هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نقش حساب‌های بانکی سازمان در میزان رضایت مهندسان


کد مطلب:2988
 گروه گزارش: رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان تهران در ابتدای اسفندماه سال 1391 از قطع امضافروشی مهندسان ناظر از همان ماه و پرداخت تدریجی حقوق مهندسان خبر داد و با رونمایی از «نرم‌افزار معرفی ناظر بدون دخالت مالک و قطع ارتباط مالی دو طرف» گفت: «مالک موظف است با مهندس ناظر وارد قرارداد نظارت شود و مبلغ حق‌النظاره را به حساب نظام‌مهندسی واریز کند و مراجعه مالی بین مهندسان ناظر و مالک که از آن سوءاستفاده می‌شد قطع ‌شود. مالکان حقوق مهندسان را تدریجی و بر اساس پیشرفت کار به مهندسان ناظر پرداخت خواهند کرد و به‌این‌ترتیب همه چیز تحت کنترل درخواهد آمد.» از ابتدای سال 1392 تا امروز، طرح «ارجاع کار نظارت بر ساخت‌وسازها» توسط سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران اجرا شده است؛ اما این طرح که برای رفع مشکل امضافروشی ابداع شد خود چندین اشکال عمده دیگر ایجاد کرد:
طرح مذکور امکان رقابت با ارائه خدمات بهتر و شایسته‌سالاری در بین مهندسان را از بین برد و عملاً سازمان نظام‌مهندسی را به توزیع‌کننده کار تبدیل کرده است. درحالی‌که در اعتبارات دولتی فضای رقابتی وجود دارد ولی در بخش خصوصی این رقابت حذف و تبدیل‌ به ‌نظام توزیع کار شده است.
هدف اصلی طرح که وساطت سازمان نظام‌مهندسی برای قطع ارتباط مالی بین مالک و ناظر، جلوگیری از فساد مالی و بهبود کیفیت نظارت باشد حاصل نشده است. این طرح بر جیب مالکان قفل نمی‌زند و همواره امکان زد و بند بین مالک و ناظر وجود دارد. به‌عبارت‌دیگر مالک می‌تواند پول قانونی را به سازمان نظام‌مهندسی و غیرقانونی را مستقیماً یا از راه‌های غیررسمی دیگر به ناظر بپردازد تا وی بر تخلف‌های وی چشم ببندد.
بر اساس این طرح مالک باید حق‌الزحمه مهندسان ناظر را برای خدماتی که در طول ساخت (حداقل چند سال) ارائه خواهد شد یکجا به حساب سازمان نظام‌مهندسی استان واریز کند! منتقدان این فرایند را نوعی باج‌خواهی سازمان از مالکان تلقی می‌کنند.
سازمان نظام‌مهندسی که پول را یکجا از مالک گرفته طی چند مرحله و به تناسب پیشرفت کار، به ناظر می‌پردازد! امری که به‌وضوح اجحاف به مهندسان ناظر است.
با دریافت یکجای حق‌الزحمه مهندسان ناظر و بازپرداخت چندمرحله‌ای آن، ظرف مدت کوتاهی، میلیاردها تومان به حساب‌های سازمان واریز شد! رسوب میلیاردها تومان پولی که متعلق به مالک یا ناظر است در حساب‌های سازمان نظام‌مهندسی و انتفاع این سازمان از بهره بانکی آن، موجب نارضایتی و اعتراض بسیاری از مهندسان شده است.
مخالفان ریزودرشت
در طی دو سال و اندی که از اجرای طرح ارجاع کار در استان تهران و ترسیب میلیاردها تومان پول در حساب‌های بانکی سازمان می‌گذرد اعضای این سازمان به انحای مختلف، از صدور بیانیه تا برگزاری نشست‌های تخصصی اعتراض خود را نشان داده‌اند. حتی برخی از اعضای سازمان به سراغ استفتا از مراجع در خصوص شرعی بودن سود پول‌های مسدود شده در حساب‌های سازمان رفتند و نیز فتاوای علمای دینی مبنی بر غیرشرعی بودن این پول‌ها را منتشر و به وزارت راه و شهرسازی، شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی و رسانه‌ها ارسال کردند. مخالفان طرح ارجاع کار فقط شامل اعضای معمولی و عادی سازمان نمی‌شود بلکه برخی از اعضای این سازمان که در عالی‌ترین سطوح تصمیم‌گیری صنعت ساختمان هستند نیز امروزه منتقد این طرح محسوب می‌شوند. این طرح، با همه ایرادات و اشکالات عمده آن، نه تنها خروجی مناسبی نداشته که با رانت‌خواری برخی از مسئولان توزیع کار در سال‌های گذشته، موجب فساد در سازمان نظام‌مهندسی استان تهران شده است، امری که موج‌های نارضایتی اعضای هیئت‌مدیره سازمان را در پی داشته باشد.