جایگاه قالب فلزی بتن در آماده‌سازی جام جهانی 2018

شمار نشریه : 221

کد مطلب: 2949
شرکت بتن سازه ضمان با 35 سال تجربه در عرصه تولید و صنعت از سال 1371 فعالیت خود را درزمینهٔ تولید تجهیزات قالب‌بندی بتن آغاز کرده و با اتکا به کادری جوان، متخصص و خلاق توانسته‌ایم گام‌های پیشرفت و ترقی را درزمینه تولید کلیه تجهیزات قالب‌بندی بتن توسط مدرن‌ترین و باکیفیت‌ترین دستگاه‌های طراحی‌شده توسط کادر علمی خود برداریم و تولید کلیه تجهیزات قالب‌بندی بتن شامل:تولید انبوه قالب فلزی بتن:خم(پرسی)،تسمه‌ای (جوشی)،تولید انبوه کلیه متعلقات قالب‌بندی:،پین و گوه،گیره،به لت،،واشرکاس و..،تولید انبوه جک حمایتی:صلیبی ،ساده،تی جک،شاقول کننده،و...،تولید انواع داربست مدولار:مثلثی،چکشی،طراحی و تولید انواع قالب خاص،تولید انواع فاصله نگهدار پلاستیکی آرماتور (اسپیسر)را در کارخانه خود داشته باشیم. اکنون با داشتن دفاتر فروش در کشورهای همسایه:عراق،افغانستان و... و نمایشگاه‌های دائمی در حوزه کشورهای آسیای مرکزی CIS توانسته‌ایم نام میهن عزیزمان ایران را پرآوازه کنیم.
سیستم قالب‌بندی مدولار سازه‌های بتنی
سیستم قالب‌بندی مدولار به دلیل استفاده متنوعی که در اجرای کلیه سازه‌های بتنی از قبیل دیوار،ستون،تیر و دال،فونداسیون دارد بسیار اقتصادی می‌باشد. قالب‌های مدولار که قالب همه‌کاره نیز نامیده می‌شوند بر اساس مدوله‌ای 5سانتی‌متری طراحی و تولید می‌شوند. این قالب‌ها که در ابعاد و اندازه‌های متنوعی تولید می‌گردند بیشترین کاربرد را در قالب‌بندی سازه‌های بتنی دارند.
سیستم قالب‌بندی مدولار متشکل از پانل‌های مدولار،پشت‌بندها(لوله،پروفیل و سولجر)،اتصالات(پین و گوه و گیره)،میان بولت ها(بولت ،واشر،مهره خروسکی بولت) و ملزومات خاص جهت استفاده در ارتفاع(براکت،جک شاقول کننده)می‌باشند که در زیر به معرفی پرکاربردترین آنها می‌پردازیم:
پانل‌های مدولار را می‌توان به‌سادگی به یکدیگر متصل و یا باز کرد.در موارد مشابه و تکراری می‌توان آنها را به‌صورت پانل یکپارچه درآورد و توسط جرثقیل در محل موردنظر نصب نمود که البته استفاده از جرثقیل و کارگر برای حمل‌ونقل آنها بستگی به موقعیت کار دارد. پانل های مدولار دارای انواع تسمه‌های 5 و 6سانتی‌متر هستند که از ورق 5میل بر روی ورق کف که3میل می‌باشد جوش‌خورده و تولید می‌گردند. در کنار پانل های مدولار، کنج‌های بیرونی و داخلی نیز جهت اتصال دو وجه عمود به هم قالب استفاده می‌شود که در کنج بیرونی برای ایجاد یک گوشه خارجی در بتن مورداستفاده قرار می‌گیرد و یک زاویه90درجه ایجاد می‌کند.موارد استفاده کنج‌های داخلی نیز گوشه داخلی دیوارها،محل اتصال قالب تیر به ستون وقتی ابعاد تیر از ستون کوچک‌تر باشد و اتصال قالب وجوه قایم تیر به قالب دال کف است.
پین و گوه که ساده‌ترین وسیله برای اتصال قالب‌ها به یکدیگر هستند به‌صورت نر و ماده در یکدیگر قفل می‌شوند.
گیره متوسط وظیفه اتصال لوله‌های پشت‌بند را به قالب دارد و قلاب گیره در سوراخ‌های لبه قالب قرار گرفته و با سفت کردن پیچ انتهایی گیره لوله که داخل آن است محکم می‌شود.با استفاده از گیره مجموعه قالب‌ها و پشت‌بند یک واحد منسجم را تشکیل خواهند داد.
