هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   219   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مسکـــن و ساختمان درگـــزارش مجری و ناظــر

کد مطلب : 2728
گروه گزارش: درحالی‌که همین چند ماه پیش کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد دولت یازدهم در تأمین مسکن دهک‌های پایین و میزان عمل به تعهدات پذیرفته‌شده در زمان اخذ رأی اعتماد توسط وزیر راه و شهرسازی گزارش مفصلی منتشر و مراتب عدم رضایت خود را اعلام کرد و از سوی دیگر، طی چند ماه اخیر نیز عباس آخوندی چندین بار جهت پاسخ به نمایندگان معترض به عملکرد وی به کمیسیون عمران و کمیسیون تلفیق مجلس رفته و بحث استیضاح وی بعد از سه بار درخواست نمایندگان، رفته‌رفته جدی‌تر می‌شود، وزارت راه و شهرسازی به مناسبت هفته دولت با انتشار جزئيات اقدامات دو ساله دولت در بخش مسكن، مهم‌ترين مشكلات و موانع اجراي سياست‌ها و برنامه‌هاي اتخاذشده را اعلام كرد.
مسکن به‌مثابه وزنه‌ای بر پای اقتصاد
درست چهار ماه پیش، ششم اردیبهشت‌ماه امسال گزارش کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد دولت یازدهم در تأمین مسکن دهک‌های پایین و میزان عمل به تعهدات پذیرفته‌شده در زمان اخذ رأی اعتماد توسط وزیر راه و شهرسازی که شامل سه بخش و یک نتیجه‌گیری بود در نشست علنی مجلس قرائت شد.
در بخش اول گزارش مذکور به بررسی عملکرد دولت یازدهم در تأمین مسکن دهک‌های کم‌درآمد جامعه پرداخته‌شده بود که شامل نحوه اجرای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، بافت فرسوده، مسکن اجتماعی، تحرک در جهت کنترل تقاضای سرمایه‌ای مسکن، مسکن روستایی و مسکن مهر بود. کمیسیون عمران مجلس نقاط ضعف اساسی در تکمیل طرح مسکن مهر را در سه محور دسته‌بندی کرده بود: عدم اشراف بر روند اجرا و اظهارات متناقض مسئولان در خصوص مسکن مهر، عدم پیگیری مناسب وزیر از مسکن مهر و عدم تزریق مناسب اعتبارات به طرح مسکن مهر.
ارزیابی برنامه دولت یازدهم در تأمین مسکن دهک‌های کم‌درآمد جامعه بخش دوم گزارش کمیسیون عمران بود. در این بخش بر برنامه‌های پیشنهادی دولت سه نقد واردشده بود: عدم تناسب نیاز با برنامه، تأکید بر کوچک‌سازی و تأکید بر مسکن اجاره‌ای.
در جمع‌بندی گزارش مجلس از عملکرد وزارت راه و شهرسازی از عبارت‌هایی نظیر «تعلل وزارت راه‌ و شهرسازی در تعیین برنامه‌های خود برای حوزه مسکن، اصرار بر سیاست‌های تورم‌زا و مخالف با اصول اقتصادی، بلاتکلیفی بخش زمین و مسکن، کاهش سرعت پیشرفت پروژه‌های مسکن مهر، در دست اجرا نبودن هیچ برنامه‌ای برای تأمین مسکن دهک‌های کم‌درآمد، کم‌کاری در بخش مسکن، رکود بی‌سابقه در بخش مسکن، ایجاد شکاف جدی‌ میان عرضه و تقاضا، فشار مضاعف بر اقشار مستضعف جامعه، به محاق رفتن صنایع مرتبط، بخش مسکن به‌مثابه وزنه‌ای بر پای اقتصاد کشور» استفاده‌شده و در نهایت پیشنهادشده بود تا با دعوت از رئیس‌جمهور به مجلس، برنامه دولت‌ برای تأمین مسکن موردنیاز جامعه صریح و مشخص در صحن علنی مجلس‌ شورای‌ اسلامی ‌ارائه گردد.
