هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   161   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اینگونه دکوراسیون بچینید


گروه معماری و دکوراسیون: معمولاً در انتخاب دکوراسیون خانه با دقت عمل نمی‌کنیم و بیشتر پیرو مد هستیم تا کاربرد اتاق مورد نظر. معماران می‌دانند که شکل و فرم هر اتاق تابع کاربرد آن است، ولی در بسیاری از موارد این نکته در دکوراسیون منزل نادیده گرفته می‌شود.مطالب زیر می تواند راهنمای شما در این زمینه باشد:

1 - اتاق خانوادگی

همه ما تجربه ورود مهمان‌های ناخوانده را داریم. ممکن است موقع ورود مهمان مشغول مطالعه، بافتن، خیاطی و ... باشیم و طبیعتاً دور و برمان شلوغ باشد. همیشه وسایلی مانند جعبه‌هایی که در داخل یک کمد یا قفسه قرار می‌گیرند، میزی که چندین کشو دارد و ... در دسترس داشته باشید تا وسایل را به سرعت داخل آنها بگذارید اما فراموش نکنید بعد از خروج مهمان‌ها دوباره این فضاها را خالی کنید.

 

2 - اتاق نشیمن

 

 

بسیاری از ما از اتاق نشیمن به عنوان اتاق پذیرایی هم استفاده می‌کنیم و به همین دلیل ظاهر این اتاق برای ما حائز اهمیت است. اجسام قدیمی مانند یک میز کوچک مرمر، قاب عکس‌های سنتی، و بسیاری از اجسام دیگر که به شما ارث رسیده اند، می‌توانند به شما کمک کنند تا اتاق تان را مثل یک موزه تزئین کنید. با این کار هم سلیقه شخصی خود را به اتاق تان اضافه می‌کنید و هم تاریخچه خانوادگی‌تان را نشان می‌دهید.

 

3 - اتاق غذاخوری

 

 

وقتی ظرف‌های غذا روی میز ناهارخوری نباشند، این میز در واقع فضایی خالی و بدون استفاده خواهد بود. برای پر کردن این فضا از نور یا رنگ استفاده کنید. اگر توان مالی‌تان اجازه می‌دهد، در بالای میز یک لوستر بزرگ آویزان کنید. یک مجسمه دیواری یا تابلوی بزرگ نیز می‌توانند گزینه‌های دیگری باشند. همین طور می‌توانید یک وسیله تزئینی بزرگ روی میز بگذارید. به هر حال هدف این است که میز ناهارخوری در مواقع غیر از صرف غذا، خالی و ساده به نظر نرسد.

 

4 - اتاق‌خواب

 

 

در هر سنی که باشیم، هنگام خواب به بچگی خود بازمی‌گردیم و در اتاق‌خواب خود به دنبال آرامش و سکوت هستیم. هنگام خرید فرض کنید که برای یک کودک تشک، ملحفه و بالش می‌خرید. هر چقدر تخت و تشک شما نرم تر و راحت تر باشد، خوابی عمیق تر و راحت‌تر خواهید داشت. در اتاق‌خواب خود از رنگ‌های آرام‌بخش استفاده کنید و رنگ‌های قرمز و مشکی را برای دفتر کار خود نگه‌دارید.

 

5 - دستشویی و حمام

 

 

بعدازظهرها وقتی می‌خواهیم با گرفتن یک دوش آب گرم خستگی روز را از تن مان خارج کنیم، نور زیاد چراغ‌ها آزاردهنده خواهد بود. بهتر است چراغ‌های حمام نوری ملایم تولید کنند، حتی می‌توانید چراغ‌ها را خاموش کنید و شمعی را در نقطه‌ای مناسب از حمام قرار دهید. با این کار آرامش بیشتری را تجربه خواهید کرد.

 

6 - اتاق کار

 

 

اگرچه قرار دادن عکس‌های خانوادگی در اتاق کار امری معمول است ولی شما می‌توانید با قرار دادن چیزهایی مثل یک سوغاتی خاص، یک کلکسیون خاص یا نقاشی فرزندتان به مشتریان و مراجعه‌کنندگان اعلام کنید که "بله، من یک زندگی شخصی هم دارم!"

 

7 - اتاق مهمان

 

 

هتل‌ها معمولاً دکورهایی با حال و هوای محلی و سنتی انتخاب نمی‌کنند چون مهمان‌های زیادی از قسمت‌های مختلف کشور با فرهنگ‌های متفاوت به آنجا وارد می‌شوند ولی وقتی مهمانی وارد خانه شما می‌شود، طرز چیدمان منزل شما نماینده سلیقه شخصی و خانوادگی شما خواهد بود. می‌توانید از کارت پستال‌ها یا عکس‌های مورد علاقه‌تان، گل‌های باغچه منزل تان، هنرهای دستی‌تان و سایر چیزهایی استفاده کنید که اتاق شما را خاص و متمایز می‌کند.

 

8 - اتاق‌خواب کودک

 

 

هر کودکی نگاه کردن به عکس‌های سایر کودکان را دوست دارد، پس چرا از عکس‌های کودکی خود، همسر یا سایر فرزندانتان استفاده نکنید؟ همه عکس‌ها را به صورت سیاه و سفید در بیاورید و اندازه آنها را به گونه‌ای تغییر بدهید که سر همه آنها مشابه به نظر برسند. این کار علاوه بر اینکه نوعی هماهنگی به وجود می‌آورد، توجه کسانی را که به اتاق کودک تان وارد می‌شوند، جلب خواهد کرد.

 

9 - هال

 

 

به نظر می‌رسد غریزه انسان ایجاب می‌کند که وقتی خسته وارد خانه می‌شود وسایل خود را به گوشه‌ای پرتاب کند و در عرض چند ثانیه همه چیز را به‌هم‌ریخته و نامنظم کند. شما در مقابل این غریزه انسانی مقاومت کنید. فضایی را که معمولاً کلید یا بسته‌های پستی را به آنجا پرتاب می‌کنید با یک گلدان یا اجسام تزئینی دیگر پر کنید. در این گلدان گل‌هایی متناسب با فصلی که در آن هستید، قرار دهید.

 

10 - گلخانه

 

 

طبیعت وظیفه خود را به خوبی انجام می‌دهد و فضای بیرون از خانه همیشه زیبایی طبیعی خود را دارد. بسیاری از ما دوست داریم عناصر زیبایی‌شناختی طبیعت را به خانه بیاوریم. اولین و ساده‌ترین راه استفاده از گل و گیاه است اما می‌توانیم یک گام فراتر برویم و از ظرف‌های سفالی زیبا نیز استفاده کنیم. این ظرف‌ها از جنس خاک هستند و علاوه بر جلوه طبیعی خود، به خانه‌تان رنگ و بوی سنتی می‌دهند.