سولجرها که به‌عنوان باربر اصلی سیستم قالب‌بندی شناخته می‌شوند غالباً به‌صورت عمودی قرارگرفته و پشت‌بندها به آن اتکا می‌نمایند.سولجر ها با دارا بودن مقاومت خمشی کافی،لنگر خمشی و نیروی برشی را تحمل نموده و تغییر شکل قالب را در امتداد طول خود محدود می‌نماید.
بلت ها نیز به‌عنوان وسیله‌ای کارآمد در تحمل فشار جانبی بتن شناخته می‌شوند که مهره بلت و واشرها اجزای مکمل آن هستند.
قالب‌بندی مدولار با اجزای فوق روش کاری پازل گونه دارد که به‌راحتی در انواع سازه قالب‌بندی صورت گرفته و نمای بتن پس از باز کردن قالب‌ها بسیار صاف و رویه خوبی خواهد داشت .این قالب‌ها به‌دفعات زیاد قابل‌مصرف مجدد می‌باشند و عمر مفید پانل بستگی به نگهداری آن دارد.در صورت پرتاب نکردن و عدم سقوط آن از ارتفاع،حداقل تا 60مرتبه بدون تغییر شکل و اعوجاج قابل‌استفاده هستند.
در شرکت بتن سازه ضمان پانل‌های مدولار،سولجر و کلیه اتصالات از قبیل پین و گوه،گیره،واشردولوله،واشرکاس و نبشی پانچ شده از ورق فولادی درجه‌یک فولاد مبارکه تولید می‌شود.
با این توانایی و کیفیت شرکت بتن سازه ضمان توانست در بین شرکت‌های مطرح جهان که خواهان تأمین تجهیزات قالب‌بندی بتن استادیوم جام جهانی 2018 کراسنودار با 99% متریال پیشنهادی ساخت از چوب فنرهای چندلایه (پلی وود) بوده‌اند ، برگ برنده را از آن خود کند و قالب فلزی بتن را به‌عنوان یک محصول ایرانی و یکی از تجهیزات کلیدی ساخت پروژه‌های بتنی صادر کرده و بتواند کانال صادرات این تجهیزات را به اروپا باز کند.
ازآنجاکه فلزی بودن این تجهیزات مورد قبول بسیاری از مهندسین ساخت این استادیوم نبود و عادت بسیار زیاد آنان در استفاده از «پلی وود» این پروسه را بسیار سخت و وقت‌گیر کرد،لطف خدا و توانایی مهندسین بازرگانی میهن عزیزمان باعث شد حال که سازه استادیوم جام جهانی کراسنودار در حال اتمام می‌باشد مهندسین ساخت این سازه بتنی به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از پلی وود بسیار پرهزینه و وقت‌گیر بوده و به اقتصادی بودن و مهندسی بودن این قالب‌های مدولار ایمان آورده‌اند و خودبه‌خود آثار تبلیغاتی خود را به دیگر مهندسان اروپایی خواهند گذاشت.
 افتخاری دیگر برای ایران و ایرانی
تعدادی از فعالیت‌ها و پروژه‌های شرکت‌ها و مؤسسات عمرانی و بازرگانی که افتخار تولید و تأمین تجهیزات قالب‌بندی را برای آنان داشته‌ایم :
1-پروژه استادیوم جام جهانی 2018 کراسنودار روسیه
2-بزرگ‌ترین پروژه اقامتی اتباع خارجی در آسیای مرکزی توسط کشور قطر
3-بزرگ‌ترین مسجد آسیای مرکزی توسط کشور قطر(شرکت تکنو ترکمنستان)
4-پروژه‌های تخریب و بازسازی مسکن‌های شهر تاشکند ازبکستان
5-پروژه انبوه‌سازی مسکن در ونزوئلا
6-پروژه انبوه‌سازی مسکن اربیل و سلیمانیه عراق
7-پروژه‌های عمرانی عراق
8-پروژه‌های عمرانی ساختمانی شرکت جاوید افغانستان
9- و بسیاری دیگر پروژه‌های عمرانی و ساختمانی در داخل و خارج از میهن عزیزمان.
 به امید سربلندی روزافزون میهن عزیزمان ایران.
WWW.ZEMANCO.COM