تسلسل استیضاح و پادرمیانی
تابه‌حال چندبار وزیر راه و شهرسازی بر سر موضوعات مختلف به مجلس فراخوانده شده است. درخواست استیضاح اول را بيش از 10 نفر از نمايندگان امضا كردند اما پادرمياني هیئت‌رئیسه مجلس ازیک‌طرف و قول‌های وزير راه و شهرسازي از سوي ديگر سبب شد تا عباس آخوندي همچنان در سمتش باقي بماند. پس‌ازآن برهه، دو بار ديگر يعني در تير و مهرماه سال گذشته طرح استيضاح وزير راه و شهرسازي در مجلس مطرح شد و در خردادماه سال جاری نیز برای بار چهارم چنین درخواستی از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس امضا شد. جالب است که موضوعات مختلفي در چهار بار گذشته موجب شده تا نمايندگان خواستار استيضاح یا پاسخگویی عباس آخوندي در مجلس شوراي اسلامي شوند، از تکمیل نشدن پروژه راه‌آهن مشهد، شیروان، بجنورد، گنبد و گرگان گرفته تا به اتمام نرسيدن جاده‌های روستایی استان گلستان، مشكلات مسكن مهر، افزايش قيمت مسكن مهر در شهرهاي پرديس و پرند تهران، توقف برنامه قطارهای شهری بین کلان‌شهرها و شهرهای جدید اطراف پايتخت، تكميل نشدن مسكن مهر با وجود قرار گرفتن اقساط اين پروژه در اختيار بانك مسكن و عدم واگذاري آن به مردم، توقف راه‌آهن شمال به مشهد و غرب كشور، تکمیل‌نشده آزادراه قزوین - رشت، عقد قرارداد با يك شركت واگن سازي قطار سوئيسي و...
نگاه وزارت راه و شهرسازی به خود
هیچ‌کدام از موارد فوق؛ یعنی گزارش منفی کمیسیون عمران مجلس از عملکرد وزارت راه و شهرسازی، چهار بار امضای درخواست استیضاح و نیز حضور مکرر عباس آخوندی در مجلس برای پاسخگویی به سؤالات نمایندگان و اعضای کمیسیون عمران مجلس؛ مانع از این نشد تا وزارت راه و شهرسازی از یاد ببرد که باید در هفته دولت طی گزارشی مبسوط، بیلان کاری خود طی دو سال گذشته را ارائه کرده و مهم‌ترین موانع و مشکلات اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های خود را بیان نماید.
بر اساس گزارش مفصل وزارت راه و شهرسازي اقدامات آن وزارتخانه در حوزه مسكن طی دو سال گذشته شامل برنامه‌های متعددی بوده است: برنامه مسكن مهر، برنامه نوسازي و بهسازي بافت‌هاي فرسوده شهري، برنامه ساماندهي سكونتگاه‌هاي غيررسمي، برنامه نوسازي و بهسازي مسكن روستايي، بازنگري طرح جامع مسكن، تدوين برنامه ششم توسعه كشور، مسكن اجتماعي، اصلاح نظام مالياتي و يارانه‌هاي بخش مسكن، توسعه نظام تأمين مالي، افزايش سقف تسهيلات خريد مسكن، راه‌اندازي شركت تأمين سرمايه مسكن، برنامه توسعه سامانه اطلاعات بازار املاك ايران، تدوين بسته خروج از ركود بخش مسكن، آموزش و ترويج مقررات ملّي ساختمان، فعاليت‌هاي صنعتي سازي و فناوري‌هاي نوين ساختمان، كنترل و نظارت عاليه بر مقررات ملّي ساختمان، توسعه و ارتقای نظام‌مهندسی.
بخش انتهایی گزارش وزارت راه و شهرسازی به نتیجه‌گیری اختصاص دارد:
•با توجه به شرح وظايف تخصصي دفتر مقررات ملّي ساختمان، مهم‌ترين مشكل و موانع اجراي سياست‌ها و برنامه‌هاي اتخاذشده در بخش‌هاي ذکرشده، عدم تأمين اعتبار و بودجه جهت انجام تكليف قانوني ماده ۳۵ قانون نظام‌مهندسی و كنترل ساختمان يعني نظارت عاليه بر ساخت‌وسازها است.
