هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

10راه ساده برای رنگین کردن فضای خانه

کد مطلب : 2382
 رنگین کردن فضای خانه همیشه به معنی رنگ کردن دیوارها یا کل لوازم خانه نیست. این راه‌ها نه‌تنها هزینه زیادی به همراه دارند بلکه شما باید زمان زیادی را نیز صرف آنها کنید. اما اگر به دنبال راه‌های ساده‌تری برای شاداب کردن فضای خانه‌تان هستید، روش‌هایی را که در اینجا برایتان آورده‌ایم، به‌کارگیرید.
1- نورپردازی
اگر فضای خانه‌تان بی‌روح و بی‌رنگ است، کمی شجاعت به خرج دهید و از نورهای رنگی استفاده کنید. چراغ‌های رنگی برای خانه‌هایی که رنگ‌هایی خنثی دارند، بسیار مناسب است. یادتان باشد که می‌توانید از چراغ‌های رومیزی یا آباژورهای رنگی نیز استفاده کنید.
2- پرده
عوض کردن پرده‌ها هم می‌تواند پرهزینه و هم کم‌هزینه باشد. اگر می‌خواهید به فضای بی‌روح خانه‌تان کمی شادابی و نشاط دهید، با توجه به بودجه خود پارچه‌ای رنگی و طرح دار که با دکوراسیون خانه شما سازگاری دارد، تهیه کنید و آن را از پنجره‌های خانه خود بیاویزید.
3-قاب‌های رنگی
استفاده از قاب‌های رنگی به خانه شما جذابیتی خاص می‌بخشد. برای تابلوها و آینه‌های آویخته از دیوار خانه‌تان قابی با رنگ موردعلاقه خود تهیه کنید. به‌طور عموم قاب‌های رنگ چوب طرفداران بیشتری دارد اما انتخاب‌های زیادی پیش روی شما است بنابراین مجبور نیستید به طرح‌های یونان باستان بله بگویید.
4-برچسب‌های دیواری
شما می‌توانید برچسب‌هایی با طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون برای دیوار خانه‌تان به‌کارگیرید. این طرح‌ها روی دیوارهایی به رنگ خنثی، فضای خانه شما را از حالت کسل و بی‌روح در می‌آورد.
5- اثر هنری
لزومی ندارد یک اثر هنری خوب و زیبا حتماً گران باشد، اگر بودجه کافی برای خرید یک اثر هنری گران را ندارید، به دنبال آثار هنری ارزان‌قیمت تر از هنرمندان جدیدتر باشید تا به خانه‌تان رنگ دهد.
6- ظروف شیشه‌ای
اگر ظروف شیشه‌ای رنگی دارید، آنها را از کابینت خارج کرده و در معرض دید مانند میز غذاخوری یا آشپزخانه قرار دهید. حتی می‌توانید خودتان برای رنگ کردن ظروف دست به کار شوید.
7- مبلمان
برای رنگین کردن خانه‌تان لازم نیست تمام مبل‌هایتان را عوض کنید، کافی است یک یا دو عدد مبل تک‌نفره رنگی بخرید و ببینید که چقدر بر شاد کردن و تغییر فضای خانه‌تان مؤثر خواهد بود. اگر هم به دنبال راهی کم‌هزینه‌تر هستید، می‌توانید روکش مبل‌هایتان را هر زمان که دوست داشتید عوض کنید.
8- بالشتک
اگر خرید مبلمان یا دیگر ایده‌های بالا جزو گزینه‌های انتخابی شما نیست، می‌توانیم بالشتک‌های رنگی را برای اتاق پذیرایی به شما پیشنهاد کنیم. این بالشتک‌ها نه‌تنها ارزان هستند بلکه به‌راحتی می‌توانید هر زمان که از آنها خسته شدید، با لوازم دیگر جایگزین کنید. به‌علاوه طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی دارند که می‌توانید با توجه به علاقه و دکوراسیون خانه خود از آنها استفاده کنید.
البته این را هم گوشزد کنیم که در این راه نباید زیاده‌روی کرد زیرا ممکن است خانه شما را شلوغ و نامرتب نشان دهد. یک رنگ اصلی را انتخاب کنید و چند رنگ فرعی دیگر به آن بیفزایید.
9- قالیچه
اگر از یکنواختی رنگ کف‌پوش خانه‌تان خسته شده‌اید، لازم نیست فرش دیگری بخرید. قالیچه‌های متنوع زیادی در بازار موجود است که می‌توانید متناسب با سلیقه و فضای خانه خود، بهترین را انتخاب کنید. جدا از هماهنگی طرح و رنگ آن، باید به‌اندازه قالیچه‌ای که انتخاب می‌کنید نیز بیندیشید زیرا ممکن است با انتخابی اشتباه، خانه شما را کوچک یا بیش‌ازحد بزرگ و خالی نشان دهد.
10- گل و گیاه
گیاهان خانگی نه‌تنها رنگ را به فضای خانه شما می‌آورند بلکه موجب تراوت و شادابی هوای خانه‌تان نیز می‌شوند. به‌علاوه باغبانی خود یک نوع ورزش است که استرس را از بین برده و موجب سلامت ذهن و بدن می‌شود. از طرف دیگر احتیاجی به تجربه و تخصص خاصی ندارد، حتی لازم نیست زمان زیادی را صرف آن کنید، کافی است به دنبال گیاهانی باشید که به کمترین مراقبت احتیاج دارند.
با تمام این اوصاف اگر همچنان به این کار علاقه‌ای ندارید، ازگل‌های مصنوعی برای رنگ دادن به فضای خانه‌تان بهره بگیرید.