هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   219   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ثبات نسبی قیمت اوراق مسکن

کد مطلب : 2727
عضو هیئت‌مدیره بانک مسکن با بیان اینکه قیمت‌ها در بازار اوراق تسهیلات خرید مسکن تاکنون فاقد افت‌وخیز شدید بوده گفت: امسال ارزش معاملاتی هر فقره اوراق مسکن در بازه ٧٠ تا حداکثر ٧٥ هزار تومان قرار داشت.
ابوالقاسم رحیمی انارکی درباره آخرین وضعیت بازار اوراق تسهیلات خرید مسکن افزود: سال گذشته همین موقع، هر فقره اوراق ٥٠٠ هزارتومانی مسکن، با قیمتی بالای ٩٠ هزار تومان در فرابورس و همچنین شعب بانک مسکن معامله می‌شد اما در حال حاضر این قیمت بر اساس میزان عرضه و تقاضا، حدود ٧٣ هزار تومان است.
وی مهم‌ترین دلیل آرامش قیمت اوراق تسهیلات خرید مسکن را رکود نسبی معاملات مسکن و سطح پایین تقاضا در مقایسه با حجم انتشار ماهانه اوراق و همچنین حجم عرضه آن اعلام کرد و گفت: با تدابیر انجام‌شده در بازار اوراق و همچنین جو کنونی بازار مسکن از یک‌سو و روند کاهنده تورم از سوی دیگر، تقاضای سفته‌بازی برای خرید اوراق مسکن به‌شدت کاهش پیداکرده و مشتریان اوراق عمدتاً مصرف‌کننده هستند که برای خرید مسکن، اقدام به خرید اوراق می‌کنند.
وی ادامه داد:‌ این موضوع سبب تنظیم حجم تقاضای اوراق با عرضه آن شده است. در حال حاضر ماهانه حدود ٥٠٠ میلیارد تومان اوراق بر اساس منابع ناشی از سپرده‌گذاری متقاضیان، منتشر و به بازار عرضه می‌شود، درحالی‌که حجم تقاضا حدود ٤٠٠ میلیارد تومان در ماه است. هر فقره اوراق تسهیلات خرید مسکن در فرابورس بر اساس قیمت‌های دوشنبه(دوم شهریور ) حدود ٧٣ هزار تومان خریدوفروش می‌شود. قیمت اوراق سال گذشته به مرز ١٠٠ هزار تومان هم رسید اما امسال سطح آن تعدیل‌شده است.
متقاضیان وام خرید مسکن چنانچه تمایلی به سپرده‌گذاری نداشته باشند، می‌توانند امتیاز سپرده‌گذارانی را که موعد دریافت وام آنها فرارسیده است به شکل اوراق خریداری کنند و بلافاصله به تسهیلات دسترسی پیدا کنند. سقف وام خرید مسکن از محل اوراق، ٣٥ میلیون تومان است که با احتساب وام جعاله، این مبلغ به ٤٥ میلیون تومان قابل‌افزایش است.
همچنین زوج‌های خانه اولی می‌توانند با خرید اوراق، ٥٠ میلیون تومان وام خرید مسکن و ١٠ میلیون تومان نیز وام جعاله دریافت کنند که سرجمع آن، برای این گروه خاص از متقاضیان، ٦٠ میلیون تومان خواهد بود. به‌این‌ترتیب برای دریافت ٤٥ میلیون تومان تسهیلات مسکن، باید بسته ٩٠ تایی اوراق را خریداری کرد. نرخ سود تسهیلات اوراق مسکن، ١٦ درصد و دوره بازپرداخت آن نیز 10 ساله است.