شیشه

شمار نشریه : 219

کد مطلب : 2690
در اواخر قرن بیستم ظهور نماسازی‌های شیشه‌ای، صنعت ساختمان را به‌عنوان یک مصرف‌کننده عمده شیشه معرفی کرد و توسعه و پیشرفت این صنعت را در پی داشت. در نتیجه آیین‌نامه‌های مختلفی در خصوص آن شکل گرفت که مهم‌ترین آن استاندارد BS 952-1: 1995 در مورد طبقه‌بندی شیشه‌های ساختمانی است.
در این شماره بازار کالاهای ساختمانی، به بررسی کالاهایی با جنس شیشه می‌پردازیم. آنچه در ادامه این گزارش می‌خوانید نظرات فعالان تولید و عرضه شیشه‌های ساختمانی است و پیام ساختمان از بیان نظر موافقان و مخالفان استقبال می‌کند.
شیشه ماده‌ای سخت، شکننده و هموژن است که در رنگ‌های مختلف از شفاف و بی‌رنگ تا مات و کدر تولیدشده و قابلیت عبوردهی نور و حرارت را داراست. از شیشه جهت جدایی فضاهای داخلی و خارجی و محافظت در برابر سرما، گرما، بارندگی و سایر عوامل جوی در بناها، اتومبیل‌ها و تأسیسات مختلف استفاده می‌شود.
حسین شمس، مدیرعامل شرکت آروین آرا در خصوص مشکلات و موانع موجود در بحث تولید محصولات شیشه،در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت: در حال حاضر در بحث تولید شیشه با توجه به پیشرفت دستگاه‌ها کیفیت محصولات هم به‌تبع بسیار بالا رفته است و شرکت‌ها با توجه به اطمینان از کیفیت محصولاتشان می‌توانند گارانتی بدهند. یکی از مهم‌ترین مشکلات در حوزه فعالیت ما، ورود کارگاه‌های زیرزمینی است که به‌صورت سنتی تولید و محصولاتشان را وارد بازار می‌کنند و متأسفانه به دلیل اینکه مالیات پرداخت نمی‌کنند و نظارتی روی تولیداتشان نیست محصولاتی با قیمت و کیفیت پایین به بازار عرضه می‌کنند و به دلیل عدم شناخت مصرف‌کنندگان نسبت به مشخصات و اطلاعات فنی از کالاهای تولیدی به‌راحتی بازار را به دست گرفته‌اند.
مدیرعامل شرکت آروین آرا همچنین گفت: در بحث تولیدات شیشه 95 درصد تولیدکنندگان ما به روش سنتی و فقط 5 درصد به روش صنعتی تولید می‌کنند. در بین مصرف‌کنندگان هم شاید فقط انبوه‌سازان تنها تولیدکنندگانی هستند که به دنبال محصولات باکیفیت صنعتی‌ساز هستند؛ شاید به این دلیل که کار آنها در مقیاس بالا همیشه باکیفیت است و به دنبال سازنده‌های باکیفیت و قدرتمند هستند. در کل شاید فقط 4 یا 5 کارخانه بزرگ تولیدی شیشه هستند که ارتباطات خوبی با سازندگان انبوه دارند و عمده آنها شرکت‌هایی دولتی یا نیمه‌دولتی می‌باشند.
شمس در خصوص قیمت شیشه پنجره‌های دوجداره گفت: پنجره upvc در حال حاضر اگر قیمت متریال‌های آن را در نظر نگیریم از متری 70 هزار تومان تا 350 هزارتومان در بازار موجود است، ولی با توجه به اینکه وجود انواع اجناس در بازار قیمت‌ها متفاوت می‌باشد و از متری یک‌میلیون شروع می‌شود. این اجناس گران‌قیمت بیشتر در ساختمان‌های شخصی‌ساز مورداستفاده قرار می‌گیرد و این قبیل سفارشات بسیار خاص و معدود است و نمی‌توان این موارد قیمت‌ها را به کل بازار تعمیم داد.
مدیرعامل آروین آریا افزود: مصرف‌کنندگان باید قبل از هر چیزی به مشخصات فنی محصول و موقعیت و مکانی که می‌خواهد مورداستفاده قرار گیرد توجه کنند. هنوز در کشور ما این موضوع نهادینه نشده که حتماً در ساخت‌وسازها از پنجره‌های باکیفیت استفاده کنیم. بر اساس اجباری شدن مبحث 19 قانون نظام‌مهندسی، مصرف‌کننده‌ها فقط به دنبال شیشه دوجداره هستند و اصلاً وارد مبحث کیفیت نمی‌شوند. شیشه دوجداره از نوع متریال ساده در حال حاضر از 25 هزار تومان شروع و تا 47 هزار تومان در بازار خریدوفروش می‌شود.
وی در ادامه تشریح کرد: رکود در صنعت ساختمان روی تولیدات ما تأثیر داشته تا زمانی که ساختمانی ساخته نشود، بازار پنجره تولید نشده و شیشه در رکود می‌ماند.
شمس در خصوص تفاوت کار در دوره رونق و رکود گفت: افرادی که در دوره‌های قبل در نمای ساختمان از محصولات متری یک‌میلیونی استفاده می‌کردند اکنون از محصولات با قیمت پایین‌تر در حدود 600 هزار تومان استفاده می‌کند. این افراد همانند ما در کار خود مجبورند بازار مشتریان خود را از دست ندهند حتی اگر آن کار بازده خوبی نداشته باشد.
وی در پایان تأکید کرد: استفاده از شیشه (غیر سکوریت) در ساختمان‌های بلندمرتبه بسیار ضروری است چون در صورت بروز حادثه اعم از طبیعی مانند زلزله یا حوادث ناشی از دخالت بشر، خطر آسیب‌دیدگی جدی و حتی مرگ به همراه دارد، چراکه شیشه شکسته به‌صورت قطعات بزرگ در هوا شناور می‌شود و شعاع زیادی را در معرض خطر قرار می‌دهد. بکارگیری شیشه‌های سکوریت در صورت شکست و ریزش پای ساختمان خطرات احتمالی را کاهش می‌دهد.
محمود عزیزیان، مدیرعامل کارخانجات شیشه اردکان با بیان اینکه صنعت شیشه از صنایع با قدمت و مطرح کشور به شمار می‌رود، گفت: امروزه فناوری‌های مدرن صنعت شیشه نقش مؤثری در بهینه‌سازی مصرف انرژی و زیباسازی ساختمان‌ها ایفا می‌کند. ازاین‌رو علاوه بر کاربردهای متنوع و روزافزون شیشه، از اتلاف انرژی به میزان زیادی کاسته و باعث زیبایی ساختمان‌ها شده است.
عزیزیان در ادامه افزود: این شیشه‌ها آلودگی‌های صوتی را به حداقل رسانده و محیطی آرام برای کار و استراحت فراهم می‌کند.
مدیرعامل شیشه اردکان افزود: ویژگی‌های اصلی شیشه فلوت رنگی انعکاس و جذب خوب حرارت است که موجب کاهش انتقال اشعه گرمایی خورشید می‌گردد. رنگ‌های مختلف این محصول به‌گونه‌ای انتخاب شده است تا پاسخگوی نمای بیرونی ساختمان‌ها در کاربردهای مرتبط با نصب شیشه‌های ساختمانی و نیز فرآیندهای ثانویه باشد. رنگ‌های در دسترس: برنز تیره و شفاف، آبی تیره و شفاف، خاکستری تیره و شفاف و سبز تیره و شفاف می‌باشد.
عزیزیان شیشه فلوت رفلکتیو را به‌عنوان یک شیشه ساختمانی دارای کارایی بالا و کاربردهای زیاد دانست و گفت: ویژگی اصلی آن صرفه‌جویی بسیار خوب انرژی و خاصیت سایه‌اندازی Shading عالی می‌باشد.
وی در خصوص فناوری‌های انجام‌شده در این شرکت گفت: شیشه Low-E با تکنولوژی اسپاترینگ در خلأ و با هدف کاهش ضریب تابش که میزان توانایی مواد برای تابش انرژی را اندازه می‌گیرد، تولید می‌گردد. ازآنجاکه ضریب تابش نقره در پایین‌ترین حد ممکن قرار دارد؛ از یک یا چندلایه شفاف نقره روی سطح شیشه برای کاهش ضریب تابش استفاده می‌شود. ترکیب لایه‌های نقره و سایر لایه‌های اپتیکی می‌تواند بهبود بیشتری در انتقال نور مرئی و کاهش انتقال و عبور نور مادون‌قرمز داشته باشد که می‌تواند گرمایش ساختمان را در اثر تابش نور خورشید به‌شدت کاهش دهد.
لیست قیمت‌های انواع شیشه