هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   221   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اگر ساخت و ساز سود ندارد؛ چرا بانک‌ها ساخت و ساز می کنند‌؟‌!

کد مطلب‌: 2807
همواره بخش زیادی از اشتغال مرهون رونق صنعت ساختمان بوده اما امروز شاهدیم که این صنعت دچار وضعیت نامساعدی شده است؛ تعداد معاملات‌، ساخت و ساز‌ها و تولید مصالح به حداقل رسیده و بسیاری از شرکت‌ها مجبور به تعدیل پرسنل خود شده‌اند‌. دولت هم در دو سال اخیر نشان داده که برنامه قابل ذکری برای رونق این صنعت ندارد و تنها برنامه مشخص وام 80 میلیون تومانی مسکن می باشد که آن هم در بهترین حالت از سال 95 پرداخت می‌شود‌. تنها عاملی که تا حدودی معادلات را تغییر داده خبر توافقات هسته ای است که کم و بیش سازندگان و تولید کنندگان را ترغیب به ادامه کار می کند‌. در ادامه تهیه سلسله گزارش های پیام ساختمان از پروژ ه های ساختمانی سطح شهر سراغ چهار سازنده رفته ایم و نظر آنها را در خصوص آینده ساخت و ساز‌ها و راهکار های برون رفت از این وضعیت جویا شده ایم‌.
ساخت و ساز به امید سال 95
حوالی میدان فردوسی ساختمانی یک پنج طبقه در حال ساخت است‌. جوشکار در بلندترین ارتفاع بدون استفاده از وسایل ایمنی تیر‌ها را به هم جوش می دهد‌. سازنده ای که بیش از 60 سال دارد و نمی خواهد نامش فاش شود‌، به پیام ساختمان می گوید‌: اگر چه بازار در رکود است اما این امید وجود دارد که در سال 95 رونق به صنعت ساختمان برگردد‌. ما هم با این امید دست از ساخت و ساز نمی کشیم‌. البته سازنده‌هایی که سرمایه کمتری دارند‌، به دلیل فروش نرفتن آپارتمان هایشان‌، توانایی آغاز پروژه جدید را ندارند‌.
وی می افزاید‌: اگر چه وام 80 میلیون تومانی برخی را به تکاپو انداخته‌است اما نمی تواند همانند مسکن مهر راهی برای خانه دار شدن مستاجران باشد و به عقیده من اگر برنامه دولت برای تامین مسکن همین وام باشد‌، به جایی نمی‌رسد‌. بسیاری از مردم گول نرخ سود 14 درصد سالانه این وام را خورده‌اند و با خود‌شان حساب و کتاب کرده‌اند که نهایتا با دریافت 80 میلیون تومان‌، 100 میلیون تومان پس می دهند در حالی که اگر دقت کنند می بینند به اندازه وامی که می گیرند باید سود پرداخت کنند‌.
فرمانروایی خریداران
چند کوچه آنطرف‌تر ساختمانی با نمای سنگی دلنواز توجهمان را به خودش جلب می کند‌. داخل می رویم‌. نقاش در حال رنگ آمیزی دیوار است‌. شاه محمدی‌، سازنده ساختمان است که اعتقاد دارد‌، شرایط برای دست به نقد‌ها فراهم است‌. وی به پیام ساختمان می‌گوید‌: امروز خریداران فرمانروایی می کنند و باید فروشنده‌ها با شرایط آنها کنار بیایند‌. به هر حال پول نیست و سازنده برای پرداخت وام نمی تواند بیشتر از این صبر کند‌.
وی با بیان اینکه کسی جرات نمی‌کند ساخت و ساز جدید را شروع کند‌، معتقد است برای شکستن این رکود باید هزینه صدور پروانه‌، مهندس ناظر‌، هزینه ثبت و همچنین مالیاتی که در زمان فروش باید به دارایی پرداخت شود‌، کاهش یابد‌. در غیر این صورت با وضعیت رکـودی که داریم‌، سازنده فقط برای پولدار کردن نهاد‌های مربوطه کار می کند‌.
