بـازار مســکن جــهان

شمار نشریه : 221

کد مطلب: 2857
مترجم: نادیا زکالوند
استرالیا
ارزانی مسکن در سیدنی
سیدنی یکی از شهرهای بزرگ استرالیاست که توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرده است؛ اما نکته­ جالب ارزانی مسکن در این شهر بزرگ است. یکی از دلایل این موضوع اقدام به جذب سرمایه‌های خارجی است که امسال نیز نسبت به سال گذشته 16 درصد افزایش داشته است. دلیل دیگر نیز وجود ثروتمندان چینی در این کشور است. ازآنجایی‌که قیمت مسکن در شانگهای و پکن به بالاترین حد خود یعنی متری 20 تا 30 هزار دلار رسیده است و حتی با داشتن 3 میلیون دلار نمی‌توان در بهترین مکان شهر خانه‌ای خریداری کرد، ثروتمندان چینی به‌سوی سیدنی راهی شده ­اند. در واقع با داشتن چنین سرمایه‌ای آنها می‌توانند کنار ساحل استرالیا یک عمارت باشکوه خریداری کنند.
مشکل دیگر شهرهای بزرگ چین آلودگی هواست و خانواده‌های چینی در این شهرها کمتر موفق به دیدن آسمان آبی می‌شوند. این موضوع افراد متمول را ترغیب به مهاجرت و سکنی گزیدن در مکانی بهتر می‌کند.
سیاست جذب سرمایه استرالیا در بخش مسکن دو اتفاق خوب برای آنها رقم زده است: نخست پول خارجی وارد کشور می‌شود و دوم اینکه اوضاع کشاورزی و دامداری در این کشور بیش‌ازپیش رونق می‌یابد. به‌طور مثال، شرکت‌های بزرگ مواد غذایی چینی برای تبدیل‌شدن به واردکننده‌های مطرح گوشت گاو استرالیایی و محصولات کشاورزی به کشورشان میلیون‌ها دلار خرج خرید زمین و املاک روستایی می‌کنند.
نیوزیلند
رونق خانه‌های روستایی
به دنبال سیاست‌های جدید مهاجرت، بازار مسکن در مناطق روستایی نیوزیلند که پیش‌ازاین تحت‌فشار بود، به‌احتمال‌زیاد با رشد خوبی مواجه خواهد شد. در سیاست‌های جدید قوانین مهاجرت که از نوامبر امسال اجرا خواهد شد، هرکس که قصد مهاجرت به نیوزیلند را دارد، چنانچه برای زندگی و کار در خارج از اوکلند و مناطق روستایی اعلام آمادگی کند، به فرم تقاضای مهاجرت او 30 امتیاز اضافه می‌شود. پیش‌ازاین با تغییر قوانین مهاجرت در برخی از کشورها مانند اسپانیا، تغییرات مثبتی در صنعت مسکن و خانه ­سازی آن کشورها وجود داشت. یک مهاجر متخصص برای دریافت اجازه اقامت در نیوزیلند باید 100 امتیاز کسب کند و اگر تقاضای زندگی خارج از اوکلند داشته باشد می‌تواند به‌راحتی 30 امتیاز به دست آورد. از طرفی چنانچه قصد تأسیس شرکت یا کارگاهی خارج از اوکلند داشته باشد، امتیاز ویزای کار او دو برابر شده و به 40 می‌رسد.
بسیاری بر این باورند که بازار مسکن اوکلند، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر نیوزیلند، به دلیل مهاجرت بی‌رویه دچار بحران و افزایش بی‌­رویه قیمت شده است و دولت با تغییر در سیاست‌های مهاجرت، می‌تواند علاوه بر تسکین بحران، ساخت‌وساز خانه و بازار مسکن در مناطق روستایی این کشور را نیز رونق دهد.
انگلستان
گرانی مسکن و ارتباط آن با مدارس دولتی انگلیس
خرید مسکن در محدوده مدارس خوب دولتی می‌تواند به‌اندازه فرستادن دانش‌آموز به مدرسه خصوصی، برای خانواده‌ها گران تمام شود، چراکه قیمت خانه‌های اطراف مدارس خوب دولتی، حدود 28 درصد از مناطق دیگر گران­تر است.
