شمشیر دو لبه نرخ سود بانکی

شمار نشریه : 162

گروه بازار ساختمان: کاهش نرخ ارز و سکه بعد از انتخابات اخیر کارشناسان را نگران کرده است، به گونه ای که برخی از کارشناسان حوزه مسکن معتقدند؛ فرار مردم از بازارهایی مانند ارز و سکه به دلیل کاهش نرخ آنها ، باعث هجوم یک باره به سمت سرمایه گذاری در مسکن خواهد شدکه تقریباً سرمایه‌گذاری مطمئنی است اما در صورت افزایش تقاضا و عرضه کم، وضعیت ناگواری را به دنبال خواهد داشت . در این بین خبرهایی از افزایش نرخ سود بانکی به گوش می‌رسد و برخی از کارشناسان می گویند؛ این افزایش باعث خواهد شد بسیاری از مردم سرمایه‌های خود را برای دریافت سود به بانک بسپارند .گزارش زیر به بیان دلایل موافقان و مخالفان افزایش سود بانکی می پردازد:

مخالفان افزایش سود بانکی

برخی کارشناسان می گویند: افزایش وام بانکی نه تنها به ضرر تولید ملی است، بلکه برای مستأجران نیز بازخورد مناسبی ندارد، زیرا با افزایش نرخ سود بانکی موجران مایلند پول پیش را افزایش دهند و در مقابل بسیاری از مستأجران از پرداخت آن عاجز هستند. آنها بر این باورند ؛ هم اکنون نیز وام‌هایی که به دست نیازمندان تسهیلات می‌رسد، سود زیادی دارد و برای برخی تولیدکنندگان بالای 30درصد تمام می‌شود، حال آنکه آنها باید در شرایط دشوار اقتصادی فعلی با پرداخت این سود با رقیبانی در خارج از کشور روبه رو شوند که تسهیلاتی با سودهای کمتر از 5 درصد دریافت می‌کنند .درعین‌حال برخی کارشناسان نیز بر این باورند که با افزایش قیمت تمام‌شده پول در کشور راه برای دلال بازی هموارشده و این دلالان هستند که توان استفاده از چنین تسهیلات گرانی را دارند و بانک‌ها و مؤسسات پولی هم بیشتر سراغ همین افراد می‌روند .

کاهش یا افزایش سود بانکی

مقدس زاده، كارشناس بخش مسكن درباره اینكه آیا پایین بودن نرخ سود تسهیلات مسكن از سازندگان حمایت می‌كند، به خبرنگار ما گفت: افزایش نرخ سود تسهیلات، هزینه دریافت وام ساخت را افزایش می‌دهد و اثرات این تصمیم ممكن است دو تأثیر بر فعالیت‌های ساختمانی داشته باشد؛ یا باعث افزایش قیمت واحدهای ساخته‌شده می‌شود یا باعث كاهش ساخت‌وساز می‌شود.

تاثیر آنی بر اجاره نشین ها

محمد اسماعیلی، کارشناس مسکن در مورد دلیل مخالفت خود با افزایش نرخ سود بانکی به خبرنگار ما گفت: تاثیر آني و قطعي تصميم جديد شوراي پول‌واعتبار در بازار مسكن، متوجه اجاره‌نشين‌ها خواهد شد، به طوري كه با پرداخت سود بيشتر به سپرده‌گذاران بانكي، دريافت پول پیش (رهن) دوباره براي موجران سودده مي‌شود.طي دو سال اخير به دليل سطح پايين نرخ سود بانكي در مقايسه با نرخ تورم، مالكان آپارتمان‌هاي اجاره‌اي، اخذ پول پیش را كنار گذاشته بودند و معادل ارزش رهني ملك، مبلغ اجاره ماهانه را افزايش دادند و با اين تغيير رويه، اجاره‌بها كه سالانه چند درصد افزايش پيدا مي‌كند، اين بار با رشد زيادي مواجه شد.

بزرگترین تسهیلات بگیر ها انبوه سازان هستند

کامران جلیلی ، کارشناس دادگستری راه و شهرسازی در مورد افزایش سود بانکی گفت: بزرگ‌ترین تسهیلات بگیران از بانک‌ها، بساز بفروش ها هستند. با افزايش نرخ سود تسهيلات، هزينه دريافت وام ساخت بيشتر مي‌شود و در این صورت دو احتمال براي ادامه فعاليت‌هاي ساختماني مطرح است. احتمال اول افزايش قيمت واحدهايي كه از سال آينده ساخت آنها شروع مي‌شود و احتمال دوم نيز كاهش ساخت‌وساز مي‌تواند باشد كه در هر دو سناريو قيمت مسكن براي دو سال آينده دست‌خوش تغيير خواهد شد.البته كارشناسان معتقدند؛ در صورت رقابت بانك‌ها در بلندمدت نرخ سود تسهيلات كاهش خواهد يافت و سازنده از بابت دريافت تسهيلات متحمل هزينه بيشتري نخواهد شد.

موافقان افزایش نرخ سود بانکی

مهدی تقوی کارشناس اقتصادی در مورد نگاه مثبت به افزایش سود بانکی به خبرنگار ما گفت: : افزایش نرخ سود بانکی یکی از بهترین ابزارها برای جلوگیری از سفته‌بازی ارزی و راهی مطمئن به منظور بازگرداندن رونق اقتصادی است. با افزایش نرخ سود بانکی علاوه بر اینکه بخش بزرگی از نقدینگی سرگردان جمع‌آوری می‌شود، اعتبار مورد نیاز برای بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌ها هم تأمین خواهد شد.

