هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   220   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

لندن شهری باستانی

کد مطلب : 2767
معماری در لندن
لندن شهری باستانی است که توسط رومی‌ها با نام لاندینیوم بنا شد و 17 سال با این نام زنده بود. در سده ششم میلادی، آنگلوساکسون‌ها شهر دیگری در کنار لاندینیوم ساختند و آن را لاندنویک نام‌ نهادند. این شهر هم در سال 851 توسط وایکینگ‌ها با خاک یکسان شد. بیست سال بعدازآن آلفرد کبیر شاه جدید انگلیس صلح برقرار کرد و این شهر را دوباره به درون دیوارهای دفاعی لندن رومی منتقل کرد. در قرون‌وسطی و با پادشاه شدن ویلیام فاتح، شهروندان لندن دارای امتیازات ویژه‌ای شدند. در سال 1097 ویلیام دوم قصر جدیدی در کنار شهر لندن ساخت که وست مینستر نام گرفت و مقر حکومت را در آن قرار داد که هنوز هم مقر پادشاهی انگلیس است. لندن در قرن هجدهم بزرگ‌تر و در قرن نوزدهم به بزرگ‌ترین شهر دنیا تبدیل شد. یکی از دلایل گسترش سریع شهر احداث خطوط راه‌آهن بود که حومه شهر را به مرکز وصل و دسترسی به شهر را برای مردم حاشیه‌نشین آسان کرد. بزرگ شدن شهر و شلوغی خیابان‌ها مسئولان شهر را به فکر احداث اولین مترو جهان انداخت. زیرساخت‌ها در لندن بین سال‌های 1855 تا 1889 به‌سرعت گسترش یافتند و در همین سال‌ها لندن در تقسیمات کشوری از شهر به یک پله بالاتر ارتقا پیدا کرد. این شهر در سال‌های جنگ‌ جهانی دوم براثر بمباران‌های آلمان نازی صدمات بسیار زیادی متحمل شد. در دهه‌های 1950، 60 و 70 مناطقی از شهر که براثر بمباران نابودشده‌ بودند به‌سرعت بازسازی شد که همین سرعت در بازسازی، هویتی ناهمگون ازنظر معماری به لندن داده است. در سال 1965 مناطق بیرونی لندن هم به آن اضافه شد و لندن بزرگ در همین سال شکل گرفت. اکنون به معرفی برخی جاذبه‌های معماری شهر لندن می‌پردازیم .
 پل برج
پل برج (Tower Bridge) ترکیبی است از یک پل معلق و متحرک که بر روی رودخانه Thames واقع‌شده است این پل که توسط Horace Jones و Wolfe Barry طراحی و در سال 1894 تکمیل شد ، یکی از مشهورترین نمادها در لندن است.
همان‌گونه که برج ایفل نماد پاریس در جهان به شمار می‌رود و نمایانگر هنر و باعث افتخار فرانسوی‌ها در دنیاست ، پل تاشو لندن نیز نماد انگلستان و شهر تاریخی لندن است . اسم پل را به این
دلیل برج گذاشتند که نزدیک برج لندن است.
باغ کیو (Kew Gardens)
باغ کیو یکی از مشهورترین جاذبه‌های توریستی در لندن است که در فصل تابستان ، به‌ویژه آخر هفته‌ها، بسیار شلوغ می‌شود. این باغ 300 هکتار است و یک ناحیه برای گیاه‌شناسی محسوب می‌گردد که در حاشیه جنوبی رودخانه تامس بین پارک «ریچموند وکیو» در حومه جنوب غرب لندن، واقع‌شده است.
کلبه شاهزاده شارلوت ( که فقط در ایام تابستان باز است) یک خانه تابستانی بسیار زیباست که در کنار یک دریاچه قرار دارد.همچنین معبد چینی معروف‌ترین ساختمانی است که در این باغ به چشم می‌خورد.
