هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   221   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بررسی بازار خرید و اجاره مسکن در ماه آخر تابستان؛ همه چیز به توافق بستگی دارد

 کد مطلب : 2843
همیشه در فصل تابستان بازار رهن و اجاره رونق می‌گیرد؛ اما امسال با توجه به ادامه رکود مسکن رونق چندانی در این بخش به چشم نیامد. این در حالی است که  سال گذشته ميزان اجاره‌بها 12 درصد افزايش يافته بود. البته يکي از دردسرهاي موجران در سال جديد پایین بودن توان مالی مستأجران براي تعیین قیمت اجاره است که در نهایت منجر به کاهش مبلغ اجاره یا تمدید با قیمت قبل شد. بدین منظور نظر برخی از مشاوران املاک استان البرز را در مورد بازار مسکن در آخرین ماه تابستان جویا شدیم.
 بازار اجاره بهتر از فروش
سعیدرضا فلاح، یکی از مشاوران املاک منطقه عظیمیه در استان البرز گفت: میزان تقاضا برای رهن و اجاره املاک در شهریورماه نسبت ماه های قبل از آن تغییری نکرده است اما در مقایسه با دو سال گذشته حدود 30 درصد کاهش داشته است.
او در ادامه افزود: قیمت رهن و اجاره املاک در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته به علت پایین بودن آمار تقاضا و توان مستأجران تغییر چندانی پیدا نکرد. در برخی موارد هم که موجران به دنبال افزایش قیمت بودند به دلیل نبود تقاضا و کم بودن مراجعه‌کننده برای ملکشان مجبور به پایین آوردن قیمت شدند.
او خاطرنشان کرد: بیشتر تقاضاها برای رهن و اجاره واحدهای کوچک و نوساز هستند و ملک‌های قدیمی خواهان چندانی ندارد، حتی اگر با قیمت‌ بسیار پایین‌ اجاره داده شوند.
فلاح در خصوص بازار فروش ملک گفت: این بازار نیز همچون سایر بازارها به دلیل رکود اقتصادی موجود در کشور نسبت به سال گذشته افت داشته است به‌طوری‌که هر ماه 2 ملک و در بعضی ماه‌ها حتی یک ملک هم به فروش نمی‌رسد. در کل می‌توان گفت بازار اجاره نسبت به فروش وضعیت بهتری دارد.
این مشاور املاک اظهار کرد: درحالی‌که طی سه سال گذشته مسئولان مسکن در وزارت راه و شهرسازی، طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی را به‌عنوان یکی از قدرتمندترین ابزارهای قانونی برای افزایش عرضه به بازار مسکن و کنترل قیمت‌ها مورد تأکید قرار داده‌اند، ولی هنوز بسیاری از مالکان به امید رونق بازار فروش اقدام به اجاره یا فروش ملک خود در این شرایط رکود نکرده‌اند، به‌طوری‌که در منطقه عظیمیه در هر خیابان حداقل چند مورد مجتمع آپارتمانی نوساز خالی از سکنه مشاهده می‌شود.
 کمبود ملک‌های متراژ پایین در منطقه جهانشهر
البته وضعیت در نقطه دیگری از شهر کرج مقداری متفاوت تر است. توکلی،  از مشاوران املاک منطقه جهانشهردر استان البرز می گوید: قیمت رهن و اجاره در تابستان 94 نسبت به سال گذشته نهایتاً 10 درصد افزایش یافته است. ولی در زمان عقد قرارداد همین مبلغ اضافه‌شده، به‌صورت توافقی بین طرفین کسر می‌شود. در این ماه آخر تابستان همچون سال‌های گذشته بازار رهن و اجاره داغ است ولی بازار فروش در مقایسه با ابتدای فصل تابستان و سال گذشته تغییری نکرده و هنوز متقاضی خرید به دلیل عدم توان مالی، کم بودن مبلغ تسهیلات بانکی و وام‌های مسکن کم است.
او خاطرنشان کرد: عمدتاً بیشتر تقاضاها برای رهن و اجاره واحدهای کوچک و نوساز است ولی با توجه به اینکه در منطقه جهانشهر اکثر ملک‌ها متراژ بالا هستند، واحدهای متراژ پایین به‌سرعت اجاره داده می‌شود و ما در این منطقه با کمبود فایل‌های متراژ پایین مواجهیم؛ ملک‌های قدیمی بازسازی‌شده هم متقاضی خود را دارد.
 کاهش تقاضا در فصل نقل‌وانتقال
بابائی، مشاور املاک دیگری در منطقه گوهردشت کرج بیان کرد: بازار رهن و اجاره مسکن در تابستان 94 نسبت به سال گذشته بسیار کم رونق شده و یکی از دلایل آن، این است که بسیاری از مالکان با اضافه کردن 10 تا 15 درصد اجاره، ملک خود را با مستأجران تمدید می‌کنند و این کاهش میزان تقاضا در آخرین ماه از فصل تابستان نیز بیشتر شده است.
 نبود مستأجر منجر به تمدید قراردادها شد
احمدوند، مشاور املاکی در محدوده بلوار طالقانی کرج گفت: بازار رهن و اجاره در سال 94 نسبت به سال گذشته ضعیف‌تر بوده و اکثر مراجعان ما برای تمدید قرارداد بوده‌اند و تعداد متقاضی در شهریورماه نسبت به تیر و مردادماه تاکنون تغییری نکرده است. همچنین قیمت‌ها نیز نسبت به سال گذشته افزایش چندانی نداشته و گاهی مالکان خانه‌هایشان را با همان قیمت‌های سال پیش اجاره دادند.