نشریه شماره   220   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پارک ها و باغ های دیدنی دنیا

کد مطلب : 2756
مترجم: نادیا زکالوند
گروه معماری و گردشگری: پارک‌ها و باغ‌های دنیا از جمله جاذبه‌های گردشگری هستند که می‌توانند نقش مهمی در جذب توریست و گردشگر داشته باشند. مخصوصاً اینکه این باغ‌ها با سنت‌ها و آداب محلی و سنتی آن منطقه نیز ارتباط وسیعی دارند. برخی از این پارک‌ها از چنان جاذبه‌ای برخوردارند که به‌عنوان نماد شهر نیز از آنها نام‌برده می‌شود و معروفیت جهانی پیدا می‌کنند. پارک مرکزی نیویورک آمریکا یکی از آنهاست که لوکیشن بسیاری از فیلم‌های معروف هالیوودی بوده است. در قسمت اول این نوشتار 5 پارک معروف دنیا معرفی شد و در این شماره به معرفی تعدادی دیگر از پارک‌های معروف دنیا می‌پردازیم:
شاندیگار (هند)
باغ صخره‌ای شاندیگار سال 1957 به‌وسیله یکی از مقامات دولتی به نام «نک شاند» در اوقات بیکاری  اش و مخفیانه ساخته شد. مساحت این باغ 16 هکتار است. شاند با استفاده از زباله‌های خانگی و صنعتی از جمله انواع بطری  و شیشه، النگو، تکه‌های کاشی و سرامیک، سیم و وسایل بی‌مصرف الکترونیکی صدها مجسمه از انسان و حیوان ساخت. شاند با انتخاب دره‌ای در دل جنگل نزدیک دریاچه سوخنا باغ حیرت‌انگیز و زیبای خود را ساخت و درون آن آبشارهای مصنوعی به وجود آورد که به یکدیگر متصل می‌شوند. «شاند» تمام مصالح موردنیاز خود را از خرابه‌ها پیداکرده و در این باغ به کاربرد. البته ساخت چنین باغی در زمان شاند غیرقانونی بود اما او توانست باغ خود را از دید مقامات تا 18 سال مخفی نگه دارد و سرانجام سال 1975 راز او برملا شد. نیک شاند توانست با جلب نظر عموم مردم باغ را از تخریب توسط مقامات دولتی نجات دهد. سال 1983 تصویر این باغ به روی یکی از تمبرهای هند چاپ شد. این باغ روزانه 5 هزار بازدیدکننده دارد.
باغ زیرزمینی
 فورستی یر (آمریکا)
این باغ زیرزمینی زیبا که در فرزنو کالیفرنیای آمریکا قرار دارد به‌وسیله یک مهاجر ایتالیایی اهل سیسیل به نام «بالداسار فورستی یر» ساخته شد. این باغ نمونه‌ای بی‌نظیر از معماری بومی است. فورستی یر کار ساخت این باغ را از سال 1906 با الهام از دخمه‌های قبور رومی‌های باستان شروع کرد و تا زمان مرگش 1946 ادامه یافت. بالداسار برای حفاری زمین‌های سفت وقت بسیاری صرف کرد. او ابتدا در این مکان خانه‌ای زیرزمینی و سپس اطراف آن باغ خود را ساخت. خانه دربرگیرنده دو اتاق‌خواب تابستانی و زمستانی، حمام، آشپزخانه، حوض ماهی و یک اتاق نشیمن با شومینه ای زیباست. باغ اطراف خانه در سه عمق متفاوت 3، 6.5 و 7 متری ساخته شده است. نکته جالب این باغ در این است که اگرچه زیرزمین ساخته‌شده اما با استفاده از پنجره‌های سقفی از نور طبیعی بهره می‌گیرد. حوضچه‌های بسیاری برای جمع  آوری آب باران در این باغ ساخته شده است.
این باغ گیاهان و درختانی دارد که برخی از آنها بیش از صدسال عمر دارند و به یمن وجود این ساختار زیرزمینی در فصل سرما از یخ زدن محفوظ می‌مانند. در هر سطح از این باغ در زمان‌های مختلف گیاهان متنوعی کاشته می‌شود که به ترتیب شکوفه می‌دهند و همیشه فضای زیبایی به وجود می آورند. میوه‌های گوناگون از مرکبات گرفته تا میوه‌های دانه دار در این باغ دیده می‌شود. این باغ اکنون توسط خانواده و مرکز تاریخی فورستی یر نگهداری می شود.
خوره کتاب (آمریکا)
پارک خوره کتاب در شیبویگان ویسکانسین با الهام از بیش از 75 داستان مشهور و محبوب کودکان سراسر دنیا ساخته شده است. داستان‌هایی از جمله هانسل و گرتل، شب‌به‌خیر ماه، وینی خرسه و باغ مرموز. البته داستان‌هایی برای سنین بزرگ‌تر نیز دیده می‌شود. می‌توانید روی یکی از نیمکت‌های این پارک نشسته و در آرامش کامل داستان موردعلاقه‌تان را سه‌بعدی و مصور تماشا کنید.
این پارک به شش ناحیه موضوعی به نام شش دروازه تقسیم‌شده که سر در ورودی هر دروازه کتاب‌های آن ناحیه قرارداده شده و شما با دیدن آن کتاب‌ها متوجه می‌شوید موضوع این بخش چیست. تمام موضوعات داستان‌ها حتی تشعشع نور خورشید و قطرات باران، به تصویر کشیده شده و به شکل سه‌بعدی در برابر چشمان بازدیدکنندگان قرار گرفته است.
تاروت (ایتالیا)
این باغ زیبا که در 100 کیلومتری شمال غرب رم قرار دارد توسط یک خانم هنرمند فرانسوی به نام «نیکی دوسنت فال» ساخته و در سال 1998 به روی عموم مردم گشوده شد. دوسنت فال با الهام از پارک گوئل و پارک هیولاها و چند معمار برجسته دیگر این باغ را ساخت. مجسمه‌های باغ بر اساس تصاویر مرموز و عجیب کارت‌های تاروت ساخته شده‌اند. دوسنت فال قصد داشت یک باغ عدن کوچک که ترکیبی از انسان و طبیعت است بسازد. تمام مجسمه‌های باغ از جمله ملکه، درخت زندگی، شیطان، جادوگر و خورشید با دستان هنرمند دوسنت فال ساخته شده‌اند.
منبع:
 http://www.huffingtonpost.com