طــرح‌های جدیــد بعد از مسکن مهـــر

شمار نشریه : 221

کد مطلب : 2936
قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر در مراسم افتتاح ۵۰ هزار واحد مسکن مهر استان تهران گفت: با پایان پروژه‌های مسکن مهر در کشور قصد داریم طرح‌های جدید حمایتی برای تأمین مسکن اقشار گوناگون جامعه آغاز کنیم که طرح‌های مسکن حمایتی، اجتماعی، مسکن آزاد، ارائه تسهیلات و افزایش قدرت خرید مردم ازجمله این طرح‌ها است.
به گزارش پیام ساختمان احمد اصغری مهرآبادی در مراسم افتتاح مسکن مهر در شهریار گفت: موضوع تأمین مسکن مهر برای اقشار کم‌درآمد از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی یکی از دغدغه‌های مسئولان نظام جمهوری اسلامی است و با توجه به تأکیدات امام (ره) و قانون اساسی، مسئولان نظام مکلف هستند تا در این زمینه گام بردارند.
وی افزود: زمانی بحث واگذاری زمین و زمانی هم بحث مسکن‌های حمایتی و اجتماعی، استیجاری، اجاره به‌شرط تملیک و در آخر، مسکن 99 ساله مطرح و انجام شد که سرانجام از این برنامه‌ها زمینه احداث 4 میلیون و 400 هزار واحد مسکونی فراهم و تحویل و عملیاتی شد.
مهرآبادی با اشاره به اینکه مسکن مهر با اهداف خیرخواهانه شروع شد تا نیاز بخش عظیمی از افراد جامعه را که به لحاظ ضعیف بودن بنیه مالی نمی‌توانند مسکن تهیه کنند را فراهم کند، گفت: خیرخواهانه بودن مسکن مهر ازاین‌جهت بود که اعطای زمین رایگان و تسهیلات ارزان‌قیمت توسط دولت آغاز و اجرایی شد.
مهرآبادی با تأکید بر اینکه در دولت‌های هفتم و هشتم، ساخت ۱۰۴ هزار واحد استیجاری ۱۲ سال به طول انجامید ،گفت: تحویل ۶۰۰ هزار واحد مسکن مهر در دولت تدبیر و امید امری قابل‌قبول و چشمگیر به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: از 2 میلیون و 300 هزار واحد مسکونی مهر که از ابتدای شروع این پروژه پایه‌گذاری شد، تاکنون یک‌میلیون و 820 هزار واحد مسکونی مهر به اتمام رسیده است، بنابراین در دولت یازدهم نیز علی‌رغم تمام مشکلات، 540 هزار واحد مسکونی مهر به اتمام رسید.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 350 هزار واحد مسکن مهر به دلیل نبود خدمات زیربنایی و روبنایی آماده افتتاح هستند، گفت: در جلسه اخیری که با معاون اول رئیس‌جمهور داشتیم، آقای جهانگیری به نوبخت دستور داد تا مسکن مهر هر چه سریع‌تر نهایی و تکمیل شود و هر چه زودتر این پروژه به پایان برسد.
وی در ادامه گفت: تعداد واحدهای باقی‌مانده سایت مسکن مهر شهریار نیز قرار است تا پایان سال جاری به متقاضیان تحویل داده شود.
قائم‌مقام وزیر راه و شهر و سازی در طرح مسکن مهر بهره‌برداری از ۱۳۹ باب مدرسه،۱۹۱ باب مسجد و ۲۱ واحد کلانتری را از دیگر اقدامات انجام‌شده برای ساکنان مسکن مهر تهران اعلام کرد و گفت: یک‌سوم هزینه ساخت آنها از منابع وزارت راه و شهرسازی تأمین می‌شود.
این مقام مسئول در طرح مسکن مهر با بیان اینکه ۲۱ هزار واحد مسکن مهر در شهر جدید پردیس تکمیل‌شده است، افزود: اگرچه این واحدها فاقد خدمات زیربنایی هستند اما وزارت نیرو وعده داده است انشعاب آب ۲۵ هزار واحد مسکن مهر را تا پایان سال تکمیل کند تا این واحدها هر چه زودتر به متقاضیان تحویل داده شود.
وی با بیان اینکه فاز ۱۱ پردیس ازجمله فازهای اولویت‌دار برای تحویل به متقاضیان است، گفت: سعی می‌کنیم واحدهای آماده شهرهای جدید را تا دهه فجر به متقاضیان تحویل دهیم.
پرند و پردیس همچنان منتظر خدمات روبنایی و زیربنایی
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با تأکید بر اینکه تمامی پروژه‌های مسکن مهر تهران به‌جز شهر جدید پردیس تا پایان سال ۹۵ تحویل داده خواهد شد، گفت: بسیاری از سایت‌های باقی‌مانده در پرند و پردیس هم‌اکنون منتظر تکمیل خدمات روبنایی و زیربنایی هستند.
