هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   220   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بیمارستان تاریخــی 120 سالـه


کد مطلب : 2676
بیمارستان وزیری‌نجم مربوط به دوره قاجار در تهران، خیابان حافظ، بعد از چهارراه جمهوری واقع‌شده است. این اثر در تاریخ ۲شهریور ۱۳۷۸ با شماره ۲۳۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده استَ.
سومین بیمارستان تهران که حالا فقط اتاق عمل و بخش‌هایی از کادر اداری‌اش موجود است تا چند ماه دیگر بر اساس مستندات باقی‌مانده از 120 سال پیش، بار دیگر بازسازی می‌شود.
بقایای سومین بیمارستان تهران که با دست‌های «شیخ هادی نجم‌آبادی» برای عمل به وصیت «میرزا عیسی» وزیر فتحعلیشاه و عباس میرزا  در سال‌های 1275 تا 1279 شمسی ایجاد شد تا درمانگاهی برای مردم منطقه ایجاد کند، 11 سال است که با اسکان دو خانواده در آن، دست‌کم سرپا باقی‌مانده است،‌ خانواده‌هایی که ترس ریزش سقف و دیوارهای سست شده و نم‌کشیده و طبله‌زده‌ اتاق‌ها را بر دوش می‌کشند تا شاید روزی این مکان قدیمی بار دیگر به یاد گذشته سرپا شود.
حیاط بزرگ کنونی این درمانگاه حالا گرمای سوزان تابستان را به دوش می‌کشد و علف‌ها در هر گوشه‌ آن سربالا آورده‌اند،‌ اما به گفته‌ یکی از نوه‌های شیخ هادی نجم‌آبادی، قرار است براساس مستندات باقی‌مانده از آن زمان، کلنگ ساخت دوباره‌ این بنای تاریخی در میانه‌ حیاط درمانگاه به زمین بخورد و درمانگاه «نجم‌آبادی» (وزیری) در کوچه «سخنور» بین ولی‌عصر (عج) و شیخ هادی بار دیگر ساخته شود.
براساس تابلوی اطلاعاتی که روی دیوار این بنا توسط سازمان زیباسازی شهرداری تهران نصب‌شده، بیمارستان «وزیری» با وصیت میرزا عیسی توسط حاج شیخ هادی نجم‌آبادی در فاصله‌ سال‌های 1275 تا 1279 هجری شمسی ساخته شد.
این بیمارستان پس از چند سال فعالیت مستمر در سال 1350 مستهلک و به متولی وقت برگردانده شد. در سال 1355 وزارت بهداری وقت، بیمارستان را با هدف ساخت بیمارستانی جدید تخریب کرد، اما هیچ اقدامی صورت نگرفت تا این‌که در سال 1360 تعدادی از پزشکان و افراد خاندان نجم‌آبادی بخشی از بنا را بازسازی کردند.
 هرچند این بنای تاریخی در دوم شهریورماه 1377 در فهرست آثار ملی ثبت شد، اما ساخت‌وسازهایی که در اطراف این بنا انجام‌شده و سایه‌ ساختمان‌هایی که در روزهای آفتابی روی حیاط به‌طور کامل سایه می‌اندازند، حریم این بنای تاریخی را مخدوش کرده‌اند!
در تهران‌گردیِ احمد مسجدجامعی که به مناسبت روز پزشک در مکان‌ها و مراکز درمانی قدیمی تهران برگزار شد،‌ از مقبره «شیخ هادی نجم‌آبادی» نیز که در خیابان شیخ هادی تهران قرار دارد بازدید شد. در این مکان تاریخی که اکنون به نسل هشتم خانواده‌ «نجم‌آبادی‌ها» رسیده است، 84 نفر از این خاندان مدفون هستند.
به گفته‌ یکی از نوه‌های «شیخ هادی نجم‌آبادی»، دیوارهای مقبره که از چوب و گچ هستند را موریانه زده و از داخل در حال سست شدن‌ هستند. او از شورای شهر و میراث فرهنگی تهران خواست تا هر چه زودتر به وضعیت این بنای تاریخی رسیدگی کنند.