آقای وزیر خیلی تنها هستند!

شمار نشریه : 220

کد مطلب : 2737
گروه گزارش: رئیس اسبق شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان در خصوص برگزاری همایش‌هایی با موضوعاتی نظیر توسعه مهندسی یا اخلاق حرفه‌ای و اهداف این‌گونه برنامه‌ها گفت: با توجه به تناقضات موجود در بیانات و رفتار مسئولان، بعید به نظر می‌رسد مثل همیشه تصمیم جدی برای تغییر رویکردها و اصلاح وضعیت ساخت‌وساز کشور چه در بحث انرژی و چه در بحث توسعه مهندسی در دستگاه‌های ذی‌ربط وجود داشته باشد.
سیدعباس ذاکری در گفتگو با پیام ساختمان، با بیان اینکه این قبیل همایش‌ها یادآور همایش‌های دستگاه‌هایی است که همه‌ساله بودجه‌ای را برای آنها در نظر می‌گیرند و بالاجبار می‌باید هزینه شود، افزود: شما کدام همایشی را به خـاطر دارید کـه منجر به نتیجه شده و تصمیمات آن پیگیری و اجرایی شده است؟ همچنان که مقام معظم رهبری در خصوص همایش مبارزه با فساد اجتماعی به‌صراحت فرمودند از این همایش‌ها نتیجه‌ای عاید کشور، نظام و مردم نمی‌شود و مبارزه با فساد اقدام عملی بر اساس برنامه جدی لازم دارد.
وی افزود: باید از دست‌اندرکاران برگزاری این‌گونه همایش‌ها سؤال کرد که هدف از آنها چیست و چه راهکارهایی برای رسیدن به اهداف مدنظر وجود داشته که شما از بین آنها همایش را انتخاب کردید؟ گروه‌های هدف و مخاطبین شما چه سازمان‌ها، تشکیلات، نهادها و بالاخره افرادی هستند؟ آیا واقعاً با 500 یا 600 نفر شرکت‌کننده مشخص در همایش، می‌توان به اهداف موردنظر رسید درحالی‌که جمعیت انبوهِ دست‌اندرکاران صنعت ساختمان، اعم از اعضای سازمان‌های نظام‌مهندسی، نظام کاردانی، انبوه‌سازان، شرکت‌های ساختمانی، تأسیساتی، تولیدکنندگان و ... بالغ بر یکی دو میلیون نفر می‌شود.
رئیس سازمان نظام کاردانی استان آذربایجان غربی در توضیح تناقضات در بیان و رفتار برخی مسئولان عنوان کرد: در اجلاس هفدهم سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور جناب آقای دکتر آخوندی به‌درستی و بر اساس قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان و متعاقب آن در 6 ابلاغیه معروف اعلام می‌دارند وظیفه سازمان مذکور فروش خدمات مهندسی و ارجاع کار و غیره نیست و بهتر است به وظایف قانونی خود عمل نماید؛ اما از آن‌طرف هر کار اجرایی در بخش صنعت ساختمان مطرح می‌شود اولین و آخرین سازمانی که دخالت داده می‌شود همین سازمان نظام‌مهندسی است! آیا با این تناقضات ما می‌توانیم به این باور برسیم که واقعاً برنامه اساسی و جدی برای اصلاح وضعیت نابسامان ساخت‌وساز کشور وجود دارد؟ حتی با خوش‌بینانه‌ترین نگاه هم این امر بعید به نظر می‌رسد.
