هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   220   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

وزیر راه و شهرسازی : 150 هـزار واحـد مسکـن مهـر بدون متقاضی است

کد مطلب: 2846
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه 150 هزار واحد مسکن مهر در کشور بدون متقاضی است، گفت: در گذشته حدود 60 درصد واحدهای جدید به سمت تملک و 40 درصد به سمت اجاره می‌رفت اما اکنون این روند معکوس شده و لذا سهم مالکان مسکن در کشور و در دهه گذشته کاهش‌یافته است.
عباس آخوندی گفت: در هفته دولت یک هزار و 327 پروژه به ارزش 2 هزار و 700 میلیارد تومان در حوزه‌های مختلف ازجمله حمل‌ونقل زمینی، ریلی، جاده‌ای و هوایی افتتاح شد؛ همچنین در حوزه مسکن نیز نزدیک به 130 هزار واحد مسکن مهر به متقاضیان تحویل شد.
وی در پاسخ به این پرسش که «امسال از طرح جامع مسکن رونمایی شد و یکی از اهداف اصلی این طرح کاهش شاخص دسترسی به مسکن است، در حال حاضر این شاخص چقدر است و پس از اجرای طرح جامع مسکن این شاخص به چه عددی می‌رسد؟» گفت: اکنون میزان شاخص تملک مسکن توسط خانوارهای ایران رقم خوبی نیست.
به گفته وی، به‌طور میانگین رقم این شاخص در دنیا به میزان 6 سال درآمد مردم و تبدیل آن به خانه است که در حال حاضر این شاخص در ایران 11.8 سال است که برای سه دهک پایین جامعه این شاخص به 25 سال می‌رسد؛ می‌توان گفت در وضعیت بسیار بد و بحرانی قرار دارد.
آخوندی در ادامه همچنین با اشاره به شاخص دیگری در بحث مسکن با عنوان «تراکم خانوار در خانه» در این خصوص نیز گفت: در ایران در حال حاضر تراکم خانوار در خانه 1.05 است؛ ازنظر کلی شاخص بدی نیست اما اگر آن را به محله‌های مختلف تبدیل کنیم متوجه می‌شویم وضعیت خوبی نداریم زیرا طبق آمار مرکز آمار ایران، یک‌میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خالی داریم و می‌توان گفت که در این خصوص توزیع غیرمتعادلی داشته‌ایم.
وی افزود: در این حوزه به دنبال آن هستیم که در 2 برنامه به سمت شاخص‌های میانگین یعنی همان 6 سال بازگردیم اما باید گفت که این موضوع به بسیاری از عوامل مختلف اقتصاد کلان بستگی دارد و همه آن در اختیار خود بخش نیست.
وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره بودجه موردنیاز برای تکمیل پروژه مسکن مهر و اجرای مسکن اجتماعی نیز گفت: اساساً ایران در وضعیت رکود تورمی است و تأمین مالی مهم‌ترین مسئله اقتصاد ایران است زیرا اکنون در سخت‌ترین وضع مالی در سال‌های بعد از انقلاب قرار داریم.
آخوندی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر بانک‌ها نیز در وضعیت بسیار سختی قرار دارند و قدرت وامی دهی آنها به‌شدت پایین است؛ بنابراین در بخش اقتصاد کل و بودجه عمومی در تنگنای مالی بسیار جدی قرار داریم.
وی با اشاره به بحث جدید مدیریت دارایی برای حل این معضل گفت: این طرح بدین معناست که افراد یا دولت که دارایی‌های زیادی دارند اما با کاهش نقدینگی مواجه‌اند می‌توانند با وساطت یک عنصر ثالث به نقدینگی مناسب برسند.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: «مدیریت دارایی عمومی» راه‌حل مناسبی برای خروج از رکود است که منابع مناسبی را بدون گرفتن تسهیلات در اختیار افراد و نهادها قرار می‌دهد.
آخوندی افزود: نخستین نمونه از این الگو در شهر جدید پردیس مطرح شد و برای تأمین یک هزار میلیارد تومان، با بانک مسکن قرارداد تأمین دارایی به امضاء رسید.