قصر کیو : این قصر کوچک‌ترین قصر شاهانه در بریتانیا محسوب می‌گردد که توسط ساموئل فورتری ، تاجر آلمانی به سال 1631 ساخته شد. در پشت ساختمان مجموعه‌ای از گیاهان مختلف وجود دارد که خاصیت درمانی دارند.
کاخ کنزینگتون
یکی از کاخ‌های سلطنتی انگلیس است که در کنزینگتون(یکی از محله‌های غربی شهر لندن که به منطقه کنزینگتون و چلسی تعلق دارد و در کناره باختری هاید پارک قرارگرفته) لندن واقع‌شده است. این کاخ که محل اقامت خانواده سلطنتی بریتانیا از قرن 17 بوده در ابتدا عمارت ناتینگهام نام داشت زیرا ارل ناتینگهام (Earl of Nottingham) در آنجا ساکن بود ولی شاه ویلیام سوم در ۱۶۸۹ آنجا را خریداری نمود و از آن زمان تا ۱۷۶۰ به‌عنوان اقامتگاه اختصاصی پادشاه مورداستفاده قرار می‌گرفت.
امروزه قسمت‌هایی از کاخ که شامل دفاتر و سکونتگاه‌های شخصی می‌شوند هنوز در اختیار خاندان سلطنتی قرار دارد ولی قسمت‌های دیگر برای بازدید عموم آزاد است. همچنین موزه لندن تا ۱۹۷۶ در این کاخ قرار داشته است.
کاخ باکینگهام
کاخ باکینگهام اقامتگاه اصلی خانواده سلطنتی بریتانیاست که در شهر Westminster در لندن واقع‌شده است . این کاخ همچنین یکی از بزرگ‌ترین کاخ‌های سلطنتی فعال دنیاست و در سال ۱۷۰۳ برای جان شفیلد، دوک باکینگهام ساخته شد. در سال ۱۷۶۲ جورج سوم، پادشاه وقت بریتانیا و ایرلند این کاخ را برای محل اقامت خود برگزید و ازآن‌پس این کاخ به محل برگزاری مراسم رسمی و تشریفاتی دربار بریتانیا تبدیل شد. کاخ هولی‌روود، دیگر اقامتگاه خاندان سلطنتی بریتانیا نیز در اسکاتلند واقع‌شده است.
کاخ باکینگهام از قرن ۱۱ به بعد محل زندگی ملکه‌های مختلف انگلستان بوده و امروزه نیز یکی از کاخ‌های مسکونی ملکه الیزابت محسوب می‌شود.کل خانواده ملکه ساکن اینجا هستند اما خود او در ساختمان شمالی کاخ زندگی می‌کند.
برج ساعت بیگ بن
برج ساعت بیگ بن ( Big Ben) بزرگ‌ترین و معروف‌ترین برج ساعت جهان است که در شهر لندن قرار دارد. برج ساعت کاخ وست‌مینستر که در ضلع شمال شرقی ساختمان پارلمان بریتانیا قرار دارد، به نام برج بیگ بن یا ساعت بیگ بن، شهرت جهانی دارد. درواقع، بیگ بن، نام زنگ بزرگ سیزده تنی است که در داخل برج قرار دارد و سر هر ساعت هم به صدا درمی‌آید. برج ساعت بیگ بن، در بریتانیا، رسماً به نام «برج سنت استفان کاخ وست‌مینستر»، شناخته می‌شود . برج ساعت بیگ بن لندن، از سطح زمین ۹۳.۳ متر و ساعت این برج که دارای چهار جهت است، ۵۵ متر ارتفاع دارد.
عمارت سلطنتی آلبرت
این بنا با نقشه گنبدی شکل ، دارای محورهای بزرگ و کوچک به ترتیب 82 متری و 72 متری است و در رتبه‌ 1 ساختمان‌های جهان قرار دارد. سقف عمارت گنبدی شکل و از آهن و مقدار زیادی شیشه ساخته‌شده است .