وی در ادامه به موضوع دیگری برای نمونه اشاره کرد و گفت: اگر به ترکیب اعضای کمیته اصلاح مبحث دوم که به‌عنوان اعضای شورای توسعه نظام‌مهندسی مطرح هستند نگاه کنید متوجه می‌شوید به‌غیراز اشخاصی که عضو سازمان نظام‌مهندسی ساختمان هستند از سایر تشکیلات حرفه‌ای و صنوف کشور که قانونی بوده و ارکان اصلی نظام‌مهندسی کشور را تشکیل می‌دهند و در مواد 1 و 2 و نیز 28 و 29 قانون نظام‌مهندسی به‌صراحت از آنها اسم برده شده نماینده‌ای وجود ندارد! گویی اینکه قانون، آئین‌نامه‌های اجرایی، دستورالعمل‌ها و کلیه مقررات ملی ساختمان برای تنها این سازمان تدوین و تصویب شده است و امروز که اعلام می‌شود کار اصلاح آن به اتمام رسیده فریاد سایر تشکل‌ها و سازمان‌ها بلند می‌شود. درد بی‌سروسامانی ساخت‌وساز کشور به اینجا ختم نمی‌شود چرا که شورای مرکزی سازمان مذکور هم برای خود یک اصلاحیه دیگری را ارائه می‌کند.
ذاکری ادامه داد: اگر دعوت‌نامه‌های همایش توسعه مهندسی را ملاحظه فرمایید متوجه می‌شوید دو گروه مخاطب هستند: سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و مدیران کل راه و شهرسازی. این موضوع را چگونه تعبیر و تفسیر کنیم؟ آیا بداخلاقی‌ها بیشتر در این دو گروه است؟ یا به خاطر این است که از سایر تشکیلات دعوت به عمل نیامده و سایر تشکیلات را دخیل در ساخت‌وساز کشور نمی‌دانند؟ اگر این‌گونه است حداقل آنها را از قانون حذف کنند. پس معلوم می‌شود مسئولین امر قصد توسعه مهندسی کشور در جهت توسعه و اجرای صحیح مقررات ملی ساختمان را ندارند بلکه هدفشان توسعه سازمان نظام‌مهندسی است.
وی در ادامه به طرح چند پرسش پرداخت: مسئولین امر توضیح دهند آیا بعد از 19 سال که از تصویب و اجرای قانون نظام‌مهندسی ساختمان می‌گذرد، توانستیم سازمان نظام‌مهندسی ساختمان را در اذهان عمومی جا بیندازیم و ساختمان‌ها و اختیارات آنها توسعه دهیم یا مقررات ملی ساختمان را؟ آقایانی که اعلام می‌کنند علت ضعف در ساخت‌وساز کشور این است که همه مواد قانون نظام‌مهندسی اجرایی نشده آیا موادی که تاکنون اجرائی نشده‌اند مربوط به سازمان متبوعه است یا موادی مربوط به صنعت ساخت‌وساز کشور؟.
رئیس اسبق شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان افزود: همه می‌دانیم فراتر از قانون در خصوص سازمان اجراشده تا جایی که با تفاسیر نادرست و تحریف قانون مثل ماده 37، درآمدهای غیرقانونی مثل تعرفه صدور شناسنامه فنی، خدمات مهندسی مثل کنترل نقشه در تبصره 2 صفحه 8 مبحث دوم درج شده است. آیا این همه که به خاطر موضوع ارجاع کار و صدور شناسنامه فنی و ارائه خدمات مهندسی، سازمان مذکور سروصدا در کشور به پا می‌کند در خصوص توسعه و اجرای صحیح مقررات ملی ساختمان و حقوق حقه مردم هم اقدام جدی و مؤثر انجام داده است؟.
وی ادامه داد: اگر تعرفه غیرقانونی صدور شناسنامه فنی که به‌غلط در مبحث دوم به استناد ماده 37 ذکرشده برداشته شود، همین سازمان باز آمادگی دارد صدور آن را به عهده گیرد؟ اگر بگویند بله هیچ‌کس باور نخواهد کرد چرا که تا امروز حتی یک سازمان نداریم این کار را کرده باشد که هیچ، بلکه در برخی از استان‌ها تعرفه آن گرفته‌شده و شناسنامه‌ای صادر نکردند و به‌تازگی بعد از پیگیری‌های مسئولین استانی اقدام به صدور کردند! از طرفی هیچ‌یک از آنها وجاهت قانونی ندارد چرا که خود سازمان استان آن را چاپ کرده، درصورتی‌که بر اساس پاراگراف ماده 19 مبحث دوم مندرج در صفحه 87، دفترچه شناسنامه‌ها را می‌باید وزارت راه و شهرسازی چاپ و در اختیار سازمان‌های مذکور قرار دهد. مثل دفترچه اسناد ملکی که از طریق اداره ثبت اسناد کشور چاپ و در اختیار دفاتر ثبت اسناد قرار می‌گیرد.
ذاکری تأکید کرد: به نظرم می‌رسد عنوان بعضی از این همایش‌ها را اگر بگذاریم توسعه سازمان نظام‌مهندسی با رویکرد توسعه منابع درآمدی سازمان، بیشتر به واقعیت‌ها نزدیک می‌شویم.
وی با بیان اینکه بهتر است وزارت محترم بجای برگزاری این همایش‌ها که نتیجه آن‌چنانی ندارد بی‌قانونی‌هایی را که در استان‌ها رواج یافته و در اثر تکرار در این سال‌ها به عرف تبدیل‌شده بردارد به طرح چند سؤال پرداخت: بنده سؤال می‌کنم اگر صدور این شناسنامه فنی قانونی است چرا در تمامی استان‌ها انجام نمی‌شود و با استان‌هایی که کوتاهی کرده‌اند برخورد نمی‌گردد و اگر فعلاً زیرساخت‌های صدور آن آماده نیست چرا اجازه می‌دهد در بعضی از استان‌ها در حق مردم به نفع این سازمان اجحاف و حق‌کشی شود؟ مسئول تضییع حقوق مردم در آن استان‌ها کیست؟ چرا با متخلفین برخورد جدی صورت نمی‌گیرد؟.
رئیس سازمان نظام کاردانی استان آذربایجان غربی علت همه نابسامانی‌ها را عدم آشنایی بعضی از مسئولین به روح قانون و دل‌بستگی غیراصولی به یک تشکیلات و قربانی کردن قانون و منافع ملی و مردم برشمرد و افزود: نمونه بارز آن همین مبحث دوم یا نظامات اداری است که همین اشخاص که گریبان خود را برای سازمان متبوعه چاک می‌کنند متن آن را تهیه‌کرده‌اند.
وی افزود: جناب آقای وزیر با شش ابلاغیه تصمیم به اصلاح این تخلفات دارند و این نگاه اصلاح‌گرانه را از همان ابتدا که نظامات اداری ابلاغ شد داشتند ولی افسوس هنوز کسانی در بدنه خود وزارت‌خانه و ادارجات کل وجود دارند که سرسختانه با این تغییرات و اصلاحات مخالفند؛ نمونه‌اش عدم درج موضوع ارجاع نظارت در ابلاغیه قبلی و عنوان کردن مواردی مثل طراحی و اجرا که اصلاً در مبحث دوم به ارجاع آنها اشاره‌ای نشده و انجام هم نمی‌شود و آقای دکتر آخوندی اخیراً با طرح موضوع خلاف بودن ارجاع کار به ناظرین در دفاع از حقوق مردم، ابلاغیه قبلی را اصلاح فرمودند.
ذاکری ادامه داد: همه ملاحظه فرمودند که تا تخلف بودن موضوع ارجاع کار نظارت به ناظرین از طرف سازمان مطرح نشده بود، سازمان‌های نظام‌مهندسی نه تنها اعتراضی به ابلاغیه‌های وزیر نداشتند که دفاع هم می‌کردند ولی همین‌که موضوع اختیاری بودن نظارت مورد تأکید وزیر محترم قرار گرفت فریادها بلند شد.
وی با بیان اینکه عموماً این اعتراضات از سوی کسانی بلند می‌شود که هنوز فرق قانون را با آئین‌نامه نمی‌دانند گفت: به نظر می‌رسد آقای وزیر در اصلاح این امور خیلی تنها هستند.