هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   220   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بازار مصالح در هفته اول شهریور ماه

کد مطلب: 2760
بر اساس عرف هرساله بازار‌، شهریورماه زمان اوج خریدوفروش مسکن به شمار می رود و این موضوع می تواند به طور مستقیم بازار مصالح را هم از رکود حاکم بر آن‌، خلاص کند‌.
اما مشاهدات میدانی بیانگر آن است که خرید‌، فروش و ساخت وساز مسکن هنوز آن طور که بایدوشاید جان نگرفته و نباید انتظار داشت که حجم معاملات مصالح ساختمانی نیز افزایش پیدا کند‌.
در این میان آنچه بیش از همه آزاردهنده‌است‌، نبود تمهیدات مناسب از سوی دولت و دستگاه های اجرایی برای خروج بازار مسکن از رکود است‌. چراکه آمار‌ها نیز نشان می دهد در سال جاری صدور پروانه های ساختمانی نسبت به سال گذشته کمتر شده و این روند‌، سازندگان کمتری را به سمت بازار مسکن و ساخت وساز فرا می خواند؛ بنابراین ممکن است بازار همچنان در رکود باقی بماند‌.
درحالی که دولت با افزایش وام مسکن سعی می کند مسکن را از رکود خارج کند‌، اما افزایش نرخ سوخت و مالیات بر ارزش افزوده مصالح ساختمانی‌، موضوعاتی هستند که به رکود بیشتر در بخش مسکن دامن می زند‌، زیرا افزایش هزینه‌ها موجب کاهش ساخت وساز و توان خانوار‌ها شده و تقاضا را در بازار کاهش می دهد‌.
با این وضعیت و بروز عامل بازدارنده شرایط برای بازار مسکن سخت‌تر شده و این مسئله بیش از هر چیز بر تولید مصالح ساختمانی و رشد قیمت مصالح تأثیر مستقیم خواهد داشت و گرفتاری های بازار مصالح ساختمانی دوچندان می شود‌.
در این میان افزایش نرخ حمل ونقل جاده ای نیز از دیگر مواردی است که اثر مستقیمی بر قیمت مصالح ساختمانی دارد‌، زیرا هرگونه افزایش قیمت مصالح ساختمانی از زمان تولید تا زمانی که این مصالح به دست سازنده مسکن برسد‌، می‌تواند بر هزینه تمام شده ساختمان تأثیرگذار باشد‌.
 در ادامه بازار مصالح ساختمانی در هفته دوم شهریورماه را بررسی می کنیم‌. لازم به ذکر است؛ قیمت های ارائه شده توسط تولیدکنندگان و فروشندگان مصالح ساختمانی صرفا جهت اطلاع مخاطبان نشریه آمده است.
 میانگین قیمت تیر آهن در هفته گذشته سایز 12 حدود 6530000 ریال بود و ‌تیرآهن سایز30 محصول ذوب‌آهن نیز در این هفته حدود 1090000 ریال قیمت داشت‌.
 علیرغم این نوسانات با توجه به حجم پایین تقاضا بازار همچنان دوره غیر قابل پیش بینی را می گذراند و به نظر نمی رسد که قیمت‌ها با کاهش جدی روبه‌رو باشد‌؛ هر چند که دولت به شدت بازار را از طریق کارخانه های تولیدی خودش تحت کنترل دارد‌. عده ای اعتقاد دارند از آنجا که تقاضا بسیار ضعیف است نیازی به دخالت دولت نیست و قیمت‌ها تغییر نخواهد کرد و تنها پیش بینی که می توان کرد این است که شاید شاهد  افزایش حجم معاملات د‌ر بازار باشیم.
 اما نباید فراموش کرد که سرمایه‌ها از بازار فولاد خارج شده و انگیزه تجار فولاد برای ماندن در این حرفه بسیار کم شده‌است‌، در حالی که تولید فولاد نیاز به سرمایه در گردش بسیار بالائی دارد و بانک‌ها هم از ارائه تسهیلات جلوگیری می کنند‌. در نتیجه ادامه این روند باعث فشار بیشتر بر تولید‌کنندگان خواهد بود.
 صنعت سیمان این روز‌ها دوباره درگیر مباحثه ای طولانی با دولت درباره افزایش قیمت رسمی سیمان شده‌است‌. استدلال صنعت سیمان برای افزایش قیمت افزایش دستمزد‌ها از ابتدای سال 1394‌، افزایش قیمت سایر عوامل تولید از جمله سوخت و بر‌، افزایش قیمت مواد مصرفی مانند روغن‌، گریس‌، آجرنسوز‌، قطعات ریخته گری و افزایش قیمت قطعات یدکی وارداتی و‌.‌.‌. است‌.
