هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   221   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نصب نخستین توربین تولید برق در مشگین شهر

کد مطلب : 2915
عملیات نصب نخستین توربین تولید برق در نیروگاه زمین‌گرمایی شهرستان مشگین شهر آغاز شد. نیروگاه زمین‌گرمایی مشگین شهر به‌عنوان نخستین نیروگاه ژئوترمال خاورمیانه در ارتفاع سه هزار متری کوه سبلان احداث می‌شود.
فرماندار مشگین شهر گفت: این توربین با اعتبار 500 میلیارد ریال در سایت B نصب‌شده و توان تولید آن پنج و نیم مگاوات جریان الکتریکی با استفاده از حرارت داخل زمین خواهد بود.
ابراهیم امامی افزود: نیروگاه زمین‌گرمایی مشگین شهر به‌عنوان نخستین نیروگاه ژئوترمال خاورمیانه در ارتفاع سه هزار متری کوه سبلان احداث می‌شود.وی گفت: تاکنون برای ایجاد این نیروگاه علاوه بر صرف منابع ارزی بیش از 700 میلیارد ریال هزینه شده است.
امامی اظهار کرد: از چند حلقه چاه اکتشافی که تا عمق سه هزار و 200متری زمین حفرشده هفت حلقه به بهره‌برداری رسیده و قابلیت نصب توربین و تولید برق در آنها ایجادشده است.
امامی با بیان اینکه این نیروگاه در صورت تکمیل شدن قابلیت تولید 55 مگاوات برق با استفاده از حرارت داخل زمین را دارد، افزود: در جریان بازدید ستاری معاون فن‌آوری رئیس‌جمهوری و ترکان دبیر مناطق آزاد تجاری کشور از این مجموعه راهکارهای توسعه این نیروگاه در زمینه‌های گردشگری ، علمی و اقتصادی موردبررسی قرار گرفت و در آینده شاهد تبدیل این مکان به یکی از مراکز مهم تحقیقاتی ، صنعتی و اقتصادی کشور خواهیم بود.
شهرستان مشگین شهر با 155 هزار نفر جمعیت در 85 کیلومتری شمال غربی اردبیل قرار دارد.