هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   219   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پوند هم پاسخگوی شهرداری نیست

 کد مطلب‌: 2636
گروه ساخت وساز‌: این روزها کمتر شهروندی پیدا می شود که صابون جرایم ساختمانی شهرداری به تنش نخورده باشد. دغدغه پرداخت جریمه توسط مردم و مالکانی که طی اجرای عملیات ساخت و به دنبال آن رفع مشکلات قانونی در قالب طرح های شهری، به نهاد متولی آن یعنی شهرداری مراجعه می کنند، پایانی ندارد. حالا دیگر با بروز هر اقدام غیر قانونی و تشخیص تخلف ساختمانی، برای فردی که «ناخواسته» قربانی این تخلف شده و  پرداخت جریمه به نهاد عریض و طویل شهرداری، امری معمول است. اما سوالی که ذهن را به خود مشغول می کند این است که آیا این روند برخورد با تخلفات ساختمانی با در نظر گرفتن جریمه برای تخلفات و افزایش هر باره تعرفه های آن برای تخلف ساختمانی بازدارندگی دارد؟ در ادامه سلسله گزارش های پیام ساختمان از مراجعات مردم به شهرداری سراغ یکی دیگر از مناطق 22 گانه تهران رفته ایم‌.
تغییر کاربری پارکینگ
محمد که گلایه و انتقاد از شهرداری در چهره‌اش موج می زد‌، اولین ارباب رجوعی بود که با او به گفتگو پرداختیم‌. وی معتقد بود حقوق مدنی ما مشکلات عدیده ای دارد‌. محمد دلیل مراجعه به شهرداری را برای خبرنگار ما اینگونه توضیح داد‌: «بنده در آپارتمان 16 واحدی اجاره ای زندگی می کنم که تمام واحدهای آن متعلق به یک نفر است‌. در زمان اجاره قیدشده بود که آپارتمان موردنظر پارکینگ و انباری دارد و بنده به اقتضای شغلی که دارم (‌نقاش ساختمان‌) بلافاصله این آپا‍رتمان انباردار را برای نگهداری از تجهیزات کارم انتخاب کردم اما بعد از حدود سه ماه از سکونت ما همه چیز تغییر کرد؛ بدین معنا که مالک آپارتمان تصمیم گرفت پارکینگ و انباری‌ها را تبدیل به یک واحد مسکونی کند‌. اکثریت قریب به اتفاق همسایه‌ها با این اقدام او مخالفت کردیم اما حرفمان چاره ساز نبود‌. در نهایت تصمیم گرفتیم به دادگستری شکایت کنیم‌. شکایت ما از ایشان مشروط به رأی شهرداری منطقه در مورد پارکینگ شد‌. به همین جهت بنده به نمایندگی از اهالی ساختمان به شهرداری مراجعه کرده‌ام تا نامه قانونی نبودن آن را از شهرداری به دادگستری ببرم‌.
این شهروند ناراضی ادامه داد‌: شهرداری کاربری پارکینگ را تأیید کرده اما در ادامه نامه آمده‌است که در صورت تغییر کاربری پارکینگ موردنظر‌، مالک به بالاترین جریمه محکوم می شود‌. همه هم می دانیم بالاترین جریمه ازنظر شهرداری یعنی دریافت پول‌. نامه را که به دادگستری دادیم عنوان کردند با توجه به اینکه صحبتی از قلع بنا در صورت احداث پارکینگ نیامده‌، مالک می تواند تغییر کاربری موردنظر را انجام دهد و شهرداری در مورد آن تصمیم گیری نماید و این یعنی شکست ما در اقامه دعوی‌.
برآورد ناقص
بهرامی‌، پیرمردی شیک پوش که حسابی از دست زمانه دلخور بود به پیام ساختمان گفت‌: بنده ساکن نیوکاسل انگلیس هستم‌. چندی پیش به توصیه یکی از آشنایان که کار ساخت وساز انجام می دهد‌، تصمیم گرفتم ساختمان چهار طبقه‌ای را در تهران بسازم اما با توجه به اینکه از تهران دور بودم‌، به سازنده وکالت دادم تا او پیگیر کار‌ها باشد‌. هر زمانی هم که پول نیاز بود به هر طریقی در زمان مقرر پول را به حساب ای‌شان واریز کنم‌. متأسفانه پیشرفت کار‌ها به کندی صورت می گرفت و از طرفی هزینه‌ها بسیار سرسام آور بود‌. به همین دلیل ایران آمدم تا پیگیر کار‌ها باشم و از هزینه‌ها مطلع شوم‌.
