نشریه شماره   221   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

همه چیز درباره در و پنجره های UPVC

کد مطلب: 2917
امروزه استفاده از انواع در و پنجره یو پی وی سی رو به گسترش است و این به خاطر مزایای متعددی است که برای نصب این نوع در و پنجره‌هاعنوان‌شده است.  کاهش مصرف انرژی ، صرفه‌جویی مالی در ازای کاهش هزینه قبض‌ها، سادگی نگهداری از این پنجره‌ها، دوام و امنیت  ازجمله این مزایا است. علاوه بر این، هزینه پنجره‌های UPVC در مقایسه با جایگزین‌هایی مانند آلومینیوم و چوب کمتر است.ضمن اینکه UPVC با ظاهری جذاب می‌تواند با ارائه طرح‌ها و رنگ‌ها و مدل‌های مختلف با طراحی‌های متفاوت ساختمان‌ها مطابقت و هماهنگی داشته باشد. البته معایبی نیز برای این محصول و کالا برشمرده اند و ما هر چند در ادامه به این معایب هم اشاره می‌کنیم اما میزان و نسبت معایب این کالا در برابر مزایای آن چندان که باید به چشم نمی آید و همین امر باعث محبوبیت آن شده است.
در و پنجره‌های یو پی‌وی‌سی بورس خاصی ندارند و شرکت‌هایی هستند که در این زمینه فعال‌اند و شما می‌توانید محصول موردنیاز خود را از طریق آنها تهیه کنید .
در این شماره از نشریه پیام ساختمان به سراغ تولیدکنندگان و فعالان این نوع در و پنجره رفته‌ایم تا نظرات آنها را در این مورد جویا شویم .
تاریخچه
تاریخچه در و پنجره دوجداره ، به سال 1960 در اروپا بازمی‌گردد .تولید در و پنجره‌های دوجداره از سال 1960 در کشورهای اروپایی آغاز شد ، به علت اینکه این نوع در و پنجره‌ها مزایایی زیادی دارند مورد استقبال مصرف‌کنندگان قرار گرفت. از مزایای پنجره دوجداره می‌توان به تنوع در طرح و رنگ و مقاومت در برابر شرایط جوی متفاوت اشاره کرد.
در ایران اولین بار در اواخر دهه 50 واحد تولید پروفیل و ساخت در و پنجره پی‌وی‌سی احداث شد.با توجه به نیاز کشور به واحدهای مسکونی، تجاری و اداری و اهمیت به‌کارگیری مصالح مناسب و همچنین تأثیر بسیار زیاد پنجره‌های پی‌وی‌سی با شیشه دوجداره در کاهش مصرف انرژی و عوارض خاص، هم‌اینک ایجاد واحدهای تولید پروفیل U.P.V.C و ساخت در و پنجره‌های U.P.V.C و شیشه‌های دوجداره موردتوجه قرار گرفته است.
انواع پنجره‌های یو پی‌وی‌سی
محمدی یکی از فعالان بازار در و پنجره یو پی‌وی‌سی انواع این نوع پنجره را برای خبرنگار پیام ساختمان برشمرد و گفت: پنجره يو پی‌وی‌سی ثابت فولکس‌واگنی و دولته ازجمله انواع این نوع پنجره‌اند .وی افزود: پنجره ثابت از پرکاربردترین و مناسب‌ترین نوع پنجره‌های دوجداره است که چون ثابت است در آن از یراق‌آلات استفاده نمی‌شود و در مقایسه با دیگر انواع پنجره‌های دوجداره upvc کمترین آلودگی صوتی را دارد. از دیگر مزایای پنجره ثابت این است که بهترین میزان دید را بدون مزاحمت فریم برای شخص ایجاد می‌کند.همچنین به خاطر فیکس بودن (fixed) یک نوع عایق در برابر گردوخاک، سرما و گرماست.این مدل پنجره دوجداره upvc را می‌توان از پرمصرف‌ترین نوع پنجره دوجداره upvc نام برد زیرا در تمامی مدل‌های ترکیبی استفاده می‌شود و به دلیل ثابت بودن آن در نواحی نورده به‌صورت دیواره نیز کاربرد دارد.
محمدی اظهار داشت :پنجره دوجداره یو پی‌وی‌سی ثابت در ساخت آلاچیق بالکن و نیز محوطه‌های گلخانه‌ای و پاسیو بسیار پرکاربرد بوده و موارد استفاده زیادی دارد چراکه این نوع پنجره به دلیل ثابت بودن بالاترین درجه عایق را داراست.
از دیگر موارد استفاده از پنجره‌های upvc ثابت در پوشش سقف‌های آلاچیق و مناطقی است که می‌خواهیم ضمن داشتن عایق رطوبت و گرما از نور کامل نیز بهره ببریم. بیشترین سهم را پنجره یو پی‌وی‌سی ثابت دارد.
پنجره يو پی‌وی‌سی دوحالته
محمدی درباره این نوع پنجره گفت:بازشو اين نوع از پنجره upvc باز شدن روي دو محور افقي و عمودي با يك دستگيره است. اين پنجره با توجه به اينكه در درون ساختمان قرار دارد اغلب درجایی نصب می‌شود كه نياز به جابه‌جایی هواست مانند آشپزخانه.
