نوآوری در تولید قفل بعد از 45 سال

شمار نشریه : 221

کد مطلب : 2861
گروه تأسیسات: وقتی صحبت از اختراعات و محصولات جدید می‌شود بلافاصله ذهن بیشتر ما به سمت دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و یا شرکت‌های High Tech می‌رود اما هستند شرکت‌هایی که به ایده ارائه محصول با کیفیت به اختراعات و نوآوری‌هایی دست می‌زنند.شرکت راما الکترونیک ازجمله این شرکت‌هاست که به‌تازگی قفلی الکترومکانیکی را ثبت کرده‌اند و مترصد فرصتی هستند تا با تولید انبوه آن را در بازار ایران و سایر کشورها روانه کنند. سامان رحیمی کیا مدیر فروش این شرکت قفل «باللی» را حاصل کار سه‌ساله‌ای می‌داند که بسیاری از مشکلات قفل‌های قدیمی را برطرف کرده است. رحیمی کیا در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان یکی از افتخارات شرکت متبوع خود را تولید محصولی ایرانی با مواد اولیه کاملاً بومی می‌داند.
مکانیسم قفل‌های قدیمی
رحیمی کیا گفت: نزدیک به 45 سال است که همه قفل‌های حیاطی با یک مکانیسم تهیه می‌شوند به این صورت که بر اثر جریان برق بوبین (سیم‌پیچ) به یک آهن‌ربا تبدیل می‌شود و صفحه فلزی‌ای را به سمت خود جذب می‌کند و این کار موجب می‌شود زبانه کشیده شود و در حیاط باز شود.
وی افزود: این سیستم در همه قفل‌ها اعم از خارجی و داخلی مصداق دارد. تنها در قفل‌های قدیمی‌تر زنجیر کشیده می‌شد و در قفل‌های جدیدتر بعد از 45 سال تنها تغییر این بوده است که یک شاسی کوچک و گرد در قفل‌ها تعبیه می‌شود و زنجیر حذف می‌شود و یک زبانه شارژ هم به سیستم اضافه‌شده است.
رحیمی‌کیا با اشاره به مشکلات سیستم این قفل‌ها گفت: سیستم این قفل‌ها را سیستم سولنوئید (Solnuid) می‌‌گویند که در آن یک سیستم سیم‌پیچ که در مرکز سیم‌پیچ یک هسته آهن‌ربایی ایجاد می‌شود و زبانه را به سمت خود می‌کشاند. این مکانیسم مشکلات زیادی دارد که بزرگ‌ترین آنها صدای بالایی است که مخصوصاً در حیاط جنوبی و همچنین واحدهایی همکف و اول مشکلاتی ایجاد می‌کند زیرا جذب آهنربایی بسیار سریع و محکم انجام می‌گیرد و کنترل آن و ممانعت از صدا امکان‌پذیر نیست.
وی ادامه داد: مشکل دیگر برق زیادی است که این جریان مصرف می‌کند و بین 1 تا 3 آمپر برای هر مرتبه باز کردن باید صرف شود. مشکل دیگر فرسودگی ضامن و صفحه روبه روی بوبین است که بعد از مدتی براثر این فرسودگی درها تنها با یک ضربه باز می‌شود و ممکن است مشکلات امنیتی ایجاد کند.
وی با اشاره به برخی از قفل‌های جدیدتر گفت: دکمه برخی از این نمونه‌های جدیدتر فشاری است و عملاً کسی که آن را باز می‌کند متوجه باز و بسته بودن قفل از پشت نیست و فشار زیاد به این دکمه ممکن است موجب شکسته شدن آن شود اما قفل باللی فشاری نیست و کشیده می‌شود.
مزیت‌های قفل جدید
رحیمی‌کیا در مورد مزیت‌های قفل باللی گفت: نکته اول هوشمند بودن این قفل است. وقتی پیام باز شدن به قفل داده شد یک سنسور این پیغام را دریافت می‌کند و این فرمان تا هنگام باز شدن در به‌صورت Standby در حافظه می‌ماند. در قفل‌های قدیمی امکان داشت بعد اجرای فرمان زبانه باز نشود اما در نمونه قفل باللی امکان باز نشدن در وجود ندارد.
وی ادامه داد: بی‌‌صدا بودن مزیت دیگر سیستم است که به دلیل مکانیسم جدید آن است. مضاف بر این قفل باللی بسیار پرقدرت است و توانایی کشیدن 12 کیلوگرم را دارد درحالی‌که قفل‌های قدیمی حداکثر می‌تواند 4 کیلوگرم را بکشد. به‌این‌ترتیب این قفل‌ها توان باز کردن هر دری را دارند. ضمن اینکه مصرف 250 میلی‌آمپری آن اصلاً با مصرف 1 تا 3 آمپری قفل‌های قدیمی قابل‌مقایسه نیست و استفاده از این قفل‌ها بسیار بهینه‌تر است. علاوه بر این باتری تعبیه‌شده در آن می‌تواند تا 3 روز و یا 2 هزار مرتبه عمل باز و بسته کردن را انجام دهد و به‌این‌ترتیب اگر برق آپارتمان رفت کماکان می‌توان از منزل در را باز کرد. این قفل هم با برق DC و هم با برق AC که همان برق شهر است کار می‌کند.
به گفته رحیمی کیا نمونه‌ای از این قفل برای درهای پارکینگ نیز طراحی‌شده و تنها تفاوت آن این است که شاسی ندارد و به‌صورت هماهنگ با جک‌های برقی کار می‌کند. این قفل را نیز مانند بقیه قفل‌های پارکینگ نمی‌توان با فشار باز کرد.
رویکرد ما صادراتی است
مدیر فروش شرکت راما الکترونیک با اشاره به مشکلات بازار و کپی‌رایت در ایران گفت: هم در ایران و هم در خارج از ایران این محصول به ثبت رسیده و تک‌تک قطعات آن را هم ثبت کردیم بنابراین امکان کپی آن وجود ندارد. البته به دلیل رکود صنعت ساختمان فعلاً قصد نداریم آن را روانه بازار کنیم. رویکرد ما این است که در ابتدا از بازارهای صادراتی آغاز کنیم و در این زمینه مطالعاتی هم انجام داده‌ایم و در آینده به بازار ایران هم ورود خواهیم کرد.
رحیمی کیا در مورد تولید این محصول گفت: تولید این نوع قفل‌ها را از یک کارگاه در شرق تهران آغاز کرده‌ایم البته برای تولید انبوه آن به یک کارخانه نیاز است. تولیداتی نیز داشته‌ایم ولی هنوز آن را در بازار عرضه نکرده‌ایم و قصد داریم بعدازاینکه تعداد قفل‌ها به یک عدد معقول رسید آن را روانه بازار کنیم.
آگهی شرکت در صفحه 59