مسکن مهر بدون متقاضی
وی همچنین درباره زمان نهایی تحویل طرح مسکن مهر گفت: درمجموع 2 میلیون و 300 هزار واحد مسکونی جزو این طرح بوده است که در تقسیم‌بندی این تعداد، 150 هزار واحد از آنها در نقاط بسیار پَرت قرار دارند که هیچ متقاضی برای آنها وجود ندارد.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین یک‌میلیون و 600 هزار واحد نیز به متقاضیان واگذارشده است، از 550 هزار واحد مسکن مهر باقیمانده نیز تا پایان امسال 300 هزار واحد آن تکمیل و تحویل داده می‌شود، تحویل 250 هزار واحد باقیمانده از این طرح که پیشرفتی 90 درصدی دارند نیز برای سال آینده برنامه‌ریزی‌شده است.
60درصد قیمت تمام‌شده مسکن قیمت زمین است
آخوندی در پاسخ به این پرسش که «به گفته شما طرح مسکن مهر باهدف به صفر رساندن قیمت زمین طراحی شد اما به‌هیچ‌عنوان موفق نبود، شما در طرح جامع برای به صفر رسیدن قیمت زمین چه تدبیری اندیشیده‌اید؟» گفت: در ایران بیش از 60 درصد قیمت تمام‌شده مسکن قیمت زمین است که در واحدهای لوکس این میزان به 90 درصد نیز می‌رسد که نشان می‌دهد این رقم یک رقم کاملاً غیر عقلایی است.
وی ادامه داد:بخش عمده‌ای از راه‌حل کاهش سهم زمین در قیمت تمام‌شده مسکن به مدیریت شهری برمی‌گردد و برای اینکه بتوانیم به کاهش سهم زمین در مسکن برسیم باید ابتدا با سوداگری مقابله کنیم.
وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه باید با کالایی شدن قانون مبارزه کنیم، افزود: تا زمانی که این مسئله وجود دارد حتی با افزایش مالیات هم نمی‌توان جلوی سوداگری را گرفت.
آخوندی بابیان اینکه این مسئله در کشور به یک هنجار تبدیل‌شده و نیاز به یک حرکت اجتماعی دارد، تصریح کرد: راه‌حل مقابله با سوداگری، ایجاد قانون مداری در کشور است.
وی در ادامه همچنین در خصوص بازگشت رونق به بازار مسکن گفت: رونق زمانی به این بازار بازمی‌گردد که اقتصاد کلان کشور در وضع مناسب قرار داشته باشد.وام 80 میلیون تومانی به‌طور نسبی توانست به این موضوع کمک کند؛ البته استقبال از این وام در شهرهای میانی بهتر از کلان‌شهرها بوده است.
آخوندی درباره به وجود آمدن حباب قیمت در مسکن بعد از آرامش نسبی موجود در بازار نیز گفت: ما باید تقاضای واقعی را با ساماندهی و پس‌انداز هدایت کنیم. همچنین راه‌حل دیگر، کنترل سوداگری ساخت‌وساز است که باید پیگیری شود زیرا مثلث ساخت‌وساز، شهرسازی و پول می‌تواند قیمت مسکن را در سطح تعادل نگه دارد.
وی با بیان اینکه همه مطمئن هستند که این دولت با سوداگری میانه خوبی ندارد و به دنبال روش‌هایی نیست که بی‌اساس پایه پولی را افزایش دهد، خاطرنشان کرد: اگر شما به رسانه‌ها نگاه کنید تقریباً پیش‌بینی همه آنها این است که اتفاق بزرگی در حوزه مسکن رخ نخواهد داد و قیمت مسکن حتی در صورت رونق، با نوسانات قیمت روبه‌رو نخواهد داد.
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که «دلیل ناسازگاری شهرهای ما با فرهنگ ایرانی و اسلامی چیست؟» گفت: در حال حاضر این مسئله در بیرون از مراکز شهرها رعایت نمی‌شود و باید این موضوع در سیاست‌گذاری‌ها موردتوجه قرار گیرد.