هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   222   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

عملکرد سازمان نظام مهندسی در گفتگوی پیام ساختمان با کارشناسان؛ نظام‌مهندسی کارآفرین تربیت کند

 کد مطلب: 3021
سید سجاد موسوی: افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی و به دنبال آن توسعه دانش مهندسی در کشور باعث شد تا در سال 1374 صاحب‌نظران به‌منظور ارتقای دانش فنی و نظم و نسق بخشیدن به امور مهندسان، قانونی به نام نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان تدوین کنند؛ قانونی که درنهایت به تصویب رسید و رشته‌های هفت‌گانه برق، تأسیسات، عمران، نقشه‌برداری، معماری، ‌شهرسازی و ترافیک را تحت عنوان سازمان نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان در تمامی استان‌ها زیر یک سقف جمع کرد. البته بسیاری از تشکل‌ها مانند سازمان نظام کاردانی و انجمن انبوه‌سازان هم معتقدند که نباید سازمان نظام‌مهندسی را مرادف با قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان دانست چراکه این قانون اصناف دیگر صنعت ساختمان را هم در برمی‌گیرد. به هر کیفیت امروز 20 سال از تصویب و اجرای این قانون گذشته است و وقت آن رسیده تا از دست‌اندرکاران مرتبط با این قانون بپرسیم که آیا اجرای قانون انتظارات را برآورده کرده است.برای پیگیری این موضوع با کارشناسان نظام‌مهندسی به گفتگو نشستیم:
قانون ایراد دارد
عضوهیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان یزد به پیام ساختمان گفت: من اعتقاد دارم قانون نظام‌مهندسی از ابتدا تمام جوانب را در نظر نگرفته است. مثلاً جایگاه ویژه‌ای برای مالک و کارفرما در نظر گرفته نشده و به همین دلیل مالکان رغبتی به مشارکت در اجرای قانون ندارند.
سعید پیروز بخت با بیان این مطلب، افزود: مشکل دیگری که می‌توانم به آن اشاره کنم این است که مکانیزمی برای رابطه سازمان نظام‌مهندسی و نهاد مهمی مانند شهرداری تعریف‌نشده است. مثلاً اگر مهندس ناظر تخلف را به شهرداری اعلام کرد اما شهرداری از ادامه کار جلوگیری نکرد، تکلیف چیست و سازمان نظام‌مهندسی چه اقدامی باید صورت دهد.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه سازمان نظام‌مهندسی تا چه اندازه در نظارت بر اعضای خود موفق بوده اظهار داشت: این موضوع بستگی به استان‌ها دارد و میزان موفقیت متغیر بوده است اما به نظر من درمجموع سازمان در این بخش نمره قابل قبولی می‌گیرد.
پیروز بخت خاطرنشان کرد: به عقیده من سازمان‌های نظام‌مهندسی در دوره‌های آینده باید آنقدر کیفیت ساخت را بالا ببرند که مالکان و مردم خودشان از سازمان‌ها برای ارائه خدمات با قیمتی که شایسته مهندسان است، درخواست کنند. ما تاکنون با استفاده از قانون مردم را مجاب کرده‌ایم که پول پرداخت کنند و به‌جای اینکه کیفیت را چاشنی کنیم، فقط با استفاده از مکانیزم‌های قانون مالکان را موظف به خرید خدمات کرده‌ایم که در نهایت دیدگاه مطلوبی نسبت به جامعه مهندسی به همراه نداشته است.
منع حضور دوشغله ها به استقلال سازمان کمک می کند
نایب‌رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی نیز به پیام ساختمان گفت: به نظرم اهدافی که از تأسیس سازمان نظام‌مهندسی مدنظر بود، محقق نشده است. علاوه بر این، در حال حاضر قانون و همچنین آیین‌نامه اجرایی آن دچار مشکلات عدیده‌ای است.
محمدحسین ساختمانی با بیان اینکه قانون نظام مهندسی تنها مختص به سازمان نظام مهندسی نیست، گفت: طبق ماده 29 قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان «وزير مسكن و شهرسازي از تاريخ ابلاغ اين قانون به عضويت «هيئت عالي نظارت» موضوع ماده (52) قانون نظام صنفي درخواهد آمد. وزارت مسكن و شهرسازي با هماهنگي دبيرخانه هيئت عالي نظارت حداكثر 6 ماه از تاريخ تصويب اين قانون آئین‌نامه نظام صنفي كارهاي ساختماني را برابر قانون نظام صنفي تهيه و جهت تصويب به هیئت‌وزیران پيشنهاد می‌نماید.» آنچه از مفاد این قانون بر می‌آید این است که تنها نظم و نسق دادن به امور مهندسان بر عهده سازمان است و مهندسان به‌محض اینکه شاغل می‌گردند، مشمول قانون نظام صنفی می‌شوند که تاکنون آیین‌نامه آن از سوی وزیر راه و شهرسازی تهیه نشده است، بنابراین سازمان نظام‌مهندسی نباید وارد مقوله اشتغال اعضاء شود.
