مرکزخرید دوستدار محیط‌ زیست

شمار نشریه : 220

کد مطلب : 2796
یک طراح فرانسوی با بهره‌گیری از طیف وسیعی از قوانین و فنون مختلف، مرکز خریدی دوستدار محیط زیست را در چین طراحی کرد که پیوند طبیعت و بازار را امکان‌پذیر کرده است.
طرح وینسنت کالبوت به خاطر هدف مثبت زیست‌محیطی‌اش موفق به دریافت لوح تقدیری از اتحادیه بین‌المللی معماران در مسابقات معماری جهانی Mount Lu Estate شد. او یکی از برجسته‌ترین متفکران در عرصه معماری است که پیوسته با عبور از مرزهای فناوری و قوانین کنش‌پذیر زیست‌اقلیمی طرح‌های بی‌نظیری را به جهانیان عرضه می‌کند.
این مرکز خرید متشکل از یک سری جعبه ارکیده است که برای ساخت هر جعبه از 16 گلبرگ چوبی پیش‌ساخته استفاده‌شده است. برای ساخت 12 سلول شش بار این عمل تکرار شده و سلول‌ها از طریق رابط‌های چوبی به هم متصل شده‌اند.
تنها 50 درصد از کل این فضا کارکرد بازاری، تجاری و فرهنگی دارد. همچنین افراد می‌توانند از فضای باقیمانده برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری استفاده کنند و از مناظر طبیعی آن لذت ببرند. کالبوت در نظر دارد تا از فروشگاه‌های مواد غذایی ارگانیک و سایر فروشگاه‌هایی که در زمینه تولید محصولات زیست‌محیطی فعالیت می‌کنند در این مرکز دعوت به عمل آورد.
بهره‌وری از فناوری‌های هوشمند، انرژی‌های تجدیدپذیر و طراحی با استفاده از قوانین کنش‌پذیر زیست‌محیطی از ویژگی‌های برجسته این مرکز خرید است که امکان صرفه‌جویی در انرژی مصرفی را در مقایسه با مراکز مشابه تا 70 درصد کاهش می‌دهد.
بهره‌گیری این مرکز از سیستم تهویه و روشنایی طبیعی، انرژی موردنیاز آن را به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. همچنین به کمک سیستم‌های مختلف بازیافت از ذخیره آب باران و زباله‌های آلی تولیدشده، استفاده مجدد می‌شود.