است. نکته مهم‌تر تعهداتی است که سازنده بعد از تولید دارد. پنجره PVC یک سیستم است و اگر نقطه‌ای از آن کم شود، همان نقطه باعث می‌شود آن سیستم درست عمل نکند.
= گفتید که استفاده از در و پنجره پی.وی.سی را خیلی دیرتر از کشورهای دیگر شروع کردیم. آیا امروز از آنها عقب‌تر هستیم؟ آیا کیفیت محصولات خارجی بالاتر است؟ آیا نگران بازگشت شرکت‌های خارجی به بازار ایران نیستید؟
متأسفانه در کشور ما برای تقویت هرچیزی، محدودیت ایجاد می‌کنیم. یکی از این بهانه‌ها نیز رفع تحریم است و نمونه آن در صنعت خودرو است. امروزه همه نگران هستند که اگر تحریم‌ها برداشته و درها باز شود، هیچکس خودروی داخلی نمی‌خرد. در مورد در و پنجره پی.وی.سی هم این‌طور بود. هشت سال قبل برای همکارانی که تولیدکننده پروفیل بودند، مانع‌تراشی می‌کردند تا ورود پروفیل انجام نشود. درحالی‌که بهترین پروفیل، یراق‌آلات و ماشین‌آلات تولید را از آلمان و اروپا وارد کردیم ولی به‌واسطه همان محدودیت‌هایی که ایجاد کردند، امروز می‌بینیم که ماشین‌آلات ضعیفی از چین و ترکیه وارد می‌شود. باید بازار را باز گذاشت و حق انتخاب را به مشتری داد. در این صورت صنایع تقویت می‌شود. وقتی فشار تحریم و دولت وجود داشته باشد عدم توازن به وجود می‌آید. ولی وقتی محدودیت وجود نداشته باشد کیفیت بالا می‌رود، نمی‌تواند رقابت کند؛ بنابراین در دوران پساتحریم شرکت‌هایی ماندگار هستند که اساس کار خود را بر کیفیت قرار داده باشند. بعد از تحریم‌ها وقتی شرکت‌های خارجی به بازار داخلی ورود می‌کنند با شرکت‌هایی مواجه می‌شوند که با کیفیت خوب و قیمت مناسب در ایران در و پنجره پی.وی.سی تولید می‌کنند معیار رقابت با آنها کیفیت است و در این صورت شرکت‌های ایرانی برنده این رقابت خواهند بود.
= آیا در و پنجره کاملاً در ایران تولید می‌شود یا باید قطعات و پروفیل‌ها را از خارج بیاوریم و در ایران مونتاژ کنیم؟
هم بله و هم خیر. پروفیل در ایران تولید می‌شود، اما مواد اولیه آن در پتروشیمی‌های داخلی تأمین می‌شود. ولی در بحث افزودنی‌ها که مقاومت پروفیل را در برابر شرایط جوی بالاتر می‌برد، باید واردات انجام شود. زیرا این افزودنی‌ها در اختیار چند کارخانه انگشت‌شمار است که بیشتر آلمانی و اتریشی هستند. البته برخی کارخانه‌های آسیایی نیز این افزودنی‌ها را دارند، اما کیفیت آنها در حد اروپایی‌ها نیست. شرکت‌های تولیدکننده ایرانی هم که پروفیل تولید می‌کنند و با آنها همکاری داریم، مواد اولیه‌شان عمدتاً اروپایی است. یراق‌آلات نیز وارداتی است و مبدأ آن به آلمان بازمی‌گردد که بهترین کیفیت را دارد. البته یراق‌آلات از ترکیه هم وارد می‌شود ولی متأسفانه کیفیت آن افت‌وخیز دارد. آن دسته از شرکت‌هایی که کیفیت خوبی دارند، قیمت تولیدات یراقشان با اروپایی‌ها تفاوت چندانی ندارد. بنابراین کسانی که در پی قیمت ارزان هستند، یراق‌آلات با کیفیت پایین‌تر را وارد می‌کنند.
