هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   221   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بازار مصالح ساختمانی در هفته سوم شهریور

بدون شک مصالح ساختمانی یکی از عوامل تأثیرگذار در تعیین قیمت تمام‌شده مسکن است و در جامعه این‌گونه جاافتاده است که با افزایش قیمت مصالح، قیمت تمام‌شده مسکن هم افزایش خواهد یافت.اما بررسی‌های بازار مسکن نشان می‌دهد بیشترین عامل افزایش قیمت در سال‌های گذشته نرخ زمین بوده است که در مقطعی به 9 برابر افزایش یافت. درحالی‌که دیگر عوامل مانند مصالح ساختمانی فقط 30 درصد از هزینه ساخت را در برمی‌گیرد.
قیمت مصالح ساختمانی از ابتدای سال تاکنون شیب ملایمی داشته و بعید به نظر می‌رسد که در ماه‌های آینده نیز با افزایش قیمت آن‌چنانی روبه‌رو شویم. در ادامه بازار مصالح ساختمانی در هفته سوم شهریورماه را بررسی می‌کنیم . لازم به ذکر است؛ قیمت‌های ارائه‌شده توسط تولیدکنندگان و فروشندگان مصالح ساختمانی و جهت اطلاع مخاطبان نشریه آمده است.
هرساله در راستای جبران افزایش هزینه‌های تولید ازجمله تعدیل دستمزدها، افزایش نرخ برق و بالا رفتن هزینه حمل‌ونقل ، قیمت سیمان نیز افزایش پیدا می‌کند و پس‌ازآن دیگر تغییر قیمتی در سیمان رخ نمی‌دهد. امسال نیز همچون سال‌های گذشته به دلیل رکود موجود در بازار ساخت‌وساز که حجم تقاضای سیمان را کاهش داد، برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار و حفظ صنعت سیمان قیمت این ماده پرمصرف در صنعت ساختمان 17درصد افزایش پیدا کرد.
البته متولیان صنف سیمان معتقدند این افزایش قیمت برای سودآوری نبوده بلکه برای حفظ این صنعت است و اگر بخواهیم به‌صورت واقعی در صنعت سیمان قیمت‌گذاری انجام دهیم اکنون قیمت سیمان دو برابر آنچه هست، می‌بود و به تنی 200 هزار تومان در بازار داخلی می‌رسید . اما در شرایط رکود، هم بازار و هم ما تولیدکنندگان تمایلی به این امر نداریم و فقط به فکر ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا هستیم.
شن و ماسه از مصالح ساختمانی است که با توجه به تهیه سریع و آسان از بتن‌ریزی ، ملات آجرچینی تا نصب کاشی و موزائیک در نقاط مختلف ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد.
با وجود اهمیت قیمت‌گذاری مصالح ساختمانی، این روزها برخی کارخانه‌های شن و ماسه در برخی استان‌ها قیمت دقیقی اعلام نکرده‌ و به‌صورت لحظه‌ای و بر اساس تاریخ فروش، قیمت‌ها را محاسبه می‌کنند که این خود نشان‌دهنده بی‌ثباتی در این بازار است. در این میان تعدادی از واحدهای تولیدکننده شن و ماسه در استان‌ها نیز به‌صورت خودسرانه و غیرمتعارف ظرف چند هفته گذشته اقدام به افزایش قیمت  کردند که این افزایش بدون هماهنگی و مصوبه از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت و سایر متولیان امر بوده است و در پی آن پرونده قضایی برای کارخانه‌های متخلف تشکیل شد. علت این اقدام خودسرانه را می‌توان نظارت و بازرسی‌های ضعیف دستگاه‌های نظارتی و متولی در این زمینه دانست .
گفتنی است؛ پیشنهاد افزایش قیمت حدود ۱۰ تا ۱۵درصدی برای کارخانه‌های شن و ماسه در دست بررسی است و در صورت تصویب این میزان افزایش ، قیمت‌ها اعلام خواهد شد و تا آن زمان هرگونه افزایش قیمتی از سوی این واحدها خلاف قانون است.
مشکل عمده تولیدکنندگان گچ، کمبود نقدینگی، سرمایه در گردش و کمبود ماشین‌آلات خطوط تولید است و در بسیاری از واحدهای صنعتی ماشین‌آلات نیازمند نوسازی و توسعه هستند. به گفته فعالان این صنعت حقوق دولتی که به‌عنوان بهره مالکان در محصولات معدنی دریافت می‌شود بابت هر تن 400 تا 500 تومان است که این میزان نسبت به گذشته افزایش زیادی داشته و فشار زیادی به تولیدکنندگان وارد کرده است. همین امر با توجه به رکود بازار باعث شده تا واحدهای صنعتی و تولیدی وارد رقابت منفی شوند. در حال حاضر قیمت مشخصی برای این محصول در نظر گرفته نشده است چراکه گچ مشمول قیمت‌گذاری نیست و واحدها بر اساس قیمت تمام‌شده و میزان کیفیت، اقدام به فروش می‌کنند. اما می‌توان گفت؛ قیمت گچ در قیاس با سایر محصولات بسیار پایین‌تر است و در ماه‌های اخیر قیمت آن تقریباً ثابت بوده است.

قیمت برخی از برندهای تیرآهن اندکی کاهش د اشته است . در هفته اول شهریور ماه هر شاخه تیر آهن 12 ذوب‌آهن اصفهان تحویل در کارخانه به قیمت 245هزار تومان به فروش رسید و در هفته دوم شهریور ماه به 242 هزار تومان کاهش یافت. اما تیرآهن سایز 14 کرمانشاه تحویل در انبار اصفهان تغییر قیمت نداشت . میلگرد هم در هفته دوم شهریورماه همانند تیرآهن با کاهش محسوس قیمت روبه‌رو بود و در هفته گذشته میلگرد 16به قیمت هر کیلو 1465تومان و در هفته دوم با کاهش 20 تومانی هر کیلو 1445 تومان عرضه شد. همچنین میلگرد سایزهای 18و20و22و25و28 نیز با اختلاف قیمت 10 تا 20 تومان کمتر به بازار عرضه شد. با وجود این نوسانات بازار، به علت رکود در بازار ساخت‌وساز به نظر نمی‌رسد که در ماه‌های آینده قیمت این مصالح کاهش یا افزایش محسوسی داشته باشد.