هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   220   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

حیات فرهنگی در موزه جریان دارد

کد مطلب : 2818
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و مسعود سلطانی فر معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری طبقه دوم موزه ایران باستان و موزه دوران اسلامی را افتتاح کردند.این دو موزه در محل موزه ملی ایران در خیابان سی تیر تهران قرار دارند.
موزه دوران اسلامی دارای 170 ویترین با 1500 شی‌ء تاریخی و موزه ایران باستان دارای 90 ویترین اشیای تاریخی است.
به میراث فرهنگی باید جدی توجه کرد
اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاح این موزه گفت: گسترش موزه‌ها یکی از ظرفیت‌های اصلی کشور است. موزه فقط مرکزی برای نشان دادن اشیای تاریخی نیست بلکه مرکزی است که حیات فرهنگی در آن جریان دارد و گذشته به زبان می‌آید و با ما سخن می‌گوید. هر ملتی که از گذشته خود شناخت دقیقی داشته باشد می‌تواند آینده سرفرازی را بسازد.
معاون اول رئیس‌جمهور افزود: به دلیل علاقه شخصی و مسئولیتم فکر می‌کنم توسعه ایران درست است که به منابع فیزیکی و مادی نیاز دارد ولی شرط کافی حتماً سرمایه‌های معنوی است. ظرفیت‌های فرهنگی است که در اختیار ما قرار می‌گیرد به همین دلیل باید به‌صورت جدی به میراث فرهنگی توجه کرد و به اشیای تاریخی به‌عنوان اشیای مرده‌ای که فقط آنها را در گوشه‌ای از موزه‌ها می‌بینیم نگاه نکنیم.
جهانگیری اضافه کرد: گاهی باید تأسف خورد از اینکه غارت‌های بزرگی در آثار تاریخی ایران انجام‌شده است و یا اینکه این بخش از فرهنگ ایران به‌خوبی حفاظت نشد. سوء مدیریت در بخشی از آن حاکم بود. در این دولت تلاش شد بخش وسیعی از میراث فرهنگی که از ایران خارج‌شده بود، برگشت داده شود و برخی از آثار در سطح جهانی به ثبت می‌رسد. وظیفه جدی ما حفاظت از این میراث فرهنگی است و اینکه اجازه ندهیم با اتفاقات منفی تبدیل به فاجعه‌های بزرگ شود. طوری که اکنون در کشورهای دیگر شاهد به تاراج رفتن و تخریب میراث فرهنگی هستیم.
معاون اول رئیس‌جمهور عنوان کرد: خوشحالیم که موزه دوران اسلامی گشایش می‌یابد و موزه پیش‌ازتاریخ نیز افتتاح می‌شود. دوران اسلامی ما، دوران فرهنگ و تمدن و دوران گفتگوی زنده است. نباید دوران قبل و بعد از اسلام را فراموش کرد. باید از همه آنها به‌عنوان دوران افتخار یادکرده و آثارش را به نمایش بگذاریم و افتخار کنیم که ملت متمدنی هستیم و می‌خواستیم با تکیه‌بر گذشته آینده خوبی برای ملت ایران بسازیم و نقش واقعی خود را ایفا کنیم.