با توجه به مكان قرارگیری اين پنجره و بازشوی آن در هنگام باز و بسته شدن به فضاي كمتري نياز است و داراي امنيت بالا با توجه به یراق‌آلات به‌کاررفته در آن است. همچنین، مخفي و پنهان بودن یراق‌آلات زير محور يا بازشو، قابليت رگلاژ راحت، امنيت و راحتی در باز و بسته شدن توسط كودكان از دیگر مزایای آن است.
پنجره يو پی‌وی‌سی فولکس‌واگنی
به گفته محمدی ،این نوع از پنجره به دلیل یراق‌آلات خاص خود مصارف خاصی دارد و سيستم بازشوی اين پنجره به‌صورت ريلی و مانند ماشین‌های فولکس‌واگن است.مزايای آن باز شدن بازشو تا زاویه ۴۵ درجه، هنگام باز و بسته شدن هیچ فضایی اشغال نمی‌شود و دارای سه نوع مختلف اتومات، نیمه اتومات و معمولی است.
محمدی درباره مزیت بازشوی فولکس‌واگنی نسبت به بازشوی کشویی گفت: یکی از مزیت‌های بازشوی فولکس‌واگنی این است که پنجره نسبت به مدل کشویی دارای فیتینگ بیشتری است و این قابلیت به این دلیل است که پنجره از چهارچوب خود کاملاً جداشده و بعد در ریل جانبی به‌روی لت ثابت قرار می‌گیرد.
مهم‌ترین عوامل محبوبیت در و پنجره با پروفیل‌های UPVC
محمودی کارشناس تحقیق و توسعه یکی از شرکت‌های فعال در زمینه تولید یوپی وی سی در باره مزایای این نوع در و پنجره به خبرنگار ما گفت: سهولت در نصب پنجره برای ساختمان‌های نوساز و تعویض بدون تخریب در ساختمان‌های قدیمی، غیرقابل اشتعال و قابل بازیافت و سازگار با محیط‌زیست به دلیل ساختار خاص شیمیایی، صرفه‌جویی قابل‌توجه در میزان مصرف انرژی به علت درزبندی کامل،عمر و دوام زیاد،عایق بسیار خوب در برابر انتقال گرما و سرما، رنگ ثابت و ماندگار (عدم نیاز به رنگ‌آمیزی)،بدون پوسیدگی و خوردگی ، سازگاری با هر نوع شرایط جوی، عدم وجود لرزش و انتقال صدا در شرایط وزش باد، نظافت آسان ازجمله دلایل محبوبیت این نوع پنجره است.
معایب
محمودی به معایب این نوع پنجره نیز اشاره کرد و گفت: مواردی چون عدم مقاومت خمشی و کششی لازم،  بازیافت نشدن مواد اولیه به صورت مناسب، نداشتن تنوع در رنگ، سنگین تر بودن نسبت به آلومینیوم به علت استفاده از تقویت کننده ها، و بالاخره دشواری تعمیر و اصلاح پنجره های یو پی وی سی  از جمله معایب این نوع پنجره ها محسوب می‌شود.
 قیمت
آقایی یکی از فعالان این صنف درباره قیمت این نوع در و پنجره‌ها گفت:قیمت محصولات بر اساس نوع و شکل سفارش متفاوت است اما آنچه تعیین‌کننده اصلی قیمت است ؛همانا هزینه‌های تولید به‌ویژه مواد اولیه است که این روزها متغیر است.
وی ادامـــــــه داد: اين صـنف ازجمله بخش‌هايي است كه همچنان از سودآوري مناسبي برخوردار است و سرمايه‌گذار مي‌تواند كارگاهي براي توليد به اين بخش اختصاص دهد‌.
آقایی قيمت هر مترمربع قاب کارشدهUPVC را 230 هزار تومان اعلام کرد و گفت: :جای شگفتی است که برخی محصولات ایرانی از نوع مشابه خارجی آن گران تراست.وی تا کید کرد: پروفیل‌های ساخت ترکیه و آلمان به ترتیب گران‌تر از سایر پروفیل‌های موجود در بازار هستند.
چالش‌ها و مشكلات
نوسانات نرخ ارز اصلی‌ترین چالش تولیدکنندگان است. محسنی یکی از تولیدکنندگان درباره چالش‌های تولید پروفیل یو پی‌وی‌سی اظهار داشت: بازار به واردات احتیاج دارد و تابع نرخ ارز است.در گذشته واقعاً سخت بود چون اعتبارات اسنادی نیز نمی‌توانستیم دریافت کنیم اما در حال حاضر اوضاع کمی بهتر از قبل شده است.
وی درباره رونق در تولید و فروش پنجره‌های دوجداره گفت:در حال حاضر که صنعت ساختمان با رکود مواجه شده، این رکود بر روی فروش محصولات ما نیز تأثیر گذاشته است و اگر صنعت ساختمان رونق پیدا کند کسب‌وکار ما نیز رونق پیدا خواهد کرد.