= از جمله مسائلی که در مورد در و پنجره PVC به آن پرداخته می‌شود، عایق بودن ضد گرما و سرما و گردوغبار است. اما بسیاری از مشتریان از عبور صدا و گرد و غبار از آن و بخار گرفتن آن معترض هستند. چرا این مشکلات وجود دارد و با وعده‌هایی که در مورد اجناس داده می‌شود متفاوت است؟
زمانی که پروفیل PVC استفاده می‌شود، حتی نامرغوب‌ترین پروفیل PVC به‌عنوان یک پل حرارتی و  یک عایق می‌تواند عمل کند. اگر گالوانیزه مناسب، لاستیک‌های آب‌بندی مناسب و‌ یرق‌آلات مناسب استفاده نشود، یک نقطه‌ضعف است ولی در پایان اگر نصب درست انجام نشود، صدا عبور می‌کند. شیشه دوجداره به‌تنهایی عایق حرارتی و صوتی است. شیشه‌ای که دوجداره نشده، یعنی فرایند چسب کاری پلی سولفاید و سیلیکاژل آن درست رعایت نشده است بخار می‌کند. نتیجه آنکه بعد از 6ماه یا یک دوره سرما و گرما، وسط شیشه بخار می‌گیرد.
= اگر شخصی شکایتی در مورد این تولیدات وجود داشته باشد باید به کجا مراجعه کند و اگر تولیدکنندگانی که عضو انجمن نیستند مشکلی در تولید و فروش داشته باشند، خریدار می‌تواند در مورد آنها نیز شکایت کند؟
در حقیقت انجمن در رابطه با صنعت پاسخگو است. ولی پیگیری خارج از نوبت در رابطه با اعضای انجمن است. مرامنامه‌ای در انجمن داریم که تمام اعضا به آن تمکین می‌کنند؛ بنابراین اگر شکایتی از هر یک از اعضای انجمن شود، بدون فوت وقت به آن شکایت ترتیب اثر داده می‌شود. ولی اگر شکایتی خارج از اعضای انجمن باشد با روش کدخدامنشی مشکلات را برطرف می‌کنیم. تا کنون بالغ بر صدها شکایت چنینی بوده که بیش از 90 درصد شکایت‌ها مربوط به اعضای انجمن نبوده است. بیشتر مشکل برای کسانی است که سیستم‌پذیر نیستند و روزمرگی را سرلوحه کار خود قرار دادند.
= یکی از مشکلات عدم تنوع پنجره‌های PVC است. کسانی که به سراغ پنجره‌های آهنی یا آلومینیومی می‌روند، می‌گویند می‌توانیم هر سال تغییر رنگ به وجود بیاوریم. چرا PVC فقط رنگ سفید دارد و آیا می‌توان پنجره‌هایی با رنگ‌های مختلف داشت؟
این اشتباه است که بگوییم PVC سفید است و نمی‌شود تنوع‌پذیر باشد. هر کاری که با آهن یا آلومینیوم می‌شود، برای پنجره PVC هم انجام می‌شود. اما رنگ سفید آن به این دلیل است که ذخیره انرژی در سفید بودن پنجره بیشتر است.
= آیا می‌توان پنجره‌ها را رنگ کرد؟
حتماً می‌توانید و هر طیف رنگی که بخواهید، امکان‌پذیر است. همین‌طور فرم می‌توان داد. فرم‌های مختلف هندسی و غیرهندسی، اسلامی و غیراسلامی. در پروفیل از رنگ سفید استفاده می‌شود زیرا سفید، نوری خنثی است و نسبت به اشعه UV خورشید مقاوم است. شما هر طیف رنگی که در مقابل اشعه خورشید بگذارید، جاذب انرژی حرارتی خورشید می‌شود. پنجره PVC تاحدی مانع عبور حرارت می‌شود. اما اگر دمای هوا بالای 40درجه باشد، امکان عبور وجود دارد پس باید از رنگ سفید برای به حداقل رساندن جذب گرما استفاده کرد.