در مقابل این قیمت های فزاینده‌، صنعت سیمان تقاضای افزایش 17 درصدی در قیمت های فروش سیمان را داشته که کف افزایش قیمت‌ها است‌. صنعت سیمان از صنایع سرمایه بر است و با قیمت های امروز ساخت یک کارخانه یک میلیون تنی سیمان حدود 400 میلیارد تومان هزینه دارد‌. اگر سود بانکی 20 درصدی برای چنین سرمایه ای در نظر بگیریم هر کارخانه سیمان در سال پس از کسر هزینه های استهلاک‌، مالیات و امثال آن باید حدود 80 میلیارد تومان سود اعلام کند‌. حال آنکه شاهدیم سود اعلامی کارخانه های سیمان در بورس حدود یک چهارم مبلغ فوق و کمتر از آن است‌. این کاهش سود در کاهش قیمت سهام کارخانه های سیمان و عدم راه اندازی به موقع پروژه های سیمان خود را نشان می دهد‌.
تداوم فروش با قیمت های قبلی به مرور بنیه مالی شرکت های سیمان را تحلیل خواهد برد و آنها را بسیار ضعیف خواهد ساخت‌. از آنجایی که بسیاری از کارخانه‌های سیمان ما قدیمی هستند و نیاز به بازسازی دارند نیازمند بودجه زیادی می باشند‌.
این روز‌ها به دلیل کاهش صادرات سیمان به عراق شاهد کاهش قیمت سیمان می‌باشیم البته شاید قیمت سیمان به صورت مستقیم کاهش نیافته باشد‌، اما تولیدکنندگان سیمان های خود را به صورت اقساطی می فروشند و برخی هر چند وقت یک بار‌، محصولات خود را حراج می زنند‌.
در حال حاضر کارخانه‌ها برای فروش سیمان های تولیدی خود‌، به رقابت پرداخته و محصولات خود را با قیمت هایی ارزان‌تر می فروشند و همین موضوع سبب شده‌است تا قیمت سیمان روز به روز کاهش پیدا کند.
 در هفته آغازین شهریورماه قیمت ورق گرم با ضخامت 2 میلیمتر صعودی بود به طوری که اول هفته این کالا به قیمت 1590 تومان در بندر انزلی اعلام و با فاصله کمی با افزایش حدود 10 تومان در بندرامام عرضه شد‌. اما از اواسط هفته قیمت روند صعودی گرفت‌. علت این افزایش قیمت عدم ارائه ارز مبادله ای برای واردات این کالا بود‌. این افزایش قیمت سبب شد‌، بعضی ثبت سفارش های سال گذشته به علت کاهش قیمت در خارج از ایران در دست تجار باقی بماند و نسبت به خرید اقدامی نکنند‌.
ورق های با ضخامت 5/2 تا 15 میلیمتر نیز با کاهش قیمت بین 10 تا 20 تومان روبه‌رو شد؛ ولی در مقابل ورق های سایز 8 تا 15 میلیمتر در بازار نایاب است‌. در این بازار ورق های گرم با ضخامت 12 تا 40 میلیمتر هم با کاهش قیمت عمده روبه‌رو بود و متوسط قیمت این کالا‌ها به 1750 تومان رسید‌.
 کانال تهویه به دو دسته کلی چهارگوش و گِرد تقسیم می شود که هر دسته شامل انواع دیگر می باشد‌. کانال چهارگوش از جنس گالوانیزه و pr,co (‌از پیش عایق شده‌) و در دو مدل فلنچی (‌انگلیسی‌) و بندکشویی (‌آمریکایی‌) می باشد‌.
ضخامت کانال همیشه بستگی به cfm دستگاه خروجی است و بیشتر از ورق گالوانیزه با ضخامت mm 5 ساخته می شود‌. این نوع کانال بیشتر برای سرمایش و گرمایش محیط استفاده می شود‌. کانـال گـرد همانطور که از نامش پیداست گرد است و در اکثر اوقات برای تخلیه هوا یا هود استفاده می شود‌.
این نوع کانال مدل های مختلفی از جنس گالوانیزه دارد‌. از این نوع کانال در اکثر اوقات برای تخلیه هوای محیط اماکن استفاده می شود که حرارت زیادی را متحمّل نیست‌.
تعیین قیمت تمام شده کانال کولر حتی اگه اصولی هم اجرا شود با توجه به نقشه‌، متراژ‌، تعداد طبقات ساختمان و محل قرارگیری (‌اکثرا در پشت بام قرار می گیرند‌) در محاسبه با هم فرق می کند.

 دریچه تنظیم هوا‌، برای کنترل جهت هوا و جلوگیری از آشفتگی هوا در خروجی کانال رفت و همچنین ورودی کانال برگشت مورد استفاده قرار می گیرد‌.
دریچه تنظیم هوا دارای انواع مختلفی مانند دیواری‌، سقفی‌، مشبک‌، خطی و...  می باشد که با توجه به نوع سیستم تهویه مطبوع و مکان مورد استفاده قرار می گیرد‌.
دریچه تنظیم هوا معمولا از جنس آلومینیوم یا آهن و در برخی موارد پلاستیک ساخته می شود که دریچه آلومینیومی بهترین نوع آن می باشد‌.