به گزارش پیام ساختمان، فریبرز واحدی در مراسم افتتاح مسکن مهر شهریار در تشریح بیشتر جزئیات پروژه‌های مسکن مهر استان تهران گفت: پروژه مسکن مهر باوجود تمامی مشکلاتی که به همراه داشت به‌عنوان یکی از اولویت‌های دولت دهم در کشور آغاز شد و نیازمند همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی برای تکمیل و تحویل به متقاضیان بود. دولت قبل در کل ۳۳۰ هزار واحد برای تهران در نظر گرفت که ۱۰۶ هزار واحد آن در حوزه وظایف اداره کل راه و شهرسازی تهران قرار دارد.
وی افزود: تا پایان سال گذشته این اداره کل توانست ساخت ۳۵ هزار واحد را به پایان برساند که همراه با سایر واحدهای تکمیل‌شده امروز به‌طور رسمی افتتاح و تحویل متقاضیان شد. بسیاری از سایت‌های باقی‌مانده مسکن مهر منتظر تأمین خدمات زیربنایی و روبنایی هستند، بنابراین اگر این خدمات به‌موقع تأمین شود در سال 95 پرونده مسکن مهر استان تهران به‌غیراز شهر جدید پردیس به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.
به گفته وی، به دلیل اینکه آغاز پروژه مسکن مهر در شهر پردیس دیرتر از سایر شهرها انجام شد، احتمال اینکه واحدهای مسکن مهر در این شهر در سال 95 به اتمام برسد وجود ندارد.
فریبرز واحدی ضمن اشاره به پیشرفت ۹۰ درصدی مسکن مهر تهران گفت: تاکنون نزدیک به یک هزار و ۱۸۰ میلیارد تومان وام بانکی برای خرید این واحدها به مردم تعلق‌گرفته است.
وی گفت: از شروع مسکن مهر تاکنون با تلاش همه دست اندرکاران توانستیم از دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد احداث‌شده، یک‌میلیون و ۸۲۰ هزار واحد آن را تکمیل کنیم که۵۴۰ هزار واحد از این تعداد در دولت جدید افتتاح‌شده است که با افتتاح‌های بعدی این تعداد به ۶۰۰ هزار واحد خواهد رسید.
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه دولت یازدهم طرح‌های جدیدی در حوزه مسکن مثل طرح مسکن حمایتی، مسکن اجتماعی، افزایش قدرت خرید و توانمندسازی انبوه‌سازان را در دست اجرا دارد، گفت: کشور سالانه نیازمند تولید 900 هزار مسکن است که 400 هزار واحد مسکونی آن توسط انبوه‌سازان عرضه و 300 هزار واحد در بافت‌های فرسوده احداث خواهد شد و مابقی از طریق مسکن حمایتی و اجتماعی و تسهیلات بانکی تأمین خواهد شد.
واحدی ادامه داد: طرح‌های جدید تأمین و تولید مسکن با اتمام مسکن مهر آغاز و دنبال می‌شود، بنابراین امید است با عرضه مناسب مسکن، بتوانیم در کشور نیاز مسکن را تأمین کنیم.
به گفته وی، دولت یازدهم 100 هزار مسکن مهر را به اتمام رسانده است، اما باید به این موضوع اشاره‌کنم که نباید انتظار داشته باشید تمام مشکلات سایت‌های مسکن مهر در همان سال‌های اول حل شود، بلکه باید با استقرار جمعیت، فضاهای موردنیاز به‌مرور تکمیل شود.
وی خاطرنشان کرد: 1180 میلیارد تومان برای 50 هزار واحد مسکن مهر مورداشاره، تسهیلات بانکی پرداخت‌شده است.
کلنگ زنی عملیات روبنایی
در ادامه مراسم، عملیات کلنگ زنی احداث تأسیسات خدمات روبنایی مسکن مهر شهریار انجام شد. در این بخش از مراسم، کلنگ احداث پایگاه بهداشتی با اعتبار سه هزار میلیارد ریال، مسجد با هزینه پنج میلیارد ریال و مدرسه ۱۵ کلاسه با هزینه ۲۳ میلیارد ریال و نیز پارک سلامت به زمین زده شد.
گفتنی است در این مراسم که در سایت نمونه شهریار با تعداد یک هزار و ۳۲۰ واحد برگزار شد، معاون عمرانی استاندار تهران، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران، امام‌جمعه شهریار، فرماندار این شهرستان و نماینده شهریار، ملارد و شهر قدس در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند.
همچنین از تعداد ۵۰ هزار واحد مسکن مهر که روز چهارشنبه ۱۸ شهریور در استان تهران افتتاح شد پنج هزار و ۵۳۵ واحد در اسلامشهر، سه هزار و ۸۱۲ واحد در پاکدشت، پنج هزار و ۸۶۵ واحد در تهران، دو هزار و ۲۷۰ واحد در دماوند، ۶ هزار و ۲۶۴ واحد در رباط‌کریم، یک هزار و ۶۲۴ واحد در شهر ری، چهار هزار و ۹۶۲ واحد در شهریار، ۱۱۰ واحد در قدس، ۶ هزار و ۱۳۵ واحد در قرچک، دو هزار و ۷۰۷ واحد در ملارد، یک هزار و ۶۵ واحد در ورامین و چهار هزار و ۵۵۷ واحد در فیروزکوه واقع‌شده است.