هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   219   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانه هوشمند بی‌سیم

کد مطلب : 2654
آخرین تکنولوژی در زمینه هوشمند سازی واحدهای مسکونی، اداری و تجاری تکنولوژی خانه هوشمند بی‌سیم است که امسال در پانزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان به عرضه درآمد. در این سیستم به‌جای استفاده از کلیدهای سنتی از کلیدهای لمسی هوشمند استفاده می‌شود که کارکردی مشابه کلیدهای سنتی دارند و در درون قوطی برق استاندارد ایران و یا سیم‌کشی فعلی سنتی قابل‌استفاده هستند.
در نمونه‌های قدیمی‌، کلیه سیم‌کشی‌های ساختمان اعم از روشنایی، تأسیسات، پرده‌ها و ... در یک تابلو برق جمع می‌شد و در این حالت حجم بسیار زیادی از سیم‌ها اجرای کار را با مشکل روبه‌رو می‌کرد و در پروژه‌های به پایان رسیده نیز امکان پیاده‌سازی این سیستم وجود نداشت؛ اما در روش بی‌سیم خانه هوشمند در همان بستر سیم‌کشی سنتی اجرا شده و نیازی به هیچ‌گونه سیم‌کشی اضافی جهت هوشمند سازی ندارد.
در این روش با استفاده از یک کنترل‌گر مرکزی و ارتباط آن با مودم می‌توان از نرم‌افزاری که بر روی موبایل و یا تبلت نصب می‌شود سیستم‌های روشنایی، سرمایش و گرمایش، پرده‌های برقی، سیستم صوتی و تصویری و حتی سیستم آبیاری را کنترل نمود. همچنین با استفاده از پریزهای هوشمند کلیه لوازم برقی مانند ماشین‌لباسشویی، قهوه‌جوش، چای‌ساز و دیگر وسایل نیز تحت کنترل و برنامه‌ریزی در می‌آید.
در این سیستم امکان طراحی سناریو وجود دارد مثلاً در سناریو «صرف شام» چراغ‌های بالای میز غذاخوری روشن‌شده، موسیقی ملایمی نواخته می‌شود و چراغ‌های قسمت‌های دیگر خانه خاموش می‌شود. برخی از سناریوها می‌توانند در زمان خاصی روی دهند مثلاً هر روز صبح در یک ساعت مشخص پرده‌ها کنار رود، قهوه‌جوش روشن شود و ساکنین خانه برای صرف صبحانه حاضر شوند.