هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   219   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دستگاه تصفيه آب

 کد مطلب : 2700
گروه تأسیسات: دستگاه تصفیه آب شهري، دستگاهي است كه می‌تواند ذرات ميکروسکوپي، آب‌های زير زميني و آب شهری را با هر جرم و املاحي که دارد و در طول مسير لوله انتقال همراه آب مي‌شوند را تصفيه كند و از آلودگي بپيرايد. به تازگي مصرف‌کنندگان روي خوشي به اين دستگاه نشان داده‌ و شاهد استفاده بیش ‌از پیش آن، در میان خانواده‌هاي ايراني هستيم. با توجه به اینکه کیفیت آب در برخی از نقاط کشور مناسب نیست و به درجات مختلف از سختی و شوری برخوردار است استفاده از این دستگاه اهمیت دارد چراکه بسیاری از بیماری‌ های گوارشی و پوستی از طریق آب منتقل می‌شود
براي بررسي بیشتر خصوصیات اين دستگاه، و در ادامه سلسله گزارش‌هاي پيام ساختمان تحت عنوان "كالاي برتر"، با چند تن از توليدكنندگان دستگاه تصفيه آب به گفتگو پرداختيم. لازم به ذکر است مطالب عنوان‌شده، اظهارات مخاطبان این گزارش بوده و نشریه پيام ساختمان لزوماً صحت آنها را تایید نمی‌کند.
مراحل تصفيه آب
علیرضا حسنی از شرکت هیراب سان عملکرد دستگاه تصفیه آب را چنین شرح می‌ دهد: مرحله اول فیلتر الیافی 5 میکرونی است است این فیلتر برای حذف گل ‌و لای، شن و ماسه و سایر آلودگی‌های معلق در آب است؛ گام دوم، فیلتر کربن فعال است که به آن پست کربن نیز می‌گویند و جهت حذف گازها، بیشتر مواد شیمیایی آلی موجود در حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها و همچنين رنگ، طعم و بوی آب است؛ مرحله سوم, فیلتر کربن فعال یک میکرونی است برای تکمیل عملکرد مرحله دوم است و با حذف کلر و مواد بزرگتری از یک میکرون اگر چیزی از دو فیلتر قبل عبور کرده باشد می‌زداید.
وي ادامه داد: مرحله چهارم فيلتر ممبران است که همه املاح محلول در آب را از جمله نیترات، سرب، کلسیم‌، جیوه و هر آن املاحی که در آب وجود دارد را بین80 تا 98 درصد تصفیه می‌کنند. این فیلتر که فیلتر RO نیز نامیده می‌شود جهت حذف املاح مضر تا ابعاد يك هزارم میکرون، از جمله مواد غیرآلی حل‌شده، مواد آلی حل‌شده، آلاینده‌های میکروبیولوژیکی است. این فیلتر، به‌راستی فیلتر اصلی دستگاه تصفیه آب خانگی است و از چندين لايه غشاي نيمه تراوا كه به دور يك لوله مركزي پيچيده شده اند تشکیل‌شده است.
به گفته حسنی فیلتر ممبران می‌تواند سختی آب را هم بگیرد و برای مثال آب را از سختی 400 به 50 و یا 20 برساند. وی افزود:   به این دلیل که ممکن است آب برای مدت طولانی در مخزن بماند و ساکنان به مسافرت رفته باشند و آب بو و طعم گرفته باشد فیلتر پنجم نصب می شود که وظیفه آن گرفتن همین بو و طعم است. در برخی از موارد اگر آب کلر زنی نشده باشد و یا اگر دستگاه به آب چاه و یا آب قنات وصل باشد یک فیلتر UV هم افزوده می‌شود که اشعه ماوراء بنفش را به آب می‌تاباند، وظیفه آن همان میکروب زدایی از آب است.
حسنی با اشاره به اینکه دستگاه تصفیه آب را می‌توان به آب چاه نیز وصل کرد گفت: در این موارد اکثراً یک پیش تصفیه صورت می‌گیرد و گل و لای آب زدوده می‌شود و بعد از آن آب برای تصفیه وارد دستگاه می‌شود.
تفاوت بر حسب مناطق جغرافيايي
ناهید گودرزي، یکی از فروشندگان دستگاه تصفیه آب درباره اين دستگاه‌ها گفت: دستگاه تصفيه بر حسب آب‌هاي مناطق، متفاوت هستند. مثلاً درجاهایی كه سختي آب بالاتر است از فيلترهايي استفاده كنيم تا سختي را پايين بياوريم يا آب قسمت‌هايي ممكن است ذرات معلق داشته باشد. در مناطق جنوبي كشور كه آب شوري دارد از فيلترهاي ممبران (Membrane) استفاده مي‌كنيم كه به روش اسمز معكوس آب را تصفيه مي‌كند و مي‌تواند شوري آب و سختي آب را پايين بياورد.
گودرزي ادامه داد: املاح داخل آب دو دسته هستند: املاح معلق و املاح محلول؛ املاح محلول آنهايي هستند كه در داخل آب‌دیده نمي‌شوند، املاح معلق خيلي راحت‌تر گرفته مي‌شود و با يك فيلتر ساده مي‌توان جلوي آن را گرفت.
وي افزود: آب‌هاي سبك‌تر و قليايي‌تر براي سلامتي بدن بهتر است. امروز با فيلترهايي كه به بازار آمده است PH آب را به سمت قليايي مي‌آورد.
