SLDنسـل جدیــدLED

شمار نشریه : 219

کد مطلب : 2651
عرصه روشنایی و لامپ مملو است از انواع اختراع‌ و نوآوری‌هایی که در راه بهتر کردن کیفیت روشنایی و بهینه کردن مصرف انرژی کارایی دارند. نسل جدید لامپ‌های LED موسوم به لامپ‌های SLD نیز از همین قسم است. یک واردکننده در مورد خصوصیات لامپ‌های SLD می‌گوید:« این لامپ‌ها یک نسل جدیدتر از لامپ‌های LED است و مشکلات آنها را ندارند. مثلاً نور آنها به‌مرور زمان کم نمی‌شود و عمر بیشتری نیز دارند. همچنین این لامپ‌ها نسبت به LED صرفه‌جویی بیشتری در انرژی ایجاد می‌کند و تا 60 درصد و در برخی از انواع این لامپ‌ها تا 90 درصد در مصرف برق عمومی صرفه‌جویی ایجاد می‌کند.
سلیمانی می‌افزاید: این محصولات در همه ساختمان‌ها اعم از تجاری، اداری، صنعتی و مسکونی می‌توانند استفاده شوند. ضمن اینکه دامنه نور خوبی دارند به‌گونه‌ای که 15 تا 18 متر نوردهی را می‌توانند پوشش دهند و اگر در سقف کارخانه‌ها استفاده شوند مشکلی ازنظر نوردهی ایجاد نمی‌کنند.»
دست‌اندرکاران توصیه می‌کنند به‌جای لامپ‌های گازی و لامپ‌هایی که اصطلاحاً به خیاری معروف هستند  از نمونه‌ای از این لامپ‌ها که به همین منظور طراحی‌شده  استفاده شود تا با تنها 50 وات بتوان به‌اندازه 600 وات نور دریافت کرد و به‌اندازه 60 درصد در مصرف صرفه‌جویی به عمل آورد. 
نور این لامپ‌ها خصوصیت آرام بخشی دارد و کسی که زیر این نور مطالعه می‌کند با مشکلات چشم مواجه نمی‌شود مضاف بر اینکه لامپ‌های قشنگ‌تری نسبت به لامپ‌های فلورسنتی هستند.
این لامپ‌ها به دلیل صرفه‌جویی که در مصرف برق دارند ازنظر اقتصادی بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند. این محصولات همچنین دوستدار طبیعت بوده و برای محیط‌زیست مشکلی ایجاد نمی‌کنند چراکه سرب و روی در آنها استفاده‌نشده است. اگر این محصول در فضای باز و در طبیعت بیفتد هیچ مشکلی برای طبیعت ایجاد نمی‌کنند. این محصولات همچنین در مقابل آتش مقاوم هستند و حتی اگر در ساختمان آتش‌سوزی اتفاق بیفتند خودشان دچار آتش‌سوزی نمی‌شوند.
 در داخل این لامپ‌ها دیودهایی به نام SLD استفاده‌شده که نسبت به LED بازدهی نوری بهتری دارد و پیشرفته‌تر است. ترانس آن فیلیپس است که ازجمله بهترین محصولات دنیا است و IP آن نیز 65 است درنتیجه بخار آب وگردخاک به آن نفوذ نمی‌کند.با توجه به توزیع و صادرات آن به بیشتر کشورهای جهان این سیستم دارد بازار روشنایی دنیا را می‌گیرد. در ایران نیز در تهران و شهرستان‌ها این محصول ارائه‌شده است.
با همه این توصیفات عموم مردم هنوز از مزیت‌ها و اصلاً وجود این لامپ‌ها آگاهی ندارند. مردم حتی لامپ‌های LED را نیز نمی‌شناسند، برای همین در مورد این لامپ‌ها باید آگاهی صورت بگیرد تا با یکی از مشکلات اساسی کشور که همان مصرف بی‌رویه است به‌صورت عملی مقابله شود.البته این کالا هنوز به ایران و حتی خاورمیانه نیامده  و کاملاً محصول جدیدی است.