هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   221   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فضای خصوصــی با پنجــره‌های بدون پرده

کد مطلب : 2931
  دانشمندان دانشگاه سین سیناتی در امریکا به همراه محققان دانشگاه ملی تایوان یک فناوری ارائه داده‌اند که با استفاده از آن، پنجره‌ها فضای خصوصی لازم را برای کاربر فراهم کرده و درعین‌حال امکان ورود نور خورشید به داخل ساختمان را می‌دهند.
 ارائه این شیوه سه سال طول کشیده و گفته می‌شود تولید مدل نهایی آن‌ ساده و ارزان است.در این پنجره، دو زیرلایه شیشه‌ای متشکل از پلیمر، مجموعه‌ای از الکترودها و میکرو قطعات پلیمری را احاطه می‌کند. این امر موجب خلق پوششی با الگوی کندوی زنبورعسل می‌شود که می‌توان آن را داخل پنجره‌های جدید جاسازی کرد یا حتی آنها را در درون پنجره‌های موجود غلتاند.
دانشمندان مدعی‌اند پنجره‌های مجهز به این فناوری قابل تنظیم هستند و گفته می‌شود زمانی که برای فضای خصوصی شیری‌رنگ می‌شوند، قادرند ۹۰ درصد نور طبیعی را به داخل ساختمان راه دهند.
این سیستم امکان انواع دیگر پیکربندی‌ها را فراهم می‌کند و این امر شامل کنترل‌ انتقال گرمای مادون‌قرمز و نور مرئی است.چنین عملکردی برای جلوگیری از گرم شدن منزل، در فصل تابستان مناسب است و در زمستان نیز امکان گرم نگه‌داشتن منزل را فراهم می‌کند.محققان امیدوارند این راهکار به ساخت پنجره‌های ارزانی بینجامد که جایگزین پرده می‌شوند.