هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   161   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانه خود را برای فروش آماده کنیم


گروه معماری ودکوراسیون: شاید به نظر شما فروختن خانه کار ساده‌ای است. شاید فکر می‌کنید کافی است چند آگهی برای فروش در روزنامه بزنید و یا به بنگاه مشاور املاک بسپارید و با خریداران صحبت کنید، اما گاهی فروختن یک خانه به این راحتی‌ها هم نیست. باید شما هم به اندازه کافی زرنگ و کار بلد باشید تا بتوانید مشتری مناسبی برای خانه خود پیدا کنید. می‌توانید خانه خود را به گونه‌ای بچینید که با اولین نگاه، نظر هر خریداری جلب شود. بهتر است توصیه‌های زیر را به کار بگیرید تا مشتری‌های بیشتری داشته باشید:

1- فضای خانه را مرتب کنید

تابلوهای شلوغ و در هم خانه را مرتب کنید. کلکسیون ها ، وسایل اضافی موجود در کتابخانه، میز و ویترین را جمع‌آوری کنید. در حقیقت، شما باید خود خانه را به خریدار نشان دهید نه وسایل آن را.

 

2- اجازه دهید نور وارد خانه شما شود

 

 

پرده‌ها را کنار بکشید و اجازه دهید نور، فضای تاریک‌خانه را روشن کند. نور باعث به وجود آمدن محیط مثبت و شاد خواهد شد. هنگامی که می‌خواهید خانه را به خریدار نشان دهید، تمام چراغ‌های خانه و اتاق‌ها را روشن بگذارید و تا هنگامی که به خواب می‌روید، چراغ اتاق‌هایی را که به سمت خیابان و در دید مردم هستند را روشن بگذارید. اگر خریدار موقعی به دیدن خانه شما می‌آید که هوا تاریک است، بهترین چیز برای استقبال از او، روشن گذاشتن چراغ در ورودی است.

 

3- برای رنگ‌آمیزی دیوارها، از رنگ‌های خنثی استفاده کنید

 

 

رنگ‌های خنثی، معمولاً باعث بزرگ‌تر به نظر آمدن محیط خانه می‌شود. شما دقیقاً سلیقه خریدار را نمی‌دانید، بنابراین باید از رنگی استفاده کنید که مورد پسند همه باشد.

 

4- روشی تازه از زندگی ابداع کنید

 

 

اگر احساس می‌کنید خریدار از قسمت خاصی از خانه شما خوشش آمده، می‌توانید او را بیشتر در آن نقطه نگه‌دارید. برای مثال، اگر از اتاق پذیرایی شما بیشتر خوشش آمده، می‌توانید ضیافت شام یا نهاری را در آنجا ترتیب دهید. اگر در قسمت خاصی از خانه، از امکانات جدید استفاده می‌کنید، حتماً آنجا را به خریدار نشان دهید. معمولاً خریداران به دنبال نوآوری و تنوع هستند. بنابراین شما باید به آنها در شناخت این نوآوری ها کمک کنید.

 

5- آهنگ ملایمی پخش کنید

 

 

هنگامی که می‌خواهید خانه خود را به خریدار نشان دهید، بهتر است موزیک ملایمی پخش کنید. این روش معمولاً روش خرید موزیک هم نامیده می‌شود. موزیک ملایمی را انتخاب کرده و صدای آن را به گونه‌ای تنظیم کنید که قابل‌فهم باشد. دلیل اصلی این کار این است که از انعکاس صداهای کفش روی پارکت ها و کف اتاق‌های خالی جلوگیری شود. می‌توانید از آهنگ‌های بدون کلام مانند آنچه در آسانسورها و سوپر مارکت ها پخش می‌شود، استفاده کنید.

 

6- بوهای اضافه را خنثی کنید

 

 

برخلاف تصور عموم، معمولاً مکان‌هایی که بو ندارند، دارای طرفداران بیشتری هستند. شاید بوی نان تست‌شده و یا شیرینی‌ها برای شما دل انگیز باشد، اما مطمئناً این بو برای خریداران مطبوع نخواهد بود. پنجره را باز کنید و اجازه دهید هوای تازه در محیط خانه شما جریان پیدا کند. برای از بین بردن بوی بد سطل آشغال، می‌توانید مقداری جوش‌شیرین در سطل بریزید. از جوش‌شیرین برای برطرف کردن بوی بد یخچال نیز می‌توانید استفاده کنید. اگر خانه بوداری داشته باشید، هرگز نمی‌توانید آن را بفروشید.

 

7- تمیز کنید، تمیز کنید و تمیز کنید

 

 

اگر قصد فروختن خانه خود را دارید، با قفسه‌های پر از مواد غذایی و خرت و پرت و یخچال نامرتب و به هم ریخته، هیچ‌وقت موفق نخواهید بود. معمولاً خریداران تمام قسمت های خانه را بررسی می‌کنند. این کار نشان می دهد که شما باید تمام خانه را مرتب و تمیز نگه‌دارید. بهتر است مواد غذایی و خرت و پرت اضافه خود را در انباری قرار دهید و یا آنها را مرتب در قفسه ها و کابینت‌ها بچینید. تمام سطوح و مکان‌هایی که دیده می شوند را به دقت بشویید.

 

8- تمام اتاق‌های خانه را برای نشان دادن به مشتری آماده کنید

 

 

معمولاً اتاق پذیرایی مکانی است که همیشه تمیز است و برای ورود مهمان آماده، اما این قضیه برای اتاق کودکان و نوجوانان فرق دارد. برای مرتب کردن اتاق‌خواب کودکان و نوجوانان، بهتر است از کشوهایی استفاده کنید که زیر تخت قرار می‌گیرند. به فرزندان خود آموزش دهید که اسباب‌بازی‌ها و وسایل خود را در پایان روز در آنجا قرار دهند. هفته‌ای یک‌بار هم کودکان خود را مجبور کنید قبل از دیدن تلویزیون و یا انجام کارهای مورد دلخواه خود، قفسه‌های وسایل خود را آماده کنند. با این روش می‌توانید کنترل فرزندان خود را در دست بگیرید و نظافت و مرتب بودن را به آنها آموزش دهید.

 

9- بیرون از خانه را هم فراموش نکنید

 

 

تمام اسباب و وسایل خانه باید طبقه‌بندی و کنترل شوند. پلاک خانه شما باید بزرگ، قابل خواندن و تمیز باشد. دورنمای خانه باید زیبا به نظر بیاید و به خریدار حس خوبی القا کند. گاراژ و آلونک های حیاط هم باید در وضعیت خوب و تمیز باشند.