هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   220   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

معماری؛ بتن شیشه ای

کد مطلب : 2768
بتن عبوردهنده نور، امروزه به‌عنوان یک محصول ساختمانی جدید با قابلیت استفاده بالا مطرح است. این محصول ترکیبی از فیبرهای نوری و ذرات بتن است و می‌تواند به‌عنوان بلوک‌ها یا پانل‌های پیش‌ساخته ساختمانی مورداستفاده قرار گیرد. فیبرها به خاطر اندازه کوچکشان با بتن مخلوط شده و ترکیبی از یک متریال دانه‌بندی شده را تشکیل می‌دهند. به‌این‌ترتیب نتیجه کار صرفاً ترکیب دو ماده شیشه و بتن نیست، بلکه یک متریال جدید سوم که از لحاظ ساختار درونی و همچنین سطوح بیرونی کامل همگن است، به دست می‌آید که نور را از خود عبور می‌دهد.
فیبرهای شیشه باعث نفوذ نور به داخل بلوک‌ها می‌شوند. جالب‌ترین حالت این پدیده نمایش سایه‌ها در وجه مقابل ضلع نور خورده است. همچنین رنگ نوری که از پشت این بتن دیده می‌شود ثابت است. هزاران فیبر شیشه‌ای نوری به‌صورت موازی کنار هم بین دو وجه اصلی بلوک بتنی قرار می‌گیرند. نسبت فیبرها بسیار کم و حدود ۴ درصد کل میزان بلوک‌هاست. علاوه بر این فیبرها به خاطر اندازه کوچکشان با بتن مخلوط شده و تبدیل به یک جزء ساختاری می‌شوند بنابراین سطح بیرونی بتن همگن و یکنواخت باقی می‌ماند.
 در تئوری، ساختار یک دیوار ساخته‌شده با بتن عبوردهنده نور، می‌تواند تا چند متر ضخامت داشته باشد زیرا فیبرها تا ۲۰ متر بدون از دست دادن نور عمل می‌کنند و در و دیواری با این ضخامت باز هم عبور نور وجود دارد. ساختارهای باربر هم می‌توانند از این بلوک‌ها ساخته شوند؛ زیرا فیبرهای شیشه‌ای هیچ تأثیر منفی روی مقاومت بتن ندارند. بلوک‌ها می‌توانند در اندازه‌های متنوع و با عایق حرارتی خاص نصب‌شده روی آنها تولید شوند.
موارد کاربرد:
1-دیوارهای خارجی غربی و شرقی
2-دیوارهای داخلی به‌عنوان هدایت نور و زیبایی
3- پوشش کف: یکی از جذاب‌ترین کاربردها، استفاده از بتن شیشه‌ای در پوشش کف‌ها و درخشش آن از پایین است. در طول روز این یک کف‌پوش از جنس بتن معمولی به نظر می‌رسد و در هنگام غروب آفتاب بلوک‌های کف در رنگ‌های منعکس‌شده از نور غروب شروع به درخشش می‌کنند.
4-استفاده در سازه (مسلح کردن بلوک بتنی):
در صورت نیاز به مصلح کردن این بتن، شیارهایی در داخل آن تعبیه می‌شوند. در حین ساختن دیوارها میلگردها به‌صورت عمودی یا افقی در این شیارها قرار می‌گیرند و فیبرهای اپتیکی به خاطر خاصیت انعطاف‌پذیری خود در اطراف میلگردها جمع می‌شوند و به‌این‌ترتیب میلگردها دیده نمی‌شوند.