علی قنبری، عضو سابق شورای پول و اعتبار در این‌باره گفت: نرخ تورم یکی از عوامل مهمی است که بر سود بانکی تأثیرگذار می باشد. بنابراین بایستی نرخ سود بانکی بیشتر از نرخ تورم باشد تا ارزش پول سپرده‌گذاران کاهش نیابد. وی افزود: دولت طی این سال‌ها با فشار و به زور قدرت اجرایی فاصله نرخ سود بانکی و تورم را بالا نگه داشته ، که این امر جز ضربه زدن به سیستم بانکی و اقتصاد کشور فایده‌ای نداشته است.

علی سلیمانی شایسته، مدیرعامل بانک پارسیان، هم افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی به صورت منطقی را پیشنهاد کرد و گفت: تک نرخی شدن قیمت ارز مشروط بر این است که بتوانیم نیازهای واقعی بازار ارز را پوشش دهیم و نیازهای کاذب را از بین ببریم. شایسته افزود: نرخ سود غیرمنطقی سپرده‌ها، سپرده‌های بانکی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

محمد علیپور، نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شورای اسلامی در مورد مهم‌ترین دلایل افزایش نرخ سود بانکی به خبرنگار ما گفت: رابطه تورم با نرخ سود بانکی به‌هم‌خورده است، از این رو لازم است یک توازن منطقی بین تورم و نرخ سود برقرار باشد.

مشاوران اکثراً مخالفند

این موضوع از نظر مشاوران املاک پیامدهای متفاوتی بر وضعیت بازار مسکن خواهد داشت تا جایی که ممکن است این اتفاق به ضرر برخی خریداران و عده‌ای از مستأجران و همچنین به سود مستأجران طرفدار واحدهای رهنی و موجران تمام شود.

مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاك درباره تأثیر افزایش نرخ سود بانكی بر بازار مسكن گفت: امید می‌رود با افزایش نرخ سود بانكی بازار رهن قوت بگیرد تا از فشار افزایش مبلغ اجاره بر مستأجران كاسته شود.وی افزود: در شرایطی كه نرخ سود سپرده‌های بانكی كمتر از نرخ تورم باشد، اغلب سرمایه‌های مردمی‌ به سمت سایر بازارها همچون طلا، ارز و... سوق می‌یابد و باعث افزایش سفته‌بازی و سوداگری در سطح جامعه می‌شود، به طوری كه در بخش مسكن نیز شاهد بودیم ؛ مالكان به دریافت اجاره تمایل بیشتری یافته‌اند تا گرفتن رهن ، زیرا پایین بودن نرخ سود سپرده‌، انگیزه‌ای برای آنها ایجاد نمی‌كند تا مبلغ رهن دریافت شده را در بانك‌ها سپرده‌گذاری كنند.وی ابراز امیدواری كرد: با افزایش نرخ سود سپرده‌گذاری در بانك‌ها، آرامش بازار مسكن در بخش اجاره ایجاد شود.

یکی از مشاوران املاک در خیابان ولیعصر دراین‌باره به خبرنگار ما گفت: اگر سود بانکی طبق گفته بانک مرکزی افزایش پیدا کند، بازار مسکن با آشفتگی بیشتری مواجه خواهد شد و به سمت رکود پیش خواهد رفت زیرا با کاهش حجم سرمایه‌گذاران در بخش مسکن از میزان عرضه کاسته خواهد شد و این مسئله باعث افزایش نرخ فروش واحدهای مسکونی در آینده نزدیک خواهد شد و به همین دلیل قدرت مالی متقاضیان کاهش خواهد یافت و بازار به سمت رکود حرکت خواهد کرد.

یکی دیگر از مشاوران املاک فعال در منطقه پونک درباره تأثیر افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی بر وضعیت بازار مسکن مدعي شد؛ بازار اجاره واحدهای مسکونی تحت این اقدام بانک مرکزی هم به ضرر و هم به نفع مستأجران خواهد شد.ماهان در رابطه با این موضوع گفت: تا به امروز اغلب مستأجران ترجیح می‌دهند واحد مورد نظر خود را با شرایط رهن کامل اجاره کنند، اما موجران به دلیل نرخ اندک سود بانکی به خواسته این دسته از مستأجران اهمیت نمی‌دادند، اما اگر نرخ سود بانکی با افزایش روبه‌رو شود اکثر مالکان رو به رهن کامل می‌آورند، اما از طرف دیگر عده‌ای از مستأجران که بودجه‌ای بابت پرداخت رهن کامل ندارند، مجبورند واحدی با شرایط رهن و اجاره، اجاره کنند و اگر موجران شرایط رهن کامل را برای اجاره واحدهای خود در نظر بگیرند این دسته از مستأجران به مشکل بزرگی بر خواهند خورد و امکان دارد مالکی که تصمیم داشته واحدش را با شرایط رهن کامل به مستأجر اجاره دهد، بنا به خواسته متقاضی شرایط پرداخت را به رهن و اجاره تغییر داده و نرخ اجاره ماهانه را با توجه به سود بانکی افزایش دهد که این مسئله هم به ضرر مستأجر خواهد بود.به این ترتیب این احتمال وجود دارد که افزایش نرخ سود بانکی در عین حالی که سبد رهن را فعال می‌کند، باعث افزایش اجاره‌بهای ماهانه شود.