هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تاریخچه ترمووود در ایران

کد مطلب : 2362
نما؛ مرز باریکی است که بنا را به‌عنوان عنصری مجرد به شهر پیوند می‌زند،جایی که خانه به شهر می‌رسد،نما ویترین معماری خانه است ،سطحی که قاعدتاً باید بتوان از روی آن درباره درون خانه، شمایی کلی در ذهن تصور کرد.دراین‌بین که نماهای کامپوزیت آلومینیومی چند صباحی است چهره شهر را به آشوب و بی‌نظمی کشانده است وارد شدن چوب به نماهای  ساختمان‌های ایران اتفاق بسیار خوشایندی است.زیرا چوب یک عنصر از طبیعت است  و علاوه بر اینکه به چرخه محیط طبیعی بازمی‌گردد حس زیبایی‌شناسی و آرامش را به شهر بازمی‌گرداند.به‌منظور آشنایی با ترمووود و خواص آن با آقای امین فخفوری ،مدیرعامل شرکت آیریس تابان آسیا،(نماینده انحصاری و رسمی ekosampo فنلاند )گفتگویی داشتیم.
در مورد تاریخچه ورود چوب نما به ایران برایمان بگویید؟
درواقع اولین محموله چوب نما(ترمووود)توسط من و شرکا آن زمان  در سال 1387  به‌صورت تجاری وارد ایران شد و تا قبل از آن به‌صورت گسترده و وسیع  روی این متریال فعالیت جدی صورت نگرفته بود،البته مهندسانی بودند که  به‌صورت خودجوش از چوب‌هایی در نماها و ساختمان‌های خود استفاده کرده بودند ولی از سال 87 با واردات چوب‌های مخصوص نما(ترمووود) و اجرای چندین پروژه و نشان دادن زیبایی‌های چوب در نما و ماندگاری خوب آن به‌صورت آهسته جای خود را در بین معماران وکارفرمایان و پیمانکاران باز کرد تا جایی که امروز تبدیل به یک صنعت شده است.
این پرسش برای بسیاری از خوانندگان و مصرف‌کنندگان پیش می‌آید که چوب عادی در مقابل عوامل محیطی باران،باد ،آفتاب و ... مقاوم به نظر نمی‌رسد،پس چگونه می‌تواند برای نمای ساختمان به مدت طولانی استفاده شود؟
پاسخ این پرسش در مراحل  تولید این محصول نهفته است. این فرایند بروش‌های متفاوتی در دنیا اجرا می‌شود که یکی از رایج‌ترین این روش‌ها به شرح زیر  است:
در فاز اول چوب درحالی‌که توسط بخار محافظت می‌شود،به‌سرعت تا حدود 100 تا 130 درجه سانتی‌گراد حرارت داده می‌شود.  در فاز دوم حرارت ،حدود185 تا 215 درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد.این درجه حرارت‌ها حدود 2 تا 3 ساعت به‌صورت ثابت باقی می‌ماند.در انتهای این مرحله رطوبت داخل چوب به صفر می‌رسد.
 درفازسوم  توسط اسپری آب، درجه حرارت پایین آورده می‌شود.سپس رطوبت چوب که به صفر درصد رسیده بود به 4 تا 6 درصد می‌رسد.
درواقع کلیه باکتری‌های مضر داخل چوب و همچنین موادی که باعث تغییر فرم چوب (از قبیل رطوبت ،صمغ،.......)می‌شود در این فرایند 36 ساعته بافت چوب را ترک کرده و یک چوب جدید با قابلیت‌های بالا به وجود می‌آورد.
چرا تصمیم گرفتید چوب نما را به ایران وارد کنید؟
استفاده از چوب‌های مخصوص نما برای استفاده در فضاهای بیرونی ما  را در این رابطه کنجکاو کرد و به همین خاطر تحقیق و بررسی را شروع کرده و در چندین نمایشگاه اروپایی شرکت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که استفاده از این محصول علاوه بر زیبایی‌های بصری و زیباتر شدن منظر شهری،کاربردهای عملی بسیاری نظیر عایق بودن،وزن کم،قابلیت بازسازی ارزان و آسان و برگشت‌پذیری به چرخه محیط‌زیست و... را دارد و تصمیم به واردات این محصول گرفتیم.
