هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   220   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تهرانی که نه قدیم است نه جدیـد!

کد مطلب : 2794
وارد باغ موزه قصر که می‌شوی، پوسترهای مربوط به طهران قدیم که به درودیوار اطراف باغ‌موزه چسبانده‌اند، توجه ات را به خود جلب می‌کند. عکس‌هایی از طهران قدیم می‌بینی و حال و هوای قدیم را تجربه می‌کنی.
فضای داخل باغ‌موزه به‌اندازه کافی نوستالژیک هست که تو را به 50 سال پیش ببرد. بخشي از نقاط مركزي شهر طهران ازجمله بازار و گذرهاي آن را می‌توان لابه‌لای غرفه‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها مشاهده کرد. زن و مرد، بزرگ و کوچک از جشنواره «طهران قدیم در قصر» استقبال کرده‌اند. شربت‌خانه، کباب‌خانه لقمه زغالی تهران قدیم همه و همه به شکل و شیوه آن زمان طراحی شده است. از لابه‌لای غرفه‌های اغذیه‌فروشی که بگذری به غرفه‌های صنایع‌دستی می‌رسی و لوازم سنتی و تزئینی.
می‌گویند ماشین‌های قدیمی هم در محوطه باغ‌موزه وجود داشته‌ اما امروز خبری از آنها نیست. یک درشکه نمادی است از وسیله حمل‌ونقل در طهران قدیم که مردم را با گرفتن 10 هزار تومان یک دور می‌چرخاند.
بخشي از بازار طهران قديم كه در ضلع شمال شرقي باغ‌موزه قصر آماده‌سازي شده، نشانگر مشاغل و مكان‌هايي چون حمام و خزينه‌هاي عمومي، قهوه‌خانه و نقاش‌خانه كه در آن زمان رواج داشته است.
در اين جشنواره برخي از آيين‌ها و بازي‌هاي سنتي طهران قديم همچون تئاتر روحوضي و سياه‌بازي نيز كه اغلب در مكان‌هاي عمومي همچون قهوه‌خانه‌ها به اجرا درمی‌آمده‌اند، بازسازی شده است.
شبیه طهران قدیم نیست!
به سراغ برخی سالخوردگان که طهران قدیم را دیده‌اند می‌روم، یکی از آنها که روی نیمکتی نشسته می‌گوید: من 60 سال پیش تهران را دیده‌ام اما تا آنجا که به خاطر دارم، تهران به این شکل نبود!
وی ادامه می‌دهد: البته این کار قشنگی است همین‌که این زندان را به محلی برای تفرج مردم تبدیل کرده‌اند و چنین جشنواره‌هایی هم در آن برگزار می‌شود کار بزرگی است.
نگاه دوباره‌ای به سرتاسر محوطه می‌اندازم. حرف‌هایش به نظر راست می‌آید. نه طهران قدیم به نمایش درآمده نه تهران جدید! یک چیزی میان این دو است.
تنها از بلندگوی قصر صدای ترانه‌های قدیمی به گوش می‌رسد «شد خزان گلشن آشنایی...
به‌غیراز همین المان‌ها، المان دیگری به گوش و چشم نمی‌خورد.
رهبری یکی از افرادی است که برای بازدید به جشنواره آمده است. می‌گوید: از غرفه‌دارها پرسیدم چرا قیمت اجناس گران است می‌گویند چون اجاره زیادی باید بدهیم. از شهرداری تقاضا می‌کنم اجاره‌ها را کمتر کند تا مردم بیشتری بتوانند از این محصولات استفاده کنند.
بهرامی یکی دیگر از افراد سالخورده‌ای است که طهران قدیم را دیده است. وی می‌گوید: مسلماً نمی‌توان انتظار داشت اینجا کاملاً شبیه تهران قدیم باشد، اما گردهمایی و مکان تفریحی برای مردم ایجاد کرده‌اند که خوب است.
توجه ام به حضور غرفه‌های سایر استان‌ها از جمله کرمانشاه، لرستان، خوزستان و اصفهان در این مراسم جلب می‌شود که مشغول پختن نان و اغذیه سنتی هستند. مردم هم دوروبرشان جمع شده‌اند و تماشا می‌کنند.
قرار است 9 شب مراسم روحوضی برگزار شود. مردم روی صندلی‌ها نشسته‌اند و منتظرند. اما ناگهان توفان وحشتناکی آغاز برپا واز بلندگو به غرفه‌داران اعلام می‌شود که مواظب وسایل خود باشند تا به کسی آسیب نزند. مردم با عجله از باغ‌موزه خارج می‌شوند ...جشنواره آن شب با توفانی پیش‌بینی‌نشده تمام می‌شود!
 جشنواره«طهران قدیم در قصر» تا دهم مهرماه برقرار است و شما می‌توانید از ساعت 5 تا 12 شب از آن بازدید کنید.