پیرمرد ادامه داد‌: وقتی به اینجا آمدم متوجه شدم حق با سازنده بود‌. صدور پروانه حدود سه ماه طول کشیده از طرفی پول های هنگفتی برای صدور آن پرداخت شده‌است‌. واقعا متعجبم‌. ساختمان سازی در انگلستان هزینه بر است اما بیشتر هزینه‌ها صرف مصالح ساختمان می شود نه جیب شهرداری‌. البته سازنده عزیز قبل از ساخت برآورد ناقصی به من ارائه کرد و در مورد هزینه های ساخت وساز با من صادق نبود؛ چون نمی خواست به هیچ قیمتی بیکار باشد حالا هم که ساخت وساز در رکود است‌. امیدوارم زمانی که ساخت آن به اتمام می رسد قیمت‌ها مقداری افزایش پیداکرده باشد‌.
شهرداری پاسخگوی کندن زمین باشد
احمدرضا یکی از مغازه دارانی بود که نسبت به کندن گاه وبیگاه زمین توسط ادارات آب‌، گاز‌، فاضلاب و... معترض بود‌: «هرروز به یک بهانه پیاده رو را می کنند‌. آن قدر هم پر کردن گودال‌ها را طول می دهند که کاروکاسبی ما مختل می شود‌. در دو ماه اخیر سه بار زمین را کنده‌اند و هر بار برای پر کردن آن از زمین و زمان پیگیری کرده ایم‌. دیروز هم چند کارگر با یک پیمانکار برای کندن زمین آمدند که به اتفاق کسبه مانع از انجام کار آنها شدیم‌. امروز به شهرداری آمده‌ایم بگویم شهرداری که مجوز کار پیمانکاران ادارات را صادر می کند‌، باید نسبت به انجام سریع کار‌، ازآنها تعهد بگیرد‌. در غیر این صورت ما اجازه این کار را نمی دهیم»‌.
دلالی دفاتر خدمات الکترونیک
آخرین ارباب رجوعی که با خبرنگار ما گفتگو کرد‌، مالک ساختمانی بود که نسب به عملکرد دفاتر خدمات الکترونیک گلایه مند بود‌: «حدود 20 روز پیش برای انجام امور تهیه نقشه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک محله خودمان مراجعه کردم‌. صبح زود بود و حسابی سر‌شان شلوغ بود‌. به هر طریقی که شد دستور تهیه نقشه را از آنها گرفتم .»
وی ادامه داد‌: برای تهیه نقشه به یکی از دفاتر نقشه کشی که با هم نسبت فامیلی داریم مراجعه کردم‌. نقشه در کمال دقت برای بنده تهیه شد و برای تأیید آن را به دفتر خدمات الکترونیک منطقه بردم‌. متأسفانه مسئول مربوطه که یک دخترخانم 20 ساله بود‌، عنوان کرد نقشه کارایی ندارد‌. وقتی دلیل این موضوع را پرسیدم جواب قانع‌کننده‌ای نگرفتم‌. حتی گفتم هر جا که ازنظر شما دارای اشکال است بگویید برطرف کنم اما حرف‌شان بی ربط بود‌. در نهایت عنوان کردند این نقشه باید از اساس تغییر کند‌. من هم که حرف‌شان را متوجه نشدم‌، بیرون آمدم تا مجدد به طراح‌مان نقشه را نشان بدهم‌. چند قدم از دفتر فاصله نگرفته بودم که یکی از کارمندان پایین آمد و گفت‌: نقشه را به این آدرس که می گویم ببر تا برایت دوباره بکشد یا اصلاح کند‌. من هم موضوع را با فامیلمان در میان گذاشتم‌. نظر‌شان این بود که این دفتر دنبال کار دلالی بوده و باید از دفتر موردنظر نزد شهرداری منطقه شکایت کنیم‌. اکنون برای حل مشکل به شهرداری پناه آورده ام.