هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

طرح اجرایی در معماری داخلی

کد مطلب : 2390
 معماری داخلی در واقع فرایندی است که در آن قسمت داخلی ساختمان‌ها با توجه به همه جنبه‌های انسانی و استفاده از فضاها، طراحی می‌شود و درواقع طراحی داخلی ساختمان با توجه به قید شرط‌های معماری است.
در معماری داخلی هر فضای داخلی اعم از محل کار، تفریح یا سکونت، قابلیت زیبا شدن را دارد؛ تنها باید چگونه از اصول و عوامل سازمان‌بندی صحیح به‌علاوه کمی ذوق و سلیقه استفاده کرد تا شرایط مناسب و دلخواه پدید آید. شروع کار در فضاسازی و تزئین باید عاری از جنبه‌های ذهنی و خیال‌پردازی غیرواقعی باشد. برخورد اول با مسئله لازم است با در نظر گرفتن عینیات و امکانات صورت پذیرد. ساختن خانه‌ای در رؤیا آسان اما در عمل سخت و دشوار است!
هدف از این مقدمه نفی اهمیت و نقش تخیل نیست بلکه منظور ارائه طریقتی است که تخیل نیز مانند سایر عوامل، تحت نظمی منطقی درآید و شکل عنصری سازنده به خود گیرد. به خاطر عوامل متعددی که در شکل‌گیری یک طرح موقت دخالت دارند اجرای کار نیازمند برنامه‌ای دقیق و منظم است. پیشرفت قدم‌به‌قدم و حساب‌شده از اتلاف دقت و هزینه می‌کاهد و درنتیجه حاصل کار را پرثمر می‌سازد، لذا در طراحی داخلی چند عامل لازم است موردتوجه قرار گیرد.
 آسایش بیش از زیبایی در دکوراسیون واجد اهمیت است
در دکوراسیون و معماری داخلی عملکرد از اولین عناصر شروع کار است. اولین عنصری که باید در شروع کار معماری داخلی مدنظر قرار گیرد عملکرد و نحوه استفاده از فضای داخلی است. یک چهاردیواری می‌تواند به‌عنوان اتاق‌خواب، نشیمن، اتاق بچه، آشپزخانه، سالن ورزش، فروشگاه یا اداره برای فعالیت مشخص مورداستفاده قرار بگیرد. ضروری است فضا با استفاده از عواملی چون نورپردازی و چیدن مبلمان تقسیم گردد تا عملکرد هر یک دقیقاً مشخص گردد.
افراد از مهم‌ترین اصول در معماری داخلی ساختمان به شمار می‌آید
نیازهای یک خانواده پرجمعیت با احتیاجات یک فرد مجرد یکسان نیست. وجود اطفال خردسال نوع خاصی تزئین را دیکته می کندو  خصوصیات روانی افراد خانواده و زمانی را که باهم یا جدا از هم در منزل صرف می‌کنند نیز از عواملی مهم در آرایش خانه به شمار می‌رود لذا منظور داشتن سلیقه کلیه اعضای خانواده ضروری است.
نقش عمده دکوراسیون و معماری داخلی آسایش و ایجاد محیطی مناسب است
در نظر گرفتن آسایش ساکنان خانه بیش از زیبایی در معماری و دکوراسیون داخلی واجد اهمیت است. اتاق زیبا اما غیرقابل استفاده تدریجاً به جایگاه ارواح بدل می‌گردد.محل کار، زندگی یا استراحت چنانچه شرایط نامناسب و ناراحت باشد، دارای فضای سنگین و کسالت‌بار شده و افراد را از خود گریزان خواهد نمود و نقش عمده معماری و تزئین داخلی در حقیقت ایجاد محیطی مناسب برای زیستن و فعالیت‌های انسانی است.
نور طبیعی و تأثیر آن در دکوراسیون و معماری داخلی
علاوه برکشیدن نقشه مناطقی که از آنجا نور طبیعی به داخل تابیده می‌شود و نواحی تاریک، همچنین تعداد چراغ‌های سقفی و آباژور با تعیین محل دقیق آنها ، روشنایی عمومی و نقاطی که احتیاج به نور بیشتری برای مطالعه یا کار دارند واجد اهمیت خاصی است.
اصول معماری داخلي در سطوح مختلف
سطوح اصلی اتاق شامل سقف و کف و دیوارها است؛ پرده‌ها، روکش مبل و صندلی، سطح درها و پنجره‌ها نیز سطوح کوچک‌تر را تشکیل می‌دهند. رنگ، نقش، بافت در بزرگ یا کوچک جلوه دادن اتاق مؤثر است و نقوش درهم و رنگ‌های تند بر سطوح مذکور قدرت جلب‌توجه بیشتری داشته و فضا را شلوغ و کوچک خواهند کرد.
اصول نور و روشنایی غیرمستقیم در معماری و دکوراسیون داخلی
نحوه عمل این نوع روشنایی به‌صورت توکار است. در این روش همه نورها به‌طرف سقف هدایت می‌شود و سایر سطوح در اتاق به‌وسیله انعکاس متقابل روشن می‌شود. نتیجه این امر، خسته‌کننده است زیرا توزیع روشنی بیش‌ازحد یکنواخت است. همچنین این نوع روشنایی کارایی خوبی ندارد و فقط در موارد خاص باید از آن استفاده کرد.
محل قرارگیری چراغ‌ها در معماری داخلی ساختمان
ترتیب قرارگیری چراغ‌ها به‌منظور توزیع روشنی دلخواه لازم است به‌گونه‌ای باشد که نورکافی به قسمت‌های بالایی دیوارها و سقف برسد.
این امر عموماً نیاز به یک طرح قرارگیری چراغ‌ها در فواصل یکنواخت دارد تا بدین ترتیب شدت روشنایی موردنیاز در صفحه مربوط به ناحیه تأمین روشنایی حاصل شود.