در ابتدا برخورد مهندسین،پیمانکاران و کارفرمایان با این متریال جدید(چوب‌های نما)چگونه بود؟
اگر واقعیت امر را بخواهم بگویم در ابتدای امر مهندسین،پیمانکاران و کارفرمایان به خاطر اینکه پیشینه ذهنی خوبی از چوب نداشتند استفاده از چوب در نما را کاری نشدنی می‌دانستند و معتقد بودند چوب عادی در مقابل عوامل محیطی نظیر باران،آفتاب،حشرات مقاوم به نظر نمی‌رسد ،لذا چگونه می‌تواند برای ساختمان به مدت طولانی استفاده شود؟ پاسخ این پرسش در عملیاتی بود که روی چوب انجام می‌شد تا این متریال را برای استفاده در نما آماده کند.کم‌کم باگذشت زمان و انجام پروژه‌های متعدد این اعتماد همگانی  ایجاد و استقبال از این متریال  بسیار زیاد و قابل‌توجه شد.
برخلاف استقبال گسترده مهندسین و کارفرمایان در استفاده از ترمووود برای نما ولی بعضاً افرادی هم هستند که از این محصول استفاده کرده ولی ناراضی‌اند. آیا تابه‌حال با چنین مواردی برخورد کرده‌اید؟ علت چیست؟
متأسفانه هم در نماهای سطح شهر این مشکل را دیده‌ام و هم بعضاً با مهندسان و کارفرمایانی که در ارتباط هستم این موضوع را مطرح می‌نمایند که  علیرغم علاقه شخصی‌شان به چوب ،به خاطر بی‌ثباتی و تجربه بد از استفاده از این محصول خودداری می‌کنند.
در جواب این سؤال و دوستانی که این موضوع را مطرح می‌نمایند باید بگویم که علاوه بر اینکه استفاده از چوب‌های ترمووود باکیفیت(مورد تأیید سندیکای جهانی ترمووود)و ضخامت مناسب برای نمای خارجی ساختمان  شرط لازم و ضروری می‌باشد ولی کافی نیست. زیرا رعایت نکات نصب ، ضامن ثبات و دوام چوب‌های ترمو می‌باشد که یکی از مهم‌ترین این نکات استفاده از چوب‌های عملیات شده(اشباع) با ابعاد و اندازه مناسب برای زیرسازی اولیه است. ما با استفاده از چوب‌های اشباع(عملیات شده)  اروپایی برای زیرسازی اولیه استفاده می‌کنیم که این مشکل را در نصب برطرف کرده‌ایم.همچنین فواصل استاندارد بین این چوب‌ها از دیگر شروط قابل‌توجه است . اما نکته بسیار مهم دیگر که نه‌تنها در مورد چوب بلکه در مورد هر محصول دیگری نیز صدق می‌کند اجرای آن توسط گروه‌های متخصص و باتجربه است زیرا بهترین محصول و متریال هم نیازمند یک نصب دقیق و باتجربه است.گروه‌های نصب ما همگی به‌صورت تخصصی و پیشرفته زیر نظر کارشناسان اروپایی تعلیم‌دیده‌اند و دارای دانش تخصصی نصب چوب می‌باشند.
در زمینه فعالیت‌هایی که دارید با چه موانع و مشکلاتی مواجه هستید؟
با توجه به گرایش روزافزون سازندگان ساختمان به استفاده از چوب در نمای ساختمان، متأسفانه عده‌ای از عدم آگاهی کافی بعضی مشتریان استفاده کرده و محصولات خود را از کمپانی‌هایی که عضو سندیکای بین‌المللی ترمووود نیستند و یا حتی در داخل کشور تولید می‌شوند را به‌عنوان ترمووود عرضه می‌کنند.حقیقت مطلب این است که هر کالایی مشخصات و کاربرد خود را دارد ولی باید هنگام ارائه به خریدار مشخصات ویژه همان کالا و نه کالای دیگر را به مشتری عرضه کرد.