بدهی دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری «شل» وصول می شود

شمار نشریه : 219

کد مطلب : 2681
گروه گزارش: بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران پس از پایان برگزاری مذاکره با وزیر خارجه انگلیس درباره نحوه وصول بدهی نفتی شل گفت: انگلیسی‌ها اعلام کردند بلافاصله بعد از لغو تحریم‌ها بدهی ۲.۳ میلیارد دلاری خود را پرداخت خواهند کرد.
به گزارش پیام ساختمان، دور جدید مذاکرات ایران با شرکت «شل» در حالی در تهران آغازشده که خبرهای رسیده حاکی از آن است که وزیر خارجه انگلیس در نشست مشترک وزیر نفت ایران با معاون شرکت «شل» به پادرمیانی پرداخت و وصول بدهی نفتی شل به ایران در دوران پسا تحریم را ضمانت کرده است.
شرکت انگلیسی - هلندی شل یکی از مهم‌ترین شرکای استراتژیک صنعت نفت ایران در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است به‌طوری‌که عملاً با خروج شرکت‌های بزرگ آمریکایی از صنایع نفت و گاز ایران در طول حدود سه دهه گذشته این شرکت انگلیسی به‌خوبی توانست جای خالی غول‌های نفتی آمریکا را پر کند.
اجرای طرح توسعه میادین نفتی سروش و نوروز در خلیج‌فارس یکی از مهم‌ترین پروژه‌های اجراشده توسط شل در صنعت نفت ایران است و این شرکت حتی قصد داشت با مشارکت پتروناس مالزی و رپسول اسپانیا در طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی و ساخت کارخانه پارس ال. ان. جی با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ میلیارد دلار به فعالیت‌های نفتی خود در ایران ادامه دهد.
شل در کنار اجرای طرح‌های نفت و گازی، یکی از مشتریان سنتی نفت خام‌های سبک و سنگین ایران بود به‌طوری‌که تا پیش از اعمال تحریم‌های غیرقانونی غرب، به‌طور متوسط روزانه ین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه نفت به این شرکت چندملیتی فروخته می‌شد.
با افزایش تحریم‌ها، فروش نفت خام ایران به شرکت شل متوقف شد اما توقف صادرات طلای سیاه منجر به توقف مذاکرات نفتی ایران و شل در دوران تحریم‌ها نشد.با تحریم سوئیفت و پس‌ازآن قطع ارتباط شبکه بانکی و مالی ایران با بانک‌های اروپایی و آسیایی، طلب ۲.۳ میلیارد دلاری شرکت ملی نفت و بانک مرکزی ایران توسط این شرکت نفتی انگلیس وصول نشد.
با آغاز مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب، دور جدید مذاکرات با شرکت شل برای وصول طلب ۲.۳ میلیارد دلاری آغاز شد اما مسئولان وزارت نفت با بیان اینکه شل برای پرداخت بدهی نفتی به ایران آمادگی دارد، تأکید می‌کردند: فعلاً امکان نقل‌وانتقال این بدهی ارزی وجود ندارد زیرا این پول نفتی قفل‌شده است.
پس از توافق هسته‌ای وین، شرکت شل جزو اولین شرکت‌های بزرگ نفتی جهان بود که برای بازگشت به صنعت نفت و گاز ایران اعلام آمادگی کرد و حتی «پیتر وسر» مدیر ارشد اجرایی شرکت شل گفته بود: در صورت آمادگی ایران، فرصت سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و گاز این کشور را بررسی خواهد کرد.
در این بین همزمان با سفر فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس به خاطر بازگشایی سفارت این کشور غربی در تهران، دور جدید مذاکرات نفتی ایران با شرکت شل هم در ساختمان وزارت نفت آغاز شد که مهم‌ترین محور این مذاکرات دوجانبه نحوه وصول بدهی ۲.۳ میلیارد دلاری این شرکت نفتی به ایران بود.