هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   219   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بازگشت ایـــران شوک قیمتــی ندارد

 کد مطلب : 2602
دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با رد ادعای برخی شرکت‌های پتروشیمی عربستان، اعلام کرد: لغو تحریم‌های پتروشیمی منجر به شوک سقوط قیمت‌ها در بازار جهانی نخواهد شد.
احمد مهدوی درباره ادعای جدید برخی از شرکت‌های پتروشیمی عربستان سعودی مبنی بر مقصر جلوه دادن ایران در کاهش قیمت جهانی محصولات پتروشیمی و پلیمری گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران حدود ۶۰ میلیون تن در سال است که از این میزان تنها ۴۴ تا ۴۵ میلیون تن محصول پتروشیمی تولید و بخشی از آن به بازار جهانی عرضه می‌شود.
وی با اعلام اینکه در شرایط فعلی اجرای ۷۰ طرح نیمه‌کاره صنعت پتروشیمی با پیشرفت بین ۵ تا ۶۰ درصد در دستور کار قرارگرفته است، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود در صورت لغو تحریم‌ها، روند اجرای طرح‌های نیمه‌کاره پتروشیمی شتاب بگیرد و ظرفیت تولید پتروشیمی ایران به بیش از ۱۲۰ میلیون تن افزایش یابد.
این مقام مسئول با اشاره به بازگشت فاینانسورها و تکنولوژی‌های پیشرفته جهانی به صنایع پتروشیمی ایران در دوران پساتحریم، اظهار داشت: افزایش تولید محصولات پتروشیمی ایران یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد و در قالب یک برنامه زمان‌بندی اجرایی خواهد شد. وی با اشاره به افزایش رو به رشد تقاضا برای مصرف انواع محصولات پتروشیمی و پلیمری در بازارهای جهانی، بیان کرد: به‌عبارت‌دیگر، در حال حاضر در زندگی مردم استفاده از محصولات و کالاهای با پایه پلیمر و پتروشیمی افزایش‌یافته که این موضوع به افزایش تقاضای محصولات پتروشیمی منجر شده است.
مهدوی با رد ادعای برخی شرکت‌های پتروشیمی سعودی مبنی بر مقصر جلوه دادن ایران در کاهش قیمت جهانی محصولات پتروشیمی و پلیمری، یادآور شد: حتی با وجود پابرجا بودن شرایط تحریم، ایران صادرات محصولات پتروشیمی خود را بدون هیچ‌گونه مشکلی انجام می‌دهد به‌طوری‌که هم‌اکنون حتی یک تن محصول فروخته نشده پتروشیمی در مجتمع‌های پتروشیمی ایران وجود ندارد.
دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه با لغو تحریم‌ها قرار نیست که اتفاق تازه‌ای در صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران بیفتد، تأکید کرد: درصورتی‌که تمام تحریم‌های پیش روی صادرات پتروشیمی ایران لغو شود، حجم صادرات ایران با افزایش قابل‌توجهی روبه‌رو نخواهد شد. وی با بیان اینکه بهره‌برداری از واحدهای جدید پتروشیمی هم در قالب یک برنامه زمان‌بندی بلندمدت اتفاق می‌افتد، اظهار داشت: با تحلیل تمام شرایط به این نتیجه باید برسیم که لغو تحریم‌های پیش روی صادرات پتروشیمی هیچ‌گونه تأثیری در سقوط بیشتر قیمت‌ها در بازارهای جهانی و منطقه ندارد.
مهدوی با بیان اینکه هم‌اکنون تنوع در بازار محصولات پتروشیمی بسیار بالاست، گفت: ایران به دنبال رصد و شناسایی بازارهای جدید و بررسی میزان عرضه و تقاضا در بازارهای بزرگ مصرف همچون چین، هند و کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا است.
دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اشاره به تدوین یک استراتژی و برنامه بلندمدت به‌منظور متنوع سازی سبد تولید محصولات پتروشیمی کشور به‌ویژه در دوران پساتحریم، تصریح کرد: لغو تحریم‌های ایران هیچ‌گونه تأثیری در کاهش بیشتر قیمت محصولات جهانی پتروشیمی ندارد.
این مقام مسئول همچنین با بیان اینکه از ابتدای سال جاری میلادی قیمت برخی از محصولات پلیمری که با استفاده از خوراک نفت و میعانات گازی تولید می‌شوند، بیشترین میزان کاهش را تجربه کرده است، تأکید کرد: البته کاهش قیمت جهانی گاز بر روی آن دسته از محصولات پتروشیمی که با استفاده از خوراک گاز طبیعی تولید می‌شوند، تأثیر چندانی نداشته است.
مهدوی با بیان اینکه لغو تحریم‌های پتروشیمی ایران شوک قیمتی به بازار جهانی وارد نخواهد کرد، خاطرنشان کرد: ایران به روند فعلی صادرات پتروشیمی خود ادامه می‌دهد و راه‌اندازی واحدهای جدید هم به‌تدریج انجام می‌گیرد.
به گزارش پیام ساختمان، برخی از رسانه‌های بین‌المللی همچون آی. سی. آی. اس به نقل از منابع صنعتی در منطقه خاورمیانه اعلام کردند: پیش‌بینی می‌شود با لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و بازگشت این کشور به بازارهای جهانی، تولیدکنندگان پتروشیمی همچون عربستان سعودی شاهد افت بیشتر سطح عمومی قیمت محصولات خود باشند.
این منابع همچنین ادعا کرده‌اند: اگرچه پتروشیمی‌های عربستان تا حدودی در مقابل شرایط جدید مقاومت می‌کنند اما در نهایت ناچار به واگذاری بخش‌هایی از بازار به ایران خواهند بود. پیش‌بینی می‌شود ایران از سال ۲۰۱۶ صادرات پتروشیمی به اروپا، خاورمیانه و آسیا را از سر گیرد.
یک منبع مطلع از بازار پلیمر در عربستان سعودی می‌گوید: انتظار داریم ایران از ژانویه سال آینده میلادی به بازار برگردد. بر اساس گزارش این رسانه، تردیدهایی که درباره رفع تحریم‌‌های اقتصادی ایران وجود دارد، قدرت رقابت‌پذیری بالای محصولات این کشور از لحاظ قیمتی در بازارهای آسیا و اروپا، نگرانی تولیدکنندگان سعودی را به همراه داشته است.
از طرفی پتروشیمی‌های عربستان که طی ماه‌های اخیر سعی کرده‌اند با کاهش سطح قیمت‌ها، مشتریان خود را حفظ کنند، دیگر قادر به ادامه این سیاست نیستند. یک تولیدکننده پتروشیمی این کشور می‌گوید: ما قصد داریم رویکرد تازه‌ای به‌غیراز کاستن قیمت‌ها، برای حفظ بازارهای خود اتخاذ کنیم.
بااین‌حال، سعودی‌ها امیدوارند با تکیه‌بر کیفیت محصولات و سیستم حمل‌ونقل دریایی کارآمد خود، همچنان از سهم قابل‌توجهی در بازار برخوردار باشند.