هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بهترین روش چیدمان مبلمان در دکوراسیون منزل

کد مطلب : 2391
    مانند یک صفحه سفید یا بوم ، یک خانه خالی هم می‌تواند یک فرصت یا چالش برایتان باشد. مثلاً اینکه چگونه آن را پر کنید یا از کجا شروع کنید ؟.
در این مطلب قوانین مهمی که باید در چیدمان مبلمانتان رعایت کنید را به‌صورت چکیده‌ای تحت عنوان ۱۰ نکته بیان خواهیم کرد.این مقاله شما را یک‌شبه تبدیل به یک طراح داخلی نمی‌کند اما شما را در مسیر درستی قرار می‌دهد تا با کمترین استرس به نتایج حرفه‌ای خوبی در دکوراسیون داخلی منزل تان  برسید.
طراحی نهایی چیدمان مبلمان روی کاغذ
قبل از اینکه اقدام به کاری کنید بهتر است اول طرحتان را روی کاغذ اجرا کنید . ابعاد اتاق‌ها را مشخص کنید ، محل قرارگیری در و پنجره‌ها ، سیستم‌های گرمایش و سرمایش و سیستم‌های الکتریکی ، سپس محل قرارگیری وسایل و مبلمان را روی نقشه‌تان مشخص کنید . خواهید دید که به نتایج بسیار مفیدی دست خواهید یافت .
نقطه کانونی در دکوراسیون منزل
نقطه کانونی اتاق را مشخص کنید و مبلمانتان را بر اساس آن بچینید . نقطه کانونی‌تان می‌تواند شومینه ، تلویزیون یا حتی یک‌چشم انداز بیرون از خانه باشد. به‌عنوان‌مثال اگر قصد تماشای تلویزیون در اتاقتان را دارید دقت کنید که فاصله بین مبلمان و تلویزیون باید سه برابر سایز صفحه‌نمایش باشد ، یعنی اگر صفحه‌نمایش ۴۰ اینچی دارید باید فاصله آن تا مبلمانتان ۳ متر باشد. در مطالب قبلی در مورد اینکه تلویزیون LCD را کجای خانه بگذاریم با شما صحبت کردیم و انواع میزهای تلویزیون مدرن و شیک در دکوراسیون نشیمن را به شما نشان دادیم.
 اولویت‌بندی در چیدمان وسایل منزل
همیشه اول بزرگ‌ترین تکه مبلمان را در جای موردنظر قرار دهید. مثل کاناپه پذیرایی یا تخت در اتاق‌خواب . غالباً جایگاه این قطعات روبه روی نقطه کانونی است . برای تسهیل گفتگو بین افراد ، صندلی‌های رو به روی‌هم نباید بیشتر از ۲.۵ متر با یکدیگر فاصله داشته باشند. اگر اتاقتان خیلی کوچک است از قرار دادن همه اجزای مبلمان تان جلوی دیوارها خودداری کنید و می‌توانید مطلب چیدمان مبلمان در اتاق‌های نشیمن کوچک را بخوانید.
 به نحوه استفاده مبلمان در فضای منزل توجه کنید
به این نکته توجه کنید که از فضای این اتاق برای چه‌کارهایی می‌خواهید استفاده کنید و اکثر مردم چگونه از چنین فضایی چه استفاده‌ای خواهند کرد. با این کار نوع و تعداد مبلمان و دیگر وسایل موردنیاز مشخص خواهد شد.
تقارن در چیدمان مبلمان
برای اتاق‌های رسمی همواره تقارن جوابگو است . چیدمان نامتقارن به فضا حس و حال غیررسمی بودن می‌دهد.
شلوغی و تجمع در چیدمان مبلمان در دکوراسیون منزل
سعی کنید مسیرهای ورودی را خیلی شلوغ نکنید . از قرار دادن مبلمان های بزرگ و دست و پاگیر در ورودی‌ها خودداری کنید.حداقل و حداکثر فاصله از ورودی‌ها باید حدود ۶۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر باشد.
سعی کنید تجمع وسایل در اطراف اتاق باشد نه وسط آن زیرا تجمع وسایل در وسط اتاق باعث تبدیل آن فضا به دو نشیمن کوچک می‌شود درحالی‌که اگر وسایل را دورتا دور بچینید یک فضای نشیمن بزرگ خواهید داشت. برای چشم‌نواز کردن فضا از مبلمان با سایزهای مختلف استفاده کنید. تعادل را با قرار دادن دو قطعه بزرگ روبروی هم برقرار کنید و از قرار دادن دو شیء بزرگ یا بلند در کنار یکدیگر خودداری کنید.
کنتراست در دکوراسیون منزل
از ترکیب خطوط راست و منحنی برای ایجاد تضاد استفاده کنید . مثلاً اگر مبلمانتان به‌صورت خطی ( L ) و مدرن است از یک میزگرد برای ایجاد تضاد استفاده کنید . اگر مبلمانتان گرد و منحنی است از یک میز زاویه‌دار استفاده کنید.
سهولت استفاده در چیدمان مبلمان
همواره میز جلو مبلی را طوری قرار دهید که از همه مبل‌ها قابل‌دسترسی باشد . اگر از چند میز استفاده می‌کنید بهتر است که اندازه‌های مشابه داشته باشند و کنار مبلمانی که برای مطالعه در نظر گرفته‌اید حتماً یک چراغ قرار دهید.حدود ۳۵ تا ۴۰  سانتی‌متر بین میز قهوه‌خوری و مبلتان برای ریلکس نشستن و دراز کردن پاها فاصله در نظر بگیرید .
فضای حرکت در میان مبل‌ها
برای اتاق غذاخوری مطمئن شوید که بین هر لبه میز و دیوار حدود ۱۲۰ سانتی‌متر فاصله وجود داشته باشد در صورت محدودیت فضا حداقل ۹۰ سانتی‌متر فاصله نیاز است به‌طوری‌که بتوان به‌راحتی دورتادور میز چرخید . در مورد اتاق‌خواب هم بین تخت و دیوار حداقل ۶۰ سانتی‌متر فاصله الزامی است و بین تخت تا در، در حالت باز نیز ۹۰ سانتی‌متر .