هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   220   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اتاق نویسنده طولانی‌ترین رمان جهانکد مطلب: 2689
نویسنده طولانی‌ترین رمان جهان سال‌های آخر زندگی‌اش به‌ندرت از این اتاق‌خواب بیرون می‌رفت و حتی از روی تخت پایین می‌آمد؛ اتاقی که امروز به نام «اتاق مارسل پروست» در موزه «کارناواله» در پاریس پذیرای گردشگران و دوستداران ادبیات است.
اتاق‌خواب ابتدای قرن بیستم مارسل پروست (Marcel Proust) در شماره 102 بولوار اوسمَن از نقاط برجسته موزه «کارناواله» (Musée Carnavalet) است که «موزه تاریخ شهر پاریس» به شمار می‌رود. این اتاق در موزه، بازسازی و وسایلش به اینجا منتقل‌شده؛ از جمله تخت‌خوابی که پروست از دوران کودکی داشت و در آن می‌نوشت. او که سال‌های آخر زندگی‌اش تقریباً در این اتاق محبوس بود رمان «در جست‌وجوی زمان ازدست‌رفته» را روی تختش می‌نوشت و ویرایش می‌کرد؛ رمانی که در ایران با ترجمه مهدی سحابی منتشر شده است.
مارسل پروست (1922-1871) نویسنده مطرح فرانسوی و خالق رمان هفت‌جلدی «در جست‌وجوی زمان ازدست‌رفته» که بلندترین رمان جهان است و عموماً به‌عنوان یکی از آثار دوران‌ساز ادبیات مدرن توصیف می‌شود، به بیماری آسم و آلرژی شدید مبتلا بود؛ بنابراین ناگزیر از زندگی‌ای کم‌تحرک بود.
درباره اتاق‌خواب با چوب‌پنبه عایق‌بندی‌شده پروست دو جنبه مطرح است؛ یکی محافظت در برابر صداهای بیرون و دیگر در برابر گردوغبار. رمان «در جست‌وجوی زمان ازدست‌رفته» پروست کاوش در حافظه و ذهن است؛ ‌به همین منوال نوشتن این رمان هم یک تجربه درونی بود. او حس می‌کرد برای نوشتن باید مانع ورود صداهای دنیای بیرون شود؛ بنابراین اتاق‌خوابش را با لایه‌هایی از چوب‌پنبه پر کرد که هم محافظ صدا بود و هم گردوغبار. او همچنین کرکره‌های پنجره‌ها را بست و پرده‌های ساتن آبی را کشید. تنها منبع نورش هم چراغ‌خوابی با پارچه سبزرنگ بود.
پروست قبل از به پایان رساندن ویرایش نهایی جلدهای پایانی رمانش از دنیا رفت، گرچه نسخه اصلاح‌نشده «در جست‌وجوی زمان ازدست‌رفته» هم به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین آثار ادبی تمام دوران در نظر گرفته می‌شود.
حالا «اتاق مارسل پروست» در موزه «کارناواله» شهر پاریس روایتگر زندگی نویسنده‌ای است که یکی از بحث‌برانگیزترین آثار دنیای ادبیات را خلق کرد. این اتاق شامل وسایلی همچون تخت، صندلی، میز، چراغ‌خواب، کتابخانه، شمعدان، فرش و یک تابلو نقاشی از چهره دکتر آدرین پروست - پدر نویسنده - است.