هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خلخال؛ منطقه ای با ۳ اقلیم

کد مطلب : 2381
شهرستان خلخال واقع در جنوب شرق استان اردبیل دارای سه اقلیم مدیترانه‌ای خشک و گرم، مدیترانه‌ای گرم و مدیترانه‌ای معتدل است. به علت کوهستانی بودن منطقه ، میزان بارندگی آن از سالی به سال دیگر متفاوت است. خلخال دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل و بسیار مفرح است.اکنون به معرفی  چند جاذبه گردشگری خلخال  می‌پردازیم
آبشار نره گر
این آبشار در روستای اسبو از توابع بخش شاهرود شهرستان خلخال قرار دارد. بیشتر مردم این روستا به باغداری مشغولند و درختان باغ‌های آنها اغلب گردو است. برای رسیدن به این آبشار، پس از گذر از داخل روستا باید مسیر صعب‌العبور حدود ۲ کیلومتر را طی کرد.
روستای گردشگری کزج
روستای کزج جزو بخش خورش رستم خلخال است و در ساحل شرقی و در دامنه کوه مشرف به رودخانه قزل اوزن قرار دارد. این روستا جزو ۱۲ روستای هدف گردشگری استان اردبیل و ۱۰ روستای دارای بافت با ارزش معماری سنتی در کشور است.
روستای کزج در ارتفاع ۱۲۵۰ متری از سطح دریا و به فاصله ۱۲ کیلومتری از مرکز بخش خورش رستم ( هشجین ) و ۵۷ کیلومتری از مرکز شهرستان خلخال واقع است.
به علت نزدیکی این روستا به ماسوله و شباهت زیاد بافت این روستا با ماسوله و بر اساس نظریه کارشناسی متخصصین، اهالی روستای گردشگری ماسوله از سکنه این روستا هستند که درگذشته‌های دور به علت کوچرو بودن مردم این روستا و استفاده از منطقه ماسوله به‌عنوان ییلاق، بخشی از جمعیت روستای کزج در آن منطقه ساکن شده و روستای ماسوله را به روش روستای کزج به وجود آورده‌اند .
طرح احیای این روستا با همکاری سازمان میراث فرهنگی با هدف آماده‌سازی برای پذیرش گردشگران آغازشده و در اجرای آن با حفظ وضع موجود، تمام سطوح و جداره معابر روستا بدون تغییر و بازگشایی، سنگفرش می‌شود .
قلعه خشتی گیلوان
این قلعه در روستای گیلوان از توابع بخش شاهرود شهرستان خلخال در محوطه وسیعی که بدون پوشش گیاهی چشمگیری است، قرار دارد. این بنای زیبا دارای چندین برج است که به فواصل مختلف از همدیگر قرارگرفته‌اند که ارتفاع آنها براثر گذشت زمان و عوامل طبیعی کاهش‌یافته و بازوهای آن کاملاً از بین رفته است. دیوارهای قلعه نیز در برخی قسمت‌ها فروریخته و از بین رفته است ولی بقیه دیوارها سالم و پابرجا هستند. یکی از برج‌های قلعه در فاصله دورتر، در نقطه‌ای که احتمال حمله مهاجمان از طرف دره به قلعه می‌رفت، ساخته‌شده که تا حدودی بزرگ‌تر از سایر برج‌ها است .
در کنار قلعه قبرستان قدیمی نیز وجود دارد که مربوط به دوره اسلامی است. مصالحی که برای ساخت این قلعه به‌کاررفته، خشت و سنگ است و به دلیل نمای خشتی آن که کمتر در قلعه‌های آذربایجان به چشم می‌خورد به این اسم معروف شده است. روشن شدن قدمت دقیق و هویت سازندگان قلعه نیازمند بررسی‌های کارشناسانه بیشتر در محل است.
غار هفت خانه
غار یئدی دام ( هفت خانه) در جنوب غرب شهر خلخال و شمال روستای گرمخانه و در ارتفاع حدود ۱۶۰۰ متر از سطح دریا و زیر کوه واقع‌شده است .
این غار در ۲۰ کیلومتری شهر خلخال قرار دارد و دسترسی به آن به‌وسیله جاده آسفالته که از کیلومتر ۱۶ جاده خلخال ـ هشجین به‌طرف روستای گرمخانه منشعب می‌شود، امکان‌پذیر است.
غار یئدی دام از هفت تالار کوچک (دام) که به ترتیب پشت سر هم قرار دارند، تشکیل‌شده است. این غار دارای دو دهانه ورودی است که دهانه اصلی رو به شرق قرار دارد. چهار تالار (دام) از این دهانه به سهولت قابل‌دسترسی است. ارتفاع این تالارها به‌طور متوسط بیشتر از ۳ متراست. ارتباط با بقیه خانه‌ها از طریق راهرویی به طول ۴ متر و به عرض و ارتفاع ۷۰ و ۵۰ سانتیمتر که طرفین آن سنگ چینی شده ، امکان‌پذیر است.
محلات و اماکن مذهبی
محله‌های خلخال شامل قاضی لر، آشاقی کوچه، یوخاری کوچه، قلعه باشی، روشن محله، بازار، حمزه‌آباد، پوچ دیبی، خرابه حصار، ائیشنه کوچه و چول دره می‌شود و امامزاده سید دانیال(ع)، امامزاده روستای کالار و مقبره سید محمد آقا از اماکن مذهبی این شهرستان است.