بازار مغشوش است
محسن رضایی مدیرفروش شرکت هیراب سان بازار دستگاه‌ های تصفیه آب را به دلیل ورود شرکت‌ های غیراستاندارد و غیرقانونی دچار چالش می‌دانند. به گفته وی سه گروه در حال حاضر بازار را مغشوش کرده‌‌اند: گروه اول کسانی هستند که با افزوده کردن فیلترهای بیشتر به بهانه تصفیه بهتر قصد فریب مردم را دارند و پول بیشتری را از مصرف‌کننده می‌‌گیرند، در حالی که کیفیت و نه تعداد فیلترها است که از اهمیت برخوردار است و تعداد بیشتر فیلتر به معنای تصفیه بهتر نیست.
وی ادامه داد: گروه دوم شرکت‌ زیرزمینی هستند که از پلاستیک بازیافتی و مواد نامرغوب برای تولید دستگاه استفاده می‌کنند. از آنجا که این دستگاه با سلامتی مردم در ارتباط است باید با آنها برخورد شود. در این میان گروه سومی هم هستند در دو سه سال اخیر با ادعاهایی مانند دولتی بودن و هدیه دستگاه تصفیه آب دولتی به مردم به جای یارانه دستگاه‌‌های 600 هزار تومانی را به قیمت 200 هزار تومان به مردم می فروشند. در حالیکه این دستگاه ها فاقد فیلترهای لازم بوده و عملیات تصفیه آب را به خوبی انجام نمی‌دهد.
رضایی با اشاره به اشتباهات متداولی که در خرید دستگاه تصفیه آب صورت می گیرد گفت: اول اینکه مردم بیش از کیفیت به ارزان بوده آن توجه می‌ کنند، اما قیمت ارزان نه تنها ملاک خوبی برای تصمیم گیری نیست بلکه ممکن است دلیل بی کیفیت بودن دستگاه باشد.
وی افزود: بسیاری از دستگاه‌های تصفیه آب ارزان قیمت که عمدتاً محصول کشور چین هستند، از مواد اولیه نامرغوب و غیربهداشتی ساخته شده‌اند. پلاستیک بازیافتی و استفاده از زغال سنگ حاوی فلزات سنگین به جای کربن فعال مناسب شرایط بهداشتی نامناسبی را ایجاد کرده است.
رضایی با اشاره با مطالعه قبل از خرید گفت: در عصر اطلاعات ابتدا باید از طریق وب‌ سایتهای معتبر و کتابها اطلاعات مفید در مورد آب و تصفیه را کسب کرد و بعد با آگاهی نسبت به خریداری اقدام کرد. همچنین نباید ظاهر شیک دستگاه شما را فریب دهد چراکه اولویت با بهداشتی و استاندارد بودن دستگاه تصفیه آب است و نه ظاهر آن. بسیاری از تولید کنندگان سودجو با اضافه کردن قطعات بی‌مصرف و اضافی به دستگاه، سعی کرده‌اند با استفاده از ناآگاهی مشتری، دستگاه تولیدی خود را دقیق‌تر و یا با کیفیت‌تر جلوه دهند. یکی از این قطعات بی مصرف فشارسنج است که به صورت یک عقربه بر روی دستگاه آب شیرین‌کن نصب می‌شود. وجود این فشارسنج بر روی دستگاه هیچ کاربردی ندارد و هیچگونه اطلاعات کاربردی نمی‌دهد و حذف آن نیز هیچ لطمه‌ای به فرآیند تصفیه آب نمی‌زند.
رضایی نسبت به هدایایی که ضمن فروش به مشتری می‌ دهند نیز هشدار داد: عرضه هدایایی نظیر فیلتر اضافی، تی.دی.اس متر و غیره همراه با دستگاه مرسوم شده است. این هدایا نباید تبدیل به ملاکی برای تصمیم‌گیری شود و مردم دستگاه غیر استانداردی را خریداری کنند و چند برابر قیمت هدایا را صرف مصارف پزشکی و تعمیرات دستگاه کنند.
قیمت‌ها
رضایی با تقسیم دستگاه‌‌ها به سه مرحله ای و پنج مرحله ای گفت: دستگاه‌‌های سه مرحله‌ای بین 150 هزار و 160 هزار تومان هزینه دارد، دستگاه‌ های پنج مرحله اید بین 590 هزار تا 600 هزار قیمت دارند و بر اساس طراحی و قیمت این دستگاه‌ها به 700 تا 800 هزار تومان نیز خواهد رسید
گودرزي نیز در مورد قيمت گفت: بسته به مناطق مختلف جغرافيايي قيمت‌هاي ما فرق مي‌كند. قيمت دستگاه‌هاي ما از 58 هزار تومان شروع مي‌شود و تا 650 هزار تومان مي‌رسد كه يكسال گارانتي دارند و تمام خدمات پس از فروش هم انجام مي‌شود. مضاف بر اين هم نياز مصرف كننده و هم آب منطقه بسيار مهم است. در جايي از منطقه جنوبي دستگاهي را مي‌گيريد كه يك مرحله‌اي است و فيلتر كربن‌اكتيو دارد و نمي‌تواند شوري آب را بگيرد؛ تنها رنگ و زنگ آب را جذب مي‌كند. خوب كار مفيدي اينجا انجام نشده، زیرا، در این منطقه نياز است از دستگاه‌هايي استفاده شود كه به شيوه RO يا معكوس، آب را تصفيه ‌كنند كه فيلتر ممبران دارد و مي‌تواند سختي آب را بگيرد.