هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   219   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

لوح مطبوعات

  کد مطلب‌: 2730
قیمت سیمان به دلیل ركود گران نمی شود
کیهان‌- عبدالرضا شیخان در پاسخ به این سؤال که تولیدکنندگان سیمان تابه حال به دنبال افزایش قیمت سیمان بودند‌، چطور حالا برنامه ای برای افزایش قیمت ندارید‌؟ گفت‌: در حال حاضر رکود سنگینی در بازار وجود دارد و علاوه بر این در بازار رقابت منفی شکل گرفته که تصمیم کارخانه‌ها متناسب با این شرایط اخذ می شود‌.
وی با اشاره به کاهش 8 درصدی فروش سیمان در کشور طی 4 ماهه اول سال نسبت به مدت مشابه سال قبل‌، گفت‌: در این مدت‌، میزان تولید تغییر زیادی نداشته ولی نیاز بازار محدودتر شده که مشکلاتی را برای کارخانه های سیمان به وجود آورده‌است‌. وی با اشاره به آزادسازی قیمت گذاری سیمان و تعیین قیمت توسط کارخانه‌ها‌، گفت‌: با توجه به رقابت منفی موجود در بازار سیمان‌، کارخانه‌ها برنامه ای برای افزایش قیمت محصولات‌شان ندارند‌.
افزایش قیمت مسکن مهر پردیس غیرقانونی است
اقتصادپرس‌: عضو کمیسیون عمران مجلس هرگونه افزایش قیمت پروژه های مسکن مهر شهر پردیس را غیرقانونی اعلام کرد و گفت‌: نمایندگان مجلس پیگیر این افزایش غیرقانونی قیمت‌ها هستند‌.
علیرضا خسروی‌، اظهار کرد‌: دولت می گوید تورم پایین آمده‌، اما از سوی دیگر اکثر قیمت‌ها ازجمله قیمت مسکن مهر پردیس افزایش یافته که این‌ها با هم نمی خواند‌.
وی با بیان اینکه هرگونه افزایش قیمت مسکن مهر شهر پردیس غیرقانونی است‌، تصریح کرد‌: هیچ افزایش قیمتی به پروژه های مسکن مهر سراسر کشور تعلق نمی گیرد و اقدام به گران کردن آن در سه مرحله غیرقانونی بوده‌است‌.
خسروی در توضیح دلایل غیرقانونی بودن افزایش قیمت مسکن مهر بیان کرد‌: تعدیل قیمت به طرح های عمرانی تعلق می گیرد‌، حال آن که مسکن مهر یک طرح عمرانی نبوده و قراردادهای آن مقطوع بوده‌است‌.
عضو کمیسیون عمران مجلس تأکید کرد‌: قراردادهای مسکن مهر بر اساس سه آیتم «زمان»‌، «قیمت» و «مصالح ساختمانی» امضاشده و بنابراین تعدیل قیمت به هیچ عنوان به آنها تعلق نمی گیرد‌. خسروی از پیگیری افزایش غیرقانونی مسکن مهر به ویژه واحدهای شهر پردیس توسط نمایندگان مجلس خبر داد‌.
معاون دفتر تدوین مقررات ملی ساختمان اعلام کرد
فارس‌: معاون دفتر تدوین مقررات ملی ساختمان با بیان اینکه ۴۰ درصد انرژی مصرفی کشور در حوزه ساختمان صرف می شود‌، گفت‌: بیشترین اتلاف انرژی مربوط به ساختمان های دولتی و عمومی است‌.
رضا شیخ انصاری ادامه داد‌: از این رقم 50 درصد به روش های مختلف هدر می رود و بیشترین سهم تلف شدن انرژی در ساختمان مربوط به ساختمان های عمومی و دولتی است‌. معاون دفتر تدوین مقررات ملی ساختمان افزود‌: برآورد‌ها نشان می دهد بین 10 تا 20 درصد انرژی تلف شده در ساختمان‌ها استحصال می شود‌، 3 تا 5 روز برای یک ساختمان عمومی زمان لازم است‌، تا ممیزی انرژی اجرا شود‌.
پیشنهاد افزایش وام خرید و ساخت مسکن ارائه شد
شرق‌: مدیرعامل بانک مسکن از پیشنهاد مجدد افزایش تسهیلات خرید و ساخت مسکن خبر داد و گفت‌: از ابتدای راه اندازی صندوق پس انداز یکم تاکنون 12 هزار و 600 نفر افتتاح حساب کرده‌اند و 230 میلیارد تومان در صندوق سپرده گذاری شده‌است‌.
هاشم بت شکن با اشاره به عملکرد این بانک در پرداخت تسهیلات‌، اظهار داشت‌: از ابتدای اجرای طرح مسکن مهر تاکنون 491 هزار میلیارد ریال برای تأمین مالی 2 میلیون و 370 هزار واحد مسکونی قرارداد منعقدشده که از این میزان 450 هزار میلیارد ریال پرداخت شده‌است‌.
وی افزود‌: خوشبختانه 98 درصد تعهدات بانک مسکن که تا سقف 500 هزار میلیارد ریال است منجر به عقد قرارداد شده و از قراردادهای منعقده 92 درصد پرداخت شده‌است‌.
مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه از 2 میلیون و 370 هزار واحد مسکن مهر‌، یک میلیون و 504 هزار تبدیل به فروش اقساطی شده‌است‌، گفت‌: معادل 313 هزار میلیارد ریال از تسهیلات پرداختی دفترچه قسط برای تسهیلات گیرندگان صادرشده و به عبارت دیگر 50 درصد از تسهیلات پرداختی تبدیل شده‌است‌.
به گفته وی‌، در دولت یازدهم 829 هزار واحد مسکونی تکمیل و 67 هزار میلیارد ریال از تسهیلات پرداختی برای مسکن مهر وصول شده‌است‌.
بازگشایی کارخانه های سنگ بری با دستور طیب نیا
معدن نیوز‌- حسین امیرفتاحی عضو انجمن سنگ ایران از توافق‌نامه جدید سنگ بری های تهران با سازمان امور مالیاتی خبر داد و گفت‌: پیرو دستور وزیر اقتصاد و دارایی در خصوص اجرای مفاد توافق شده در سال 93 مرتبط با اصلاح اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده واحدهای سنگ بری و بر اساس قول مساعد و البته شفاهی آقای پاریزی قائم مقام وزیر اقتصاد‌، مجمعی تشکیل و ضمن استماع نظرات موافق و مخالف مقرر شد تا پس از تائید کتبی توافق شفاهی حاصل و کارخانه های تعطیل شده طی یک یا 2 ماه آینده در کل کشور مجددا فعالیت خود را آغاز کنند.