اگر طرح خاصی برای پنجره PVC یا آهنی و آلومینیومی می‌دهیم، باید مقاومت استاتیکی و دینامیکی پنجره را در نظر بگیریم. وقتی یک سازه ساختمانی را تعریف می‌کنید و محاسبات آن را انجام می‌دهید، بار مرده و بار زنده را مهندس محاسب تعریف کرده است. اما وقتی به پنجره می‌رسد، کمترین محاسبات را برای پنجره در نظر می‌گیرند و فقط طرح برای آنها مهم است درصورتی‌که پنجره PVC هم شامل حال این محاسبات می‌شود.
= برای پنجره چه محاسباتی لازم است؟
محاسباتی که برای یک پنجره PVC می‌توانیم در نظر بگیریم، انتقال صدا و حرارت، میزان فشار بار و ضریب گذردهی جریان باد و هوا، مقاومت‌های استاتیکی و دینامیکی برای شرایط جوی مختلف است. حتی شرایط زلزله را برای پنجره PVC می‌توانیم محاسبه کنیم. ولی چون برای کارفرما قیمت مهمتر از کیفیت است، این مسأله باعث بی‌کیفیتی می‌شود. امروزه در بعضی سازه‌های بزرگ و ساختمان‌های خاص، پنجره‌های PVC را کنار می‌گذارند، به خاطر اینکه توقع آنها از پنجره PVC قیمت پایین و یک کلاف ساده است.
= می‌توان پنجره پی.وی.سی را بعداز نصب رنگ کرد؟
بله. اما رنگ مخصوصی لازم است. رنگ‌های مخصوص پروفیل‌های PVC داریم اما زیرسازی آن را باید درست انجام داد. این پنجره به‌راحتی قابلیت رنگ‌پذیری دارد.
= در و پنجره‌های PVC بعد از مدتی کثیف و کدر می‌شود. آیا راهکاری وجود دارد؟
اگر پروفیل PVC استاندارد باشد، آنتی استاتیک است. یعنی در فرایند تولید آنتی استاتیک بودن برای آن لحاظ می‌شود که به‌خودی‌خود آلودگی را جذب نمی‌کند. اما به شرطی که در زمان نصب پنجره، روکش محافظ بلافاصله از روی آن برداشته و با یک دستمال نمدار غبارزدایی شود تا آلودگی و الکتریسیته ساکنی که روی آن نوار محافظ بوده، برداشته شود. بعد از آن یک نظافت خیلی ساده به‌صورت دستی، البته بسته به موقعیتی که قرار دارد، به‌صورت ماهیانه هفتگی یا سالیانه انجام می‌دهید و همیشه می‌تواند مثل روز اول نفیس باشد.
= کیفیت و شرایط در و پنجره پی.وی.سی برای آب‌وهوای مختلف متفاوت است؟
قاعده این است که فرق می‌کند. زیرا هرجایی شرایط جوی خاص خود را دارد. تا قبل از سال 2000میلادی، پروفیل PVC با پروفیل پلاستیکی آنچنان تفاوتی نداشت. شرایط استفاده و محل استفاده این پروفیل‌ها بیشتر در مناطق معتدل و شرایط جوی خاص مانند اروپا و کشورهای اطراف بود و حتی در آمریکا هم از پنجره PVC استقبال نشد. ولی در شروع قرن بیستم، بعضی از این پروفیل‌ها در مناطقی نصب شد که مسئله‌دار بود. جلوتر از این نیز نمونه آن را در اتوبان نواب داشتیم. یعنی پنجره PVC که در دهه 70 دچار مشکل شد، با پایه پلاستیک و پلیمری ضعیفی تولید می‌شد که نسبت به اشعه UV خورشید مقاوم نبود و منجر به تغییر رنگ و دفرمگی می‌شد. از سال 2000، نام پروفیل‌های PVC به UPVC تغییر کرد که اکنون در صنعت دنیا نیز بیشتر UPVC است. یو.پی.وی.سی پلاستیک نیست و مواد پلاستیکی ندارد که باعث تغییر رنگ و دفرمگی شود. البته شرایط شمال و جنوب کشور با یکدیگر متفاوت است و در جایی شرایط بهتری و جای دیگر شرایط بحرانی‌تری دارد. برای اروپایی‌ها و آلمانی‌ها، شرایط آب و هوایی ایران را تشریح کردیم و آنها مواد اولیه‌ای برای این منطقه در نظر گرفتند که منحصر برای شرایط جوی ایران است. یعنی اگر در منطقه‌ای سرمای زیر صفر و در جای دیگر گرمای بالای 40درجه هست، این فرمول عمل می‌کند. به‌عبارت‌دیگر هرکس می‌خواهد از پروفیل استفاده کند، باید دقت کند کیفیت حداقلی را داشته باشد؛ بنابراین شرکت‌هایی که در و پنجره استاندارد تولید می‌کنند و شرکت‌هایی که برای ایران پروفیل تولید می‌کنند و توجه به شرایط جوی ایران دارند، کیفیت پروفیل آنها هیچ تغییری نخواهد کرد و گارانتی آنها معادل عمر ساختمان است.
= مردم عادی از کیفیت پروفیل اطلاعی ندارند. آیا انجمن برنامه‌ای برای نظارت بر ساخت‌وسازها دارد تا پنجره استاندارد ساخته شود و آیا با سازمان نظام‌مهندسی یا شهرداری تعاملی داشته‌اید که تأییدیه انجمن در و پنجره در شناسنامه ساختمان تعریف شود؟
شاهد این بودیم که آیین‌نامه مبحث 19 مقررات ملی ساختمان تدوین شد و الان پشت تمام جوازهایی که در سطح کشور صادر می‌شود، تأکید شده که ملزم به رعایت مقررات مبحث 19 است. یکی از موارد این مبحث، عایق‌سازی پوسته خارجی ساختمان شامل پنجره PVC و شیشه 2جداره است. این آیین‌نامه گام مثبتی است. ولی اینکه چه نوع از پنجره PVC یا شیشه یا یراق و دیگر موارد آن استاندارد است، مشخص نیست. توصیه انجمن این است که مردم یا سازمان نظام‌مهندسی و شهرداری‌ها که می‌خواهند حرکتی کنند، به تشکل‌های تخصصی مراجعه کنند. اکنون مرجعی با عنوان انجمن تولیدکنندگان در و پنجره PVC وجود دارد که معیارها و مرام‌های آن، معادل بالاترین معیارهای روز دنیاست. یعنی بهترین استانداردهای روز دنیا را تدوین کردیم. این اقدام را با کمک مرکز تحقیقات ساختمان، اداره موسسه استاندارد و اعضای نخبه‌ای که در انجمن هستند، انجام داده‌ایم تا استانداردها را برای ساخت‌وساز بالا بیاوریم. اما رسانه‌های جمعی مانند نشریه تخصصی پیام ساختمان یا صداوسیما و دیگر ارگان‌های مرتبط با اطلاع‌رسانی می‌توانند با مرجعیت اخبار انجمن، آگاه‌سازی کنند و قدرت تشخیص مردم نیز افزایش پیدا کند.
= آیا هنوز سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و شهرداری‌ها به سراغ انجمن نیامدند تا تأییدیه پنجره‌ها با نظر شما باشد؟
متأسفانه خیر. هنوز ما به سراغ آنها می‌رویم و خوب و بد را برای آنها تشریح می‌کنیم. نقطه عطفی که باید اتفاق بیفتد این است که ما را بپذیرند و ما به‌عنوان یک مرجع، بتوانیم بازوی اجرایی آنها باشیم. اینکه انجمن ما به‌عنوان ابزار کوچکی کنار آنها باشد و بتوانیم خدمت‌رسانی کنیم، نکته مهمی است که هنوز به آن نرسیده‌ایم.