بر اساس تحقیقات مشخص شده است قیمت خانه‌های این مناطق بر اساس عملکرد مدارس دولتی واقع در محدوده­ شان و نتایج آزمون GCSE – گواهی عمومی آموزش ثانوی – دانش‌آموزان تعیین می‌شود. مرکز املاک اینترنتی eMoov  پس از بررسی اطلاعات مربوط به فروش خانه و نتایج آزمون GCSE مدارس دولتی مناطق مختلف به این نتیجه رسیده اند که قیمت خانه­ ها با عملکرد مدارس دولتی نزدیک آنها ارتباط مستقیم دارد. هرچه نتایج آزمون آن مدارس بهتر باشد، قیمت خانه‌ها نیز گران‌تر خواهد بود. به‌طور مثال قیمت خانه در محدوده مدرسه دولتی کینگ ادوارد که 99 درصد از دانش­ آموزانش بهترین نمره را کسب می‌کنند چیزی حدود 107306 پوند است یا در منطقه‌ای که مدرسه دولتی آن همیشه جزو بهترین‌ها بوده است نمی‌توان خانه ­ای ارزان‌تر از 133000 پوند به دست آورد. بر اساس این داده‌ها، گران‌ترین خانه‌ها به منطقه کینگستون واقع در کنار رودخانه تیمز تعلق دارد که املاک آن تا حدود 714982 پوند خریدوفروش می‌شود. در این منطقه مدرسه دولتی تیفین قرار دارد که بهترین نتایج آزمون در کل کشور را داراست.
امارات متحده عربی
روند کند شدن افزایش قیمت مسکن در دبی
قوانین املاک در دبی به‌منظور جلوگیری از حباب افزایش قیمت، سختگیرانه تر از گذشته دنبال می‌شود و نباید پایین آمدن مداوم قیمت نفت را مسئول کندی روند افزایش قیمت املاک در دبی دانست. دبی علی‌رغم دارا بودن منبعی غنی از نفت، به این صنعت وابستگی اندکی دارد. مقامات بازار مسکن دبی از مدت‌ها قبل در نظر داشتند وضعیت خریدوفروش مسکن را به سطح مطلوب رسانده و بازار ثابتی به وجود آورند که این مسئله با کاهش قیمت نفت، تداخل پیدا کرد. البته ممکن است قیمت نفت صرفاً تا حدی روی روند ساخت‌وساز خانه مؤثر باشد.
یکی از روش‌هایی که آنها برای به ثبات رساندن این بازار در پیش‌گرفته‌اند، متعادل نمودن عرضه و تقاضای مسکن است. تأثیر قوانین تازه وضع‌شده بر خریدوفروش مسکن بسیار خوب بوده و انتظار می‌رود که قیمت مسکن در نیمه دوم سال 2015 کمتر هم بشود. تحویل واحدهای مسکونی به نسبت افزایش جمعیت صورت می‌گیرد و همین امر در ثابت نگه‌داشتن قیمت‌ها بسیار مؤثر بوده است.
سنگاپور
خانه‌های ارزان برای شهروندان مجرد و مسن
دولت سنگاپور به‌منظور افزایش توانایی خرید خانه توسط شهروندان مسن و مجرد علاوه بر بالا بردن سقف درآمد آنها - افراد مسن از 10 هزار دلار به 12 هزار دلار و مجردها از 5 هزار دلار به 6 هزار دلار –بودجه ساخت‌وساز مجتمع‌های مسکونی و قرار دادن آنها در اختیار این اقشار کم‌درآمد را افزایش داده است. دولت با این اقدامات قصد دارد آپارتمان‌های دوخوابه این مجتمع‌های مسکونی را در اختیار افراد کم­‌درآمد قرار دهد.
همچنین با تخصیص کمک‌هزینه دوبرابری ساخت مسکن تا 40 هزار دلار به افراد کم‌درآمد و متوسط جامعه، آنها را در خانه‌­دار شدن یاری نماید.
اما خریدوفروش خانه‌های شخصی در ماه سپتامبر مانند ماه گذشته – اگوست – به دلیل عید ارواح گرسنه که به باور سنگاپوری‌ها – و البته ریشه چینی دارد - درهای دنیای مردگان بازشده و آنها به این دنیا برمی‌گردند، چندان رونقی نخواهد داشت. خریداران به دلیل اینکه این ماه‌ها را بدیمن می‌دانند تمایلی به خرید خانه یا سرمایه‌گذاری در ساخت‌وساز ندارند.