نایب‌رئیس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان اضافه کرد: نکته مهمی که به‌درستی از سوی وزیر راه و شهرسازی در مورد منع حضور دوشغله ها در هیئت‌مدیره سازمان‌های نظام‌مهندسی استان‌ها مدنظر قرار گرفت، می‌تواند در آینده به استقلال سازمان کمک شایانی کند.
مهندسان ترکیه در کشور ما ساخت‌وساز می‌کنند
عضو انجمن انبوه‌سازان استان تهران نیز به پیام ساختمان گفت: سازمان نظام‌مهندسی یکی از سازمان‌هایی است که پشتوانه قانونی بسیار مطلوبی دارد و به همین خاطر بسیاری از مسئولان به‌واسطه حضور در این سازمان قصد خدمت‌رسانی دارند اما برخی مسائل باعث شده تا در برخی موارد شاهد شایسته‌سالاری در هیئت‌مدیره این سازمان نباشیم.
ایرج رهبر با بیان این مطلب، افزود: سازمان‌های نظام‌مهندسی به‌جای اینکه کارآفرین و مهندسان متخصص برای صدور خدمات فنی - مهندسی تربیت کنند، به دنبال مسائل پیش پا افتاده‌ای مانند ارجاع کار و حق‌الزحمه سه میلیون تومانی در طول یک سال برای مهندسان بوده‌اند و این مسائل باعث شده تا مهندسان به جایگاه والای خود در جامعه نرسند. نتیجه اینکه ما شاهد هستیم که از ترکیه مهندسان به کشور ما می‌آیند و ساخت‌وساز می‌کنند.
وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی که در سالیان اخیر از سوی سازمان‌های نظام‌مهندسی مطرح می‌شود، مجری ذی‌صلاح است اما پس از اجرا شاهد بودیم که این مجریان در ساختمان‌ها حضور فیزیکی ندارند و این موضوعات به سازمان نظام‌مهندسی ضربه زده است.
رهبر اظهار داشت: طبق ماده 29 قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان باید وظایف انبوه‌سازان، مشاوران، کاردان‌ها و .. تعریف شود اما هنوز هم از طرف وزارت راه و شهرسازی مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد بنابراین جایگاه ما در قانون معلوم نیست. سازمان نظام‌مهندسی مساوی قانون نظام‌مهندسی در نظر گرفته شده و جایگاهی برای سایر تشکل‌های ذیل این قانون تعریف نشده است. درحالی‌که سازمان جزئی از قانون نظام‌مهندسی است. بنابراین ما معتقدیم سازمان نظام‌مهندسی که خود جزئی از قانون است نباید به انجمنی مثل انبوه‌سازان امرونهی کند.
وی در مورد نظارت سازمان بر اعضا هم گفت: یکی از بهترین کار‌های وزیر راه و شهرسازی لغو حضور دو شغله‌ها در هیئت‌مدیره‌های سازمان نظام‌مهندسی است چون در این صورت تضاد منافع به وجود می‌آید و هیئت‌مدیره‌ها نمی‌توانند قانون را اجرا کنند. به نظرم در صورت حضور مهندسان تک شغله در هیئت‌مدیره‌ها، نظارت سازمان بر مهندسان روند بهتری پیدا می‌کند.
حرف آخر
با توجه به اظهارات کارشناسان و البته ساخت‌وسازهایی که عمرشان در اکثر موارد به 30 سال نمی‌رسد، می‌توان گفت؛ در طول 20 سالی که از تاسیس سازمان نظام مهندسی می گذرد، می‌شد با استفاده از ظرفیت بالای اعضاء  اقدامات به مراتب موثرتری انجام شود. قطعا پویایی سازمان نظام مهندسی علاوه بر ارتقای ساخت و ساز و شان و شخصیت مهندسی در جامعه، وضعیت اقتصادی مهندسان را هم بهبود می‌بخشد. ضمن اینکه شاهد هجمه سایر تشکل‌ها و نهاد‌هایی مانند شهرداری به مهندسان نخواهیم بود. امیدواریم مهندسان در دوره جدید انتخابات، هیئت مدیره‌های اصلح را انتخاب کنند.