•عدم همكاري‌ شهرداري‌ها در اجراي رعايت مقررات ملّي ساختمان و پرداختن شهرداري به دريافت جريمه در تخلفات ساختماني در كميسيون ماده صد كه باعث كاهش كيفيت ساخت‌وسازها و رعايت مقررات ملّي ساختمان شده است.
•افزايش حجم دانشجويان رشته‌هاي ۷ گانه موضوع قانون نظام‌مهندسی و كنترل ساختمان و لزوم برگزاري آزمون ورود به حرفه و عدم داشتن توانايي علمي و فني لازم در قبول شدن در آزمون مشكلات بسياري را ايجاد كرده است.
•متفاوت بودن سطح علمي دانشگاه‌ها در قبولي داوطلبان آزمون ورود به حرفه در رشته‌هاي مختلف كاملاً مشخص و واضح است. مي‌بايستي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري براي افزايش سطح علمي جامعه مهندسي كشور در دانشگاه‌هاي دولتي و غيردولتي در شهرهاي مختلف راهكار اساسي ارائه كند.
ازجمله نقاط ضعف موجود در مسير توسعه مسكن می‌توان به موارد زير اشاره داشت:
الف) تنگناهاي موجود در تأمين مالي مسكن كه عمدتاً ناشي از سه علت زير است:
بانك محور بودن سيستم تأمين مالي مسكن
عدم‌کفایت منابع بانكي قابل اعطاء از محل سپرده‌های بانكي بخش خصوصي، به‌ویژه در شرايطي كه به‌واسطه الزامات قانوني در برنامه‌ریزی توليد مسكن در قالب برنامه‌های حمايتي دولت، نياز به منابع مالي افزايش قابل‌ملاحظه‌ای يافته است و سپرده‌های بانكي به دليل عدم توازن سودآوري در بازار دارایی‌های جايگزين، كاهش چشمگيري يافته است.
عدم استفاده از ظرفيت بازار سرمايه در جذب منابع خرد موجود در اقتصاد و هدايت آنها به بخش مسكن .
ب)ارتباط گسترده پسين و پيشين با متغيرهاي اقتصادي و تأثيرپذيري قابل‌ملاحظه متغيرهاي بخش مسكن از تحولات اقتصادي و سياسي كشور: به‌طور مشخص می‌توان به آثار نامطلوب هدفمندسازي يارانه و شدت تحریم‌های اقتصادي (تحولات بازار ارز،بورس و ...) در سال‌های اخير، بر متغيرهاي بخش مسكن اشاره داشت كه منجر به افزايش قيمت توليد واحدهاي مسكوني و برقراري فضاي ركودي تورمي بر بازار مسكن شده است.
ج) جاذبه بخش مسكن در جذب نقدینگی‌های جاري ناشي از افزايش درآمدهاي نفتي و متعاقباً ايجاد بيماري هلندي.
 د) محدوديت عرضه زمين به‌عنوان مهم‌ترین نهاده توليد بخش مسكن: وزن نهاده زمين در توليد به‌عنوان عامل غیرقابل جايگزين و غيرقابل تجارت كه هر نوع فعاليت اقتصادي و اجتماعي در نهايت بر روي آن استقرار مي‌يابد، غیرقابل‌انکار بوده و به‌عنوان يك محدوديت جدي در توسعه بخش مسكن شناسايي مي‌شود.
هـ) عدم وجود قوانين يكپارچه ناظر بر سیاست‌های زمين شهري، عدم هماهنگي سازمان‌ها و ترجمان‌های ذی‌ربط در مسير پيشبرد اهداف بخش مسكن، عدم تخصيص اعتبارات موردنیاز و درنتیجه عدم امكان اجراي صحيح و به‌موقع برنامه‌ها.
و) فقدان انبوه‌سازي در مقياس بزرگ و پايدار، عدم استفاده از فن‌آوری‌های جديد در سطحي گسترده، عدم استقبال و وجود انگیزه‌بخش خصوصي براي ساخت و عرضه واحد مسكوني اجاره‌ای،عدم انطباق الگوي ساخت واحدهاي مسكوني جديد با توان خريد متقاضيان مسكن به‌ویژه اقشار کم‌درآمد.