هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خلاقیت در تزئین دیوار

کد مطلب : 2123
 طراحي منزل يكي از لذت‌بخش‌ترين كارهاي انسان‌هاي خلاق است. اگر از عناصر دكوراتيو به خوبي استفاده شود، به طبع شاهد دكوراسيوني زيبا خواهيد بود. اين عناصر دكوراتيو را مي‌توانيد با ابتكار خود و در فضاي مورد نظرتان خلق كنيد مانند خلق يك تابلوی هنري.
نمايش درست يك اثر هنري به آساني مي‌تواند حس و حال فضا را تغيير دهد و آن را به فضايي جذاب يا حتي نقطه‌ای كانوني بدل كند. سبك اتاق چه مدرن باشد و چه كلاسيك، انتخاب اثر هنري مناسب مي‌تواند آن را كامل كرده و دكوراسيون اتاق شما را به دكوراسيوني منحصر به فرد تبديل كند. راستي يادتان باشد، به وسيله نورپردازي، رنگ و عمق خاصي را به آثار هنري ببخشيد تا بهتر در فضا ديده شوند.
برای تزئین دیوارهای خانه بهتر است کمی خلاقیت به خرج دهید؛ مثلاً یک دیوار را به رنگ مورد علاقه خود درآورید و روی آن تزئینات دلخواه خود را انجام دهید اما سایر دیوارها را به شکل طبیعی و ساده خود رها کنید.
با این روش می‌توانید یکی از زیباترین دکورها را برای دیوار منزل یا محل کارتان انتخاب کنید.
تابلويي به اندازه يك ديوار
یکی از مهم ترین کارهایی که دیوارها در جلوه بخشیدن به دکوراسیون انجام می‌دهند، ایجاد هماهنگی و یکپارچگی بین قسمت‌های مختلف خانه است و اين در نتيجه انتخاب رنگ يا طرح مشابه براي پوشش ديوارهاي تمام قسمت‌هاي خانه مي‌تواند رخ دهد.
البته اگر كمي شجاع باشيد مي‌توانيد در بخش‌هاي مختلف خانه رنگ‌هاي مختلفي را براي ديوارها انتخاب و استفاده کنید و حتي ديوارهاي يك فضا را با رنگ‌هاي متنوع جلوه بخشید اما در اين صورت بايد مراقب باشيد كه آشفتگي و هرج و مرج در جلوه فضا ايجاد نشود.
محيط ما مانند موجودي زنده است و صفات و حالات انسان را به خود مي‌گيرد. به‌طور مثال شما وقتي وارد فضايي مي‌شويد، از اينكه اين فضا شاد، غمگين، سنگين و باوقار، دلگير يا دلباز است، صحبت مي‌كنيد كه همه وابسته به نوع طراحي آن فضاست.
به‌طور كلي و اصولي رنگ سطوح پايين‌تر بايد نسبت به سطوح بالايي، تيره‌تر باشد؛ يعني رنگ ديوارها از سقف و رنگ كفپوش از ديوارها بايد کمی تيره‌تر باشد. در اين صورت است كه جلوه‌اي معقول در فضا به وجود مي‌آيد و محيط دلباز و وسيع به نظر می‌رسد.
قفسه بندی دیوار
دکوراسیون دیوار به زدن تابلو محدود نمی‌شود. پنجره‌های مشبک فلزی، کتابخانه‌های دیواری و قاب عکس‌های جدید در دکوراسیون خانه‌های امروزی بسیار معمول شده است.
اگر می‌خواهید کارتان جنبه هنری داشته باشد، با انتخاب یک شئ تزئینی روی دیوار، زیبایی خاصی به فضای اتاق ‌دهید.
هنگام زدن شئ به دیوار به متناسب بودن اندازه آن با دیوار دقت کنید، آن را زیاد بالا نزنید.
عکس‌ها را یک جا زده و از مساوی بودن فاصله‌ها مطمئن شوید. همین قانون در مورد دکورهای فلزی هم صدق می‌کند.
اگر از قفسه‌های فلزی استفاده می‌کنید، گیاه یا تعدادی اشیای دکوری روی آن قرار دهید. سعی کنید برای جلب توجه بیشتر، از یک کار هنری یا یک قاب عکس استفاده کنید. با استفاده از رنگ‌های شاد و مختلف در دیوارها، ضمن تغییر در فضای خانه می‌توانید عیوب را برطرف کنید. پوشش طرح سنگ یا کشیدن نقاشی روی یک یا دو دیوار، ایده‌های جالبی برای ایجاد تغییر و تنوع است.
روش دکوراسیون دیواری که کمتر به ذهن همه ما می رسد، استفاده از قفسه های چوبی برای تزئین دیوار خالی اتاق است. این قفسه ها علاوه بر تزئین دیوار می توانند محل قرارگیری لوازم دکوری و تزئینی و سایر لوازم کوچک شما باشند. در این روش شما می توانید یکی از دیوارهای اتاق را زنده و برجسته کنید و سبک شخصیت و خلاقیت خود را به نمایش گذارید.