پلمپ آسانسورهای آدمکش

شمار نشریه : 219

کد مطلب : 2655
به گزارش پیام ساختمان و به نقل از خبرگزاری فارس، آسانسورهای غیرمجاز که بلای جان مردم شده‌اند در آذربایجان شرقی پلمپ شدند.
مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی آذربایجان شرقی گفت: در ۶ ماه گذشته ۱۱۷۰ مورد آسانسور در استان بازرسی شد و از این تعداد ۳۲۶ مورد آسانسور غیراستاندارد پلمب شدند.
ساسان فرشی‌حق‌رو اظهار داشت: تعداد آسانسورهای بازرسی‌شده در بخش اماکن ۴۰۰ مورد، مسکونی ۶۸۰ مورد و تجاری ۱۶۲ مورد بودند که از این تعداد ۲۰۲ مورد تعهد دادند به رفع نواقصات پردازند؛ ۱۲۳ مورد موفق به دریافت گواهی استاندارد شدند و ۸۵ مورد نیز در شرف دریافت هستند.
وی افزود: طی بازرسی‌های انجام‌شده با ۱۵۷ مورد آسانسور برخورد ممانعتی برای ادامه فعالیت انجام دادیم و پیگیر اقدامات قضائی هستیم.
فعالیت ۳۶۰ شرکت طراحی و مونتاژ آسانسور در استان
فرشی‌حق‌رو اظهار داشت: دو نوع شرکت مرتبط با آسانسور در استان فعالیت می‌کنند که نوع اول شرکت‌های طراحی، مونتاژ و نصاب آسانسور هستند؛ تعداد شرکت‌های مونتاژ آسانسور فعال در سطح استان ۳۶۰ شرکت است و مجوز فعالیت خود را باید از سازمان صنعت، معدن و تجارت دریافت کنند.
مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: نوع دیگر، شرکت‌های بازرسی آسانسور هستند که باید مجوز فعالیت خود را از اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی دریافت کنند.
فعالیت ۱۱ شرکت بازرسی آسانسور در استان
این مسئول یادآور شد: استان آذربایجان‌شرقی با دارا بودن ۱۱ شرکت بازرسی آسانسور، بعد از استان تهران که دارای ۱۲ شرکت است، بیشترین تعداد شرکت‌های بازرسی آسانسور را دارد.
فرشی‌حق‌رو بر لزوم ساماندهی شرکت‌های مونتاژ آسانسور تأکید کرد و گفت: اگر تمام این شرکت‌ها در سطح استان مجوز اخذ کنند یک اشتغالزایی قابل‌توجه و یک پیشرفت فنی بزرگ در سطح استان رخ می‌دهد.
وی با بیان اینکه واحدهای صنعتی برای اخذ استاندارد باید پروانه بهره‌برداری داشته باشند، اظهار داشت: یکی از وظایف سازمان صنعت، معدن و تجارت این است که جلوی فعالیت واحدهایی که پروانه بهره‌برداری ندارند را بگیرد و ما حاضر هستیم اکیپ‌های مشترکی با این سازمان تشکیل داده و برای شناسایی واحدهای بدون پروانه اقدام کنیم.
فعالیت بیش از ۲۰۰ واحد تولید مصالح ساختمانی در سطح استان
مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی آذربایجان‌شرقی در ادامه صحبت‌های خود تشریح کرد: تاکنون بیش از ۲۰۰ واحد تولید مصالح ساختمانی در سطح استان شناسایی‌شده و در تلاشیم برای پایش مصالح ساختمانی تولیدی در استان اقدامات لازم را انجام دهیم.
این مسئول متذکر شد: قانون، دستگاه‌های دولتی و سازمان نظام‌مهندسی را موظف کرده که ناظران ساختمانی را ملزم به استفاده از مصالح استاندارد کنند.
وی اظهار داشت: متولی کنترل مصالح ساختمانی در پای کار نظارت مهندسی و در مراحل تولید، توزیع و دپو اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی است.
فرشی حق‌رو خاطرنشان کرد: گلوگاه اصلی جایی است که مصالح مورداستفاده قرار می‌گیرد و در این مرحله اگر مهندس ناظر وظایف خود را درست انجام دهد تولید مصالح غیراستاندارد توجیه خود را از دست خواهد داد.
مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی آذربایجان‌شرقی تعداد کل اعلام‌جرم از ابتدای سال تاکنون را ۱۰۸ مورد خواند و تأکید کرد: اگر تمام دستگاه‌ها وظایف نظارتی خود را به‌خوبی انجام دهند اعلام‌جرم نیز تا حد قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.