ساخت و ساز هنوز هم سود آور است
بر خلاف انتقاد هایی که این روز‌ها از سودآور نبودن ساخت و ساز می‌شود اما خان عبدلی‌، سازنده سوم گزارش ما نظری متفاوت از سایرین دارد و معتقد است هنوز هم ساخت و ساز سود دارد‌: او که احداث چند ساختمان را همزمان جلو می برد اعتقاد دارد‌: «در حال حاضر بانک‌ها سالانه تا 25 درصد سود پرداخت می کنند؛ اگر واقعا ساخت و ساز از این مقدار کمتر به سرمایه گذار سود می دهد‌، چرا برخی به ساخت و ساز اصرار دارند‌؟ در گذشته سرمایه گذاران گاهی تا 150 درصد سود می بردند اما امروز به دلیل رکود، سود کاهش پیدا کرده‌است ولی کماکان از سود بانکی بالاتر است‌. حتی بانک‌ها هم ترجیح می دهند به جای سود 25 درصدی که می توانند از متقاضی بگیرند‌، ساخت و ساز کنند‌.
وی می افزاید‌: به دلیل اینکه بسیاری از خریداران نتوانسته‌اند‌، نیاز‌شان را با خرید برطرف کنند‌، در نتیجه به سمت اجاره ساختمان آمده اند؛ بنابراین با هجوم متقاضیان به سمت اجاره مواجهیم لذا نه تنها کاهش اجاره را شاهد نیستیم که افزایش سال به سال آن را شاهدیم‌. برخی سازندگان که از توان مالی خوبی برخوردارند‌، خانه‌های آماده‌شان را به بازار اجاره عرضه کردند و اتفاقا پول خوبی به جیب زدند؛ هر زمانی هم که وضعیت بهتر شود‌، اقدام به فروش می کنند‌.
مشکل؛ فقدان وام نیست
خیابان رشدیه در حوالی میدان جمهوری ترافیک نیمه سنگینی را تجربه می کند‌. رانندگان کلافه شده‌اند‌. اعتراض برخی با این مضمون که «این چه وضع ساختمان سازی است»‌، ما را به سمت سوژه می‌برد‌. کمی جلوتر که می رویم با انباشت مصالح ساختمانی در نیمی از خیابان و کارگری که خودرو‌ها را برای رفت و آمد هدایت می کند‌، مواجه می شویم‌. داخل ساختمان نیمه کاره می رویم‌. بعد از ورودی ساختمان‌، اتاق کوچکی بناش شده‌است‌. سازنده سماور را روشن کرده و می خواهد عصرانه کارگران را بدهد‌. بعد از معرفی نشریه با او سر صحبت را در مورد رکود صنعت ساختمان باز می کنم‌. عباس اعتقاد دارد‌: بنده با این نظر که مشکل خریداران نبود وام است‌، مخالفم‌. اعتقاد دارم مشکل اساسی فقدان توان برای باز پرداخت اقساط می‌باشد‌. می توانید بررسی کنید که چند درصد از مردم علت خانه دار نشدنشان نبود تسهیلات است‌. تسهیلات از هر طریقی قابل فراهم شدن است‌.
وی ادامه می دهد‌: برای اخذ وام چندین و چند راه وجود دارد‌. از جمله این راه‌ها خرید اوراق حق تقدم است که در سریع‌ترین زمان می توان وام را دریافت کرد‌. بهره این وام تقریبا به اندازه سود وام 80 میلیونی است؛ یعنی 100 درصد‌. علاوه بر این تنها شیوه دریافت وام‌، مسکن نیست‌. همین حالا می توان وام های دیگری از بانک تحت عناوین دیگر گرفت‌. مشکل اصلی مردم فقدان توان برای بازپرداخت این وام‌هاست‌. تسهیلات باید به گونه ای باشد که اقشار متوسط بتوانند از عهده پرداخت آن بربیایند‌. وام 80 میلیون تومانی به هیچ وجه برای اقشار متوسط جامعه نیست؛ اقشار نسبتا متمول می توانند از این وام استفاده کنند‌. با توجه به برنامه های دولت به نظر نمی رسد صنعت ساختمان در سال 95 هم رونق قابل توجهی پیدا کند.