حمایت‌های میلیاردی از تیم‌های ضعیف

شمار نشریه : 221

 کد مطلب: 2942
در کشورهای پیشرفته، تیم‌های واجد شرایط برای تصاحب اجرای یک پروژه علمی رقابت می‌کنند، درحالی‌که در کشور ما شاهد حمایت‌های میلیاردی از برخی تیم‌های ضعیف هستیم، اما در مقابل، از برخی تیم‌های بزرگ دانشگاهی حمایتی صورت نمی‌پذیرد.
محمدرضا خان محمدی خرمی، در واکنش به آمار منتشرشده مبنی بر کاهش 80 درصدی صادرات فنی مهندسی کشور طی چهار سال گذشته، گفت: ما در حوزه فناوری و صادرات تکنولوژی زمانی موفق خواهیم بود که به استانداردهای دانش جهانی نزدیک شویم و اگر بسترهای لازم در این بخش فراهم نباشد، در ثبات و پایداری دادوستد دانش فنی و تکنولوژی توقف ایجاد خواهد شد.
وی در ادامه به سپردن امور پژوهشی به افراد باتجربه تأکید کرد و افزود: نمی‌توان یک شرکت دانش‌بنیان را بدون حضور حداقل یک شخص دانشگاهی با رتبه علمی بالا تأسیس کرد و هیچ فعالیت علمی بدون حضور اساتید باتجربه انجام نمی‌گیرد، لذا این موضوع باید در صدر ملزومات قرار گیرد.
نایب‌رئیس دوم کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: برای حمایت از پروژه‌های علمی باید به افراد و پشتوانه آن توجه کرد، اما اکنون شاهد پرداخت بودجه به طرح‌هایی هستیم که هیچ پشتوانه علمی ندارند.
به گفته خان محمدی، اکنون برخی افراد که سابقه علمی و پژوهشی قابل قبولی ندارند در بحث صادرات فنی مهندسی ورود می‌کنند که این موضوع به دلیل نقص‌های سیستم اداری است.
وی اظهار کرد: در کشورهای پیشرفته، تیم‌های واجد شرایط برای تصاحب اجرای یک پروژه علمی رقابت می‌کنند، درحالی‌که در کشور ما شاهد حمایت‌های میلیاردی از برخی تیم‌های ضعیف هستیم، اما در مقابل، از برخی تیم‌های بزرگ دانشگاهی حمایتی صورت نمی‌پذیرد.
نماینده مردم ابهر و خرم دره در مجلس تصریح کرد: اگر ارتباط با نخبگان تنها در حد شعار باقی بماند، ثمره آن افت جایگاه علمی کشور است.
وی در ادامه از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بابت اقدامات صورت گرفته طی سال‌های اخیر قدردانی کرد و گفت: همچنان نقدهای جدی به عملکرد زیرمجموعه‌های این معاونت وجود دارد و متأسفانه این تصور وجود دارد که خلق فناوری به‌راحتی قابل انجام است.
گفتنی است نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران به‌تازگی از کاهش بیش از ۷۵ درصدی صادرات فنی مهندسی کشور در شرایط کنونی و در مقایسه با چهار سال گذشته خبر داده است.