هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   221   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مضرات لامپ های کم مصرف

 کد مطلب : 2912
تکنولوژی لامپ‌های کم‌مصرف در زنجیره وسایل روشنایی پس از لامپ‌های رشته‌ای قرار دارد. پس از یافتن این مسئله که استفاده از لامپ‌های رشته‌ای توجیه اقتصادی ندارد، محققان به دنبال راه‌حل جدید، رو به اختراع و گسترش لامپ‌های کم‌مصرف نهادند.
لامپ‌های کم‌مصرف با طول عمر 6000 تا 15000 ساعت، 6 برابر لامپ‌های معمولی عمر و با میزان مصرف یک‌پنجم لامپ‌های رشته‌ای و روشنایی بیشتر، به‌مراتب گزینه بهتری برای استفاده هستند. همچنین این نسل از لامپ‌ها مزایای دیگری نظیر صرفه‌جویی حداقل 3200 گیگاوات ساعت در مصرف انرژی و کاهش 2 میلیون تن نشر گازهای گلخانه‌ای را به دنبال دارد.
به‌بیان‌دیگر می‌توان گفت صرفه‌جویی حاصل از 20 میلیون لامپ کم‌مصرف مشابه میزان برق تولیدی یک نیروگاه دو هزار مگاواتی است.
سید حسین سجادی مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی (سابا) در خصوص لامپ‌های کم‌مصرف گفت: سالانه حدود 60 میلیون لامپ رشته‌ای در داخل کشور تولید و مصرف می‌شود. همچنین برآوردها از واردات حدود 30 میلیون لامپ رشته‌ای نیز خبر می‌دهد.
وی در ادامه اظهار داشت: درمجموع حدود 90 میلیون لامپ رشته‌ای سالانه در داخل کشور مصرف می‌شود. این رقم در حدود 70 درصد مصرف کل کشور است و 30 درصد مابقی از لامپ‌های کم‌مصرف است.
مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی در ادامه افزود: درگذشته این نسبت عکس بود یعنی ما 70 درصد لامپ کم‌مصرف استفاده می‌کردیم و 30 درصد لامپ رشته‌ای ولی هم‌اکنون شاهد جابه‌جایی این نسبت هستیم.
سجادی در پایان خاطرنشان کرد: برای تحقق این امر باید عزم جدی جزم شود و با روی آوردن مردم به استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف، شاهد افزایش سهم این لامپ‌ها در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای باشیم.
گفتنی است؛ برای تولید هر یک وات برق یک دلار هزینه می‌شود و با توجه به افزایش متوسط 20 هزار مگاواتی برق در تابستان، هزینه‌ای سرسام‌آور به بخش تولید برق کشور وارد می‌شود که این رقم می‌تواند در مکان‌ها و شرایط دیگری هزینه شود.
لامپ‌های کم‌مصرف علی‌رغم تمام فواید خود در صورت عدم بازیافت و یا دفن صحیح باعث ورود سالانه 800 کیلوگرم جیوه به محیط‌زیست می‌شود. هر لامپ کم‌مصرف در صورت استاندارد بودن حدود 2 و نیم میلی‌لیتر جیوه در خود دارد که ورود یک کیلوگرم جیوه به خاک، تا یک مترمکعب مانع رشد هر نوع گیاهی در آن محیط می‌شود و علاوه بر آن اثرات نامطلوبی بر روی مغز و جنین انسان و ... دارد و  به‌نوعی خطر جدی هم برای سلامتی انسان و هم برای محیط‌زیست به‌حساب می‌آید که امیدواریم متولیان امر به این نکته نیز توجه داشته باشند.
این در حالی است که به عقیده برخی از کارشناسان صنعت برق، باید از لامپ‌های کم‌مصرف به‌سوی لامپ‌های LED گام برداشت تا از مزایای این نوع از لامپ‌ها اعم از کم‌مصرف، فاقد جیوه و عمر 50 هزارساعته استفاده کنند. صنعت برق ما همچنان به تولید لامپ رشته‌ای گذران عمر می‌کند.