نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خبر داد: اشکال‌تراشی در مقابله بازمین‌خواری

کد مطلب: 3035
برخی افراد مسئول و کارشناس متأسفانه زمینه سوءاستفاده‌ها را فراهم می‌آورند و شاید هم می‌ترسند اگر با عوامل اصلی برخورد قضائی شود آنها نیز زیر سؤال بروند و به همین خاطر در بحث مقابله با پدیده زمین‌خواری و موارد مشابه اشکال‌تراشی می‌کنند.
رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از لوله‌کشی 2/5 کیلومتری زمین‌خواران در رودخانه جاجرود خبر داد و گفت: در سال ۹۱ مدیر جهاد کشاورزی دماوند با مجلس شورای اسلامی درباره شناسایی موارد زمین‌خواری همکاری می‌کرد که تغییر محل خدمت داده شد.
محمدعلی پورمختار  گفت: همه می‌بینند در عرصه‌های منابع طبیعی و شهری به‌راحتی تخلفات ساخت‌وساز و تغییر کاربری انجام می‌شود و حتماً از چشم مسئولان هم دور نمی‌ماند، به نظر می‌رسد برخی از عواملی که مسئول هستند در ایفای وظایف خود کوتاهی می‌کنند و شاید هم ذی‌نفع هستند.
پورمختار با بیان اینکه همه عرصه‌های شهری و منابع طبیعی، ملی و دولتی و همچنین اراضی کشاورزی مسئول ناظر دارد، گفت: باید همه‌کسانی که مسئولیت دارند تا رده‌های بخشداری و فرمانداری و دیگر موارد با جدیت وارد عمل شوند و به این مسئله هم باید پاسخ داده شود که چطور خدمات زیربنایی مانند آب و برق و جاده به عرصه‌های تحت تصرف غیرقانونی و زمین‌خواری و تپه خواری و موارد مشابه ارائه می‌شود.
رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر و در طول شب در ارتفاعات زردوند در فشم ساخت‌وساز غیرمجاز و غیرقانونی در ارتفاعات بالای 1800 متر صورت می‌گیرد، گفت: مجلس از سال 91 به‌طورجدی وارد بحث مبارزه با این پدیده شد و در طرح جدید قرار است با مدیران و مسئولانی که در حوزه تحت مسئولیت آنها پدیده‌های زمین‌خواری و تپه خواری یا کوه خواری یا ساخت‌وسازهای غیرقانونی انجام می‌شود هم برخورد صورت گیرد.
پورمختار گفت: در بازدید یک هفته ای که از ارتفاعات زردوند داشتیم مواردی از تغییر کاربری مشاهده شد که در حال حاضر هم ادامه دارد و حتی دو و نیم کیلومتر از رودخانه جاجرود لوله‌کشی شده است و شب هم کار می‌کنند.
وی از قباد افشار رئیس سازمان امور اراضی کشور خواست  به این منطقه مراجعه کند تا این موارد را از نزدیک ببیند و اقدامات لازم را انجام دهد.
وی افزود: مجلس اخیراً‌ یکی از مدیران را که در زمین‌خواری همکاری داشت به قوه قضائیه معرفی کرد که بازداشت هم شد و این روند ادامه خواهد داشت و خوشبختانه رسانه ملی هم در سال‌های اخیر همکاری خوبی در شناسایی و معرفی